Tell It to the Bees (2018)
Director:
Annabel Jankel
Writers:
Jessica Ashworth, Henrietta Ashworth.
Anna Paquin Jean Markham |
|
Holliday Grainger Lydia Weekes |
|
Emun Elliott Robert Weekes |
|
Steven Robertson Jim |
|
Lauren Lyle Annie Stock |
|
Gregor Selkirk Charlie Weekes |
|
Kate Dickie Pam Stock |
|
Billy Boyd Older Charlie (voice) |
|
Euan Mason John |
|
Zara Howell Chanting Girl 2 |
|
Violet Fluendy Chanting Girl 3 |
|
Kaidon McGrath Bully Boy |
|
Liam Meghan Billy |
|
Joanne Gallagher Mrs Bewick |
|
Joni Samson Connie |
|
Isaac Jenkins Tim |
|
Farah Samson Iris |
|
Leo Hoyte-Egan George |
|
Sarah McCardie Mrs Robson |
|
Alexa Snell Meg |
|
Michael O'Connor Pete |
|
Rebecca Hanssen Irene |
|
Tori Burgess Young Rose |
|
Kyle Fitzpatrick Rose Attacker 1 |
|
Ruaridh Mollica Rose Attacker 2 |
|
Craig O'Hara Rose Attacker 3 |
|
Ben Bradley Grocer |
|
Declan Gemmell Jimmy |
|
Penny Sharp Abortionist |
|
Lauren Boyle |
Editing | Jon Harris | Editor |
Production | Dan Hubbard | Casting |
Production | Deepak Nayar | Executive Producer |
Art | Andy Harris | Production Design |
Writing | Jessica Ashworth | Screenplay |
Production | Iain Canning | Production Coordinator |
Production | Alison Owen | Executive Producer |
Production | Hannah Leader | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Alison Mitchell | Costume Design |
Directing | Annabel Jankel | Director |
Production | Annabel Jankel | Producer |
Production | Lizzie Francke | Executive Producer |
Production | Daisy Allsop | Producer |
Sound | Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Claire Catterson | Casting Associate |
Sound | Sue Harding | Foley Artist |
Sound | Gunnar Óskarsson | Supervising Sound Editor |
Production | James Cotton | Line Producer |
Production | Pete Murphy | Location Manager |
Crew | Richard Lloyd | Post Production Supervisor |
Sound | Richard Todman | Music Editor |
Production | Sean Wheelan | Co-Producer |
Crew | Jo Cameron Brown | Dialect Coach |
Production | Emma Mager | Production Executive |
Production | Nik Bower | Producer |
Costume & Make-Up | Wendy Kemp Forbes | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Wendy Kemp Forbes | Makeup Supervisor |
Camera | Alan Maxwell | "B" Camera Operator |
Art | Caroline Grebbell | Standby Art Director |
Art | Jean Kerr | Art Direction |
Editing | Tom Cairns | Digital Intermediate Assistant |
Crew | Bartosz Nalazek | Cinematography |
Crew | Gustav Törnroth | Compositor |
Camera | Shaun Cobley | Steadicam Operator |
Production | Ross McKenzie | Executive Producer |
Production | Nick Hill | Producer |
Editing | Michelle Cort | Additional Colorist |
Visual Effects | Anders Nyman | Visual Effects Supervisor |
Art | Stephen Mason | Art Direction |
Camera | Martyn Culpan | Second Assistant "B" Camera |
Visual Effects | Christian Lindholm | Matte Painter |
Editing | Brenda Finster | Digital Intermediate Producer |
Sound | Sophia Hardman | Foley Editor |
Sound | Sophia Hardman | Foley Mixer |
Crew | Russell McGovern | Special Effects Coordinator |
Production | Barry Laird | Unit Manager |
Camera | Neil Davidson | Still Photographer |
Sound | Christopher Wilson | Dialogue Editor |
Art | Temple Clark | Storyboard Artist |
Crew | Denis Reva | Compositor |
Art | Paul McNamara | Property Master |
Visual Effects | Freya Wheelan | Visual Effects Coordinator |
Production | Claire Robinson | Casting Associate |
Production | Ashton Radcliffe | Location Manager |
Sound | Phil Canning | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Helen Cannon | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Helen Cannon | Makeup Designer |
Writing | Henrietta Ashworth | Screenplay |
Editing | Maya Maffioli | Editor |
Production | Laure Vaysse | Producer |
Visual Effects | Magnus Olsson | CG Artist |
Editing | Travis Flynn | Digital Intermediate Colorist |
Production | Anthony Muir | Co-Producer |
Editing | Stuart Fyvie | Colorist |
Camera | James Melrose | First Assistant "B" Camera |
Camera | Radka Filipská | Camera Trainee |
Writing | Fiona Shaw | Novel |
Crew | Glynn Henderson | Health and Safety |
Visual Effects | Linus Lindbalk | Matte Painter |
Visual Effects | Elin Kothe | Matte Painter |
Sound | Aran Clifford | Sound Mix Technician |
Crew | Giuliano Dionisio Vigano | Compositor |
Sound | David Lale | Musician |
Crew | Chorley Bunce | Catering |
Sound | Matthew Kettle | Musician |
Editing | Kallis Kyriacou | Assistant Editor |
Crew | Sophie Scott | Unit Publicist |
Visual Effects | Jessie Rosbäck | Visual Effects Coordinator |
Crew | Kristian Talajic | Compositor |
Editing | Ian Garland | Assistant Editor |
Production | Jill Pryde | Production Manager |
Production | Sunny Vohra | Executive Producer |
Sound | Claire M Singer | Original Music Composer |
Sound | Claire M Singer | Orchestrator |
Sound | Claire M Singer | Musician |
Production | Laura Brook | Production Executive |
Directing | Robyn Henderson | First Assistant Director |
Directing | Jamie Hetherington | Second Assistant Director |
Directing | Raluca Staruiala | Third Assistant Director |
Directing | Steph Bryant | Assistant Director Trainee |
Crew | Mandy Murphy | Floor Runner |
Crew | Jenni Wright | Floor Runner |
Production | Marina Campbell | Assistant Production Coordinator |
Production | Olivia Jane Middleton | Production Trainee |
Production | Shayne Savill | Production Accountant |
Production | Samira Musa | Assistant Accountant |
Production | Alejandro Canca | Assistant Accountant |
Directing | Cristin Mackenzie | Script Supervisor |
Camera | Katarzyna Świetlikowska | First Assistant Camera |
Camera | Josh Rowe | Second Assistant Camera |
Camera | Jonny Kerr | First Assistant "B" Camera |
Camera | Chris Shaw | First Assistant "B" Camera |
Camera | Paul Forest | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Sefa Ucas | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Scott McIntyre | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Clyde Jones | Second Assistant "B" Camera |
Camera | David van der Zanden | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Les Hinks | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Ben McKinstrie | Digital Imaging Technician |
Crew | Pete Maughan | Drone Operator |
Camera | Alan Glover | Steadicam Operator |
Camera | Alec Drummond | Camera Truck |
Camera | Ray Perkins | Camera Truck |
Camera | David Clarke | Grip |
Camera | Ronan Devlin | Assistant Grip |
Camera | Alan Manson | Assistant Grip |
Lighting | Theo Milford | Gaffer |
Lighting | Francis MacNeil | Electrician |
Lighting | Robbie Gray | Electrician |
Lighting | David Mitchell | Electrician |
Lighting | John Hutton | Electrician |
Lighting | John Hutton | Genetator Operator |
Art | Nandie Narishkin | Art Direction |
Art | Caroline McDonald | Graphic Designer |
Art | Kit Falck | Art Department Assistant |
Art | Sara Dillon | Petty Cash Buyer |
Art | Fiona McLean | Petty Cash Buyer |
Art | Lewis Lyle | Props |
Art | David Weatherstone | Props |
Art | Doug Tiplady | Props |
Art | Liam Collins | Props |
Art | Leanne Boyd | Props |
Costume & Make-Up | Holly McLean | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Cheryl Tait | Makeup Trainee |
Costume & Make-Up | Megan Lore Gardner | Makeup Trainee |
Sound | Aris Anastassopoulos | Production Sound Mixer |
Sound | Michael Lindsay | Sound Assistant |
Production | Harriet Gunn | Unit Manager |
Production | Amy Palin-Tune | Unit Manager |
Production | Jamaica Radcliffe | Assistant Location Manager |
Production | David Fraser | Assistant Location Manager |
Art | Mike Panikkou | Location Scout |
Production | Lauren Jerome | Casting Assistant |
Crew | Jennifer Hartland | Dialect Coach |
Crew | Natali McCleary | Choreographer |
Crew | Michael Toolan | Medical Consultant |
Crew | Fiona Henderson | Medical Consultant |
Crew | Bill Anderson | Medical Consultant |
Crew | Matthew Steven | Chaperone |
Crew | Laura Davidson | Chaperone |
Crew | Mairi Ritchie | Health and Safety |
Crew | Paul Martin | Unit Medic |
Crew | Linda Wilson | Unit Medic |
Crew | Elaine McMaster | Unit Medic |
Crew | Jen Smith | Unit Medic |
Crew | Sonny Hamberg | Compositor |
Crew | Per Nyman | Compositor |
Crew | Nikolay Kostomarov | Compositor |
Crew | Florentin Ionita | Compositor |
Visual Effects | Alldin Dauti | CG Artist |
Visual Effects | Federica Foresti | CG Artist |
Crew | Robin Pollok | Special Effects Coordinator |
Editing | John Percival | Online Editor |
Sound | Tom Melling | Sound Mix Technician |
Sound | Xena Kirby | Sound Mix Technician |
Sound | Oliver Ferris | Foley Editor |
Crew | Ross Sellwood | Executive Music Producer |
Sound | Robert Ames | Orchestrator |
Sound | Robert Ames | Conductor |
Sound | Zinajda Kodric | Musician |
Sound | Anna Hashimoto | Musician |
Sound | Nicolas Fleury | Musician |
Sound | Galya Bisengalieva | Musician |
Sound | Sophie Mather | Musician |
Sound | Zara Benyounes | Musician |
Sound | Natalie Klouda | Musician |
Sound | Charis Jenson | Musician |
Sound | Eloisa-Fleur Thom | Musician |
Sound | Venetia Jollands | Musician |
Sound | Charlotte Reid | Musician |
Sound | Kirsty Mangan | Musician |
Sound | Matthew Maguire | Musician |
Sound | Stephanie Edmundson | Musician |
Sound | Meghan Cassidy | Musician |
Sound | Brian O'Kane | Musician |
Sound | Jonny Byers | Musician |
Sound | Dave Brown | Musician |
Sound | Lachlan Radford | Musician |
Sound | Laura Murphy | Musician |
Sound | Katherine Tinker | Musician |
Sound | Matthew Drinkwater | Musician |
Sound | Valeria Kurbatova | Musician |
Sound | Sam Wilson | Musician |