Forest Whitaker Ghost Dog |
|
John Tormey Louie |
|
Cliff Gorman Sonny Valerio |
|
Dennis Liu Chinese Restaurant Owner |
|
Frank Minucci Big Angie |
|
Richard Portnow Handsome Frank |
|
Tricia Vessey Louise Vargo |
|
Henry Silva Ray Vargo |
|
Gene Ruffini Old Consigliere |
|
Frank Adonis Valerio's Bodyguard |
|
Victor Argo Vinny |
|
Damon Whitaker Young Ghost Dog |
|
Kenny Guay Boy in Window |
|
Vince Viverito Johnny Morini |
|
Gano Grills Gangsta in Red |
|
Touché Cornel Gangsta in Red |
|
Jamie Hector Gangsta in Red |
|
Chuck Jeffreys Mugger |
|
Yan Ming Shi Kung Fu Master |
|
Vinny Vella Sammy the Snake |
|
Joseph Rigano Joe Rags |
|
Roberto Lopez Punk in Alley |
|
Salvatore Alagna Punk in Alley |
|
Jerry Todisco Punk in Alley |
|
Isaach De Bankolé Raymond |
|
Dreddy Kruger MC in Blue |
|
Timbo King MC in Blue |
|
Clay Da Raider MC in Blue |
|
Dead and Stinking MC in Blue |
|
Deflon Sallahr MC in Blue |
|
Camille Winbush Pearline |
|
Gary Farmer Nobody |
|
Clebert Ford Pigeonkeeper |
|
José Rabelo Rooftop Boatbuilder |
|
Jerry Sturiano Lefty |
|
Tony Rigo Tony |
|
Alfred Nittoli Al |
|
Angel Caban Social Club Landlord |
|
Luz Valentin Girl in Silver |
|
Renee Bluestone Club Couple |
|
Jordan Peck Club Couple |
|
Jonathan Teague Cook Bear Hunter |
|
Tracy Howe Bear Hunter |
|
Harry Shearer Voice of Scratchy (voice) (archive footage) |
|
Vanessa Hollingshead Female Sheriff |
|
Sharon Angela Blonde with Jaguar |
|
RZA Samurai in Camouflage |
|
Scott Bryce Accountant (scenes deleted) |
|
Paul Diomede Young Gangster (uncredited) |
Camera | Robby Müller | Director of Photography |
Editing | Jay Rabinowitz | Editor |
Sound | Jay Rabinowitz | Music Editor |
Production | Jeanne McCarthy | Casting |
Production | Jeanne McCarthy | Casting Director |
Production | Ellen Lewis | Casting |
Crew | Jean-Pierre Melville | Thanks |
Directing | Jim Jarmusch | Director |
Production | Jim Jarmusch | Producer |
Writing | Jim Jarmusch | Writer |
Crew | Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Crew | Stacey Smith | Post Production Supervisor |
Crew | Karen L. Thorson | Post Production Supervisor |
Sound | Anthony J. Ciccolini III | Sound Designer |
Sound | Anthony J. Ciccolini III | Sound Effects Editor |
Crew | Akira Kurosawa | Thanks |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Sound | RZA | Original Music Composer |
Writing | Sara Driver | Story Consultant |
Production | Laura Rosenthal | Casting |
Art | Ted Berner | Production Design |
Costume & Make-Up | Neal Martz | Special Effects Makeup Artist |
Art | Randall Balsmeyer | Title Designer |
Sound | Lynn Sable | Assistant Sound Editor |
Sound | Brian Vancho | Foley Artist |
Production | Gayle Keller | Casting Associate |
Crew | Mary Shelley | Thanks |
Costume & Make-Up | John Dunn | Costume Design |
Art | Mario Ventenilla | Art Direction |
Production | Richard Guay | Producer |
Sound | Eric A. Christoffersen | Dolby Consultant |
Art | Ron von Blomberg | Set Decoration |
Production | Blythe Cappello | Casting Associate |
Production | Jessy Terrero | Extras Casting |
Directing | Chiemi Karasawa | Script Supervisor |
Production | Ged Dickersin | Location Manager |
Lighting | Christopher Porter | Gaffer |
Crew | Drew Jiritano | Special Effects Coordinator |
Art | Tom Jarmusch | Location Scout |
Production | Alfonso Trinidad | Key Set Production Assistant |
Editing | Tony Grocki | First Assistant Editor |
Production | Victor De Jesus | Production Supervisor |
Crew | Jeff Ward | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Todd Kleitsch | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | David Davenport | Wardrobe Supervisor |
Art | Jeff Butcher | Property Master |
Sound | Drew Kunin | Sound Mixer |
Sound | Ryan Collison | Foley Artist |
Sound | Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Judy Chin | Makeup Artist |
Lighting | Mark Schwentner | Gaffer |
Crew | Ralph Volpe | Transportation Co-Captain |
Crew | John Stifanich | Special Effects Assistant |
Camera | Rick Raphael | Steadicam Operator |
Camera | Josh Steinberg | Grip |
Sound | Daniel Pagan | Sound Effects Editor |
Sound | Thomas A. Gulino | Dialogue Editor |
Camera | David Norris | Camera Operator |
Art | Joseph Proscia | Leadman |
Lighting | Michael J. Maurer | Electrician |
Crew | Gabrielle Mahon | Post Production Supervisor |
Production | Gabrielle Mahon | Producer's Assistant |
Lighting | Jon Delgado | Electrician |
Camera | Abbot Genser | Still Photographer |
Art | Peter DeCurtis | Set Dresser |
Camera | Scott Maguire | Camera Loader |
Costume & Make-Up | Philip Saccio Jr. | On Set Dresser |
Editing | Jennifer Apel | Assistant Editor |
Sound | Jason Canovas | ADR Editor |
Crew | Jeff Gilbert | Intern |
Crew | Bart Walker | Thanks |
Costume & Make-Up | Adenike Wright | Hairstylist |
Camera | Chaim Kantor | Camera Operator |
Camera | Chaim Kantor | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Kevin Brainerd | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Clifford Booker | Hairstylist |
Crew | Louis Volpe | Transportation Captain |
Crew | Michael K. Reynolds | Chef |
Camera | Sean O'Brien | Grip |
Lighting | Francesca Cobaco | Electrician |
Crew | David Kleinstein | Special Effects Assistant |
Crew | Andrew Mortelliti | Special Effects Assistant |
Camera | Gary Martone | Key Grip |
Camera | Tally Morse | Dolly Grip |
Camera | Rick Marroquin | Dolly Grip |
Editing | Ricardo Olivero | Color Timer |
Crew | Norman Douglass | Stunt Coordinator |
Lighting | Ray Flynn | Best Boy Electric |
Crew | Cynthia Bauer | Intern |
Crew | Steve McAuliff | Animal Wrangler |
Camera | Gary Lamantia | Camera Technician |
Sound | Yvette Nabel | Foley Editor |
Production | Peter Phillips | Post Production Coordinator |
Crew | Joe Guest | Intern |
Crew | Heathar Wynne | Set Medic |
Production | Diana Schmidt | Unit Production Manager |
Production | Diana Schmidt | Co-Producer |
Crew | Brian Cantaldi | Set Production Assistant |
Art | Shirley Belwood | Assistant Property Master |
Sound | Ann Hadsell | ADR Mixer |
Sound | John Werner | Assistant Sound Editor |
Production | Reid Rosefelt | Publicist |
Crew | Jeanne Gilliland | Cableman |
Art | Nathalie Cassegrain | Art Department Coordinator |
Camera | Chris Beattie | Grip |
Sound | Kevin Meehan | Boom Operator |
Sound | Alex Raspa | ADR Recordist |
Crew | Dana Wisher | Set Production Assistant |
Camera | Pedro Hernández | Best Boy Grip |
Crew | Mario Herrera | Charge Scenic Artist |
Camera | Katherine M. Butler | First Assistant Camera |
Production | Ulysses Terrero | Extras Casting |
Crew | Joe Facey | Craft Service |
Production | Lonnie Kandel | Production Supervisor |
Production | Jen Cox | Payroll Accountant |
Camera | Douglas C. Hart | First Assistant Camera |
Art | Danny Rovira | Construction Coordinator |
Production | Suk Yi Mar | Assistant Location Manager |
Directing | Jude Gorjanc | First Assistant Director |
Directing | Cindy Craig | Second Assistant Director |
Directing | Jessica Piscitelli | Second Second Assistant Director |
Camera | Christian Carmody | Second Assistant Camera |
Camera | Tim Kelly | Grip |
Visual Effects | Gray Miller | Opening/Ending Animation |
Editing | Catherine Rankin | Negative Cutter |
Visual Effects | John Furniotis | Visual Effects |
Art | Kate Schultz | Location Scout |
Visual Effects | Don Nolan | Visual Effects |
Art | Thomas Hocking | Construction Grip |
Sound | Keith Culbertson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Joe Dohner | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | Amy Habacker | Wardrobe Supervisor |
Art | Mimi Turner | Location Scout |
Camera | Nicolas L. Charuet | Grip |
Crew | Richard Heller | Legal Services |
Art | Bill Cassidy | Key Construction Grip |
Art | Richard S. Kamin | Construction Foreman |
Crew | Louis Mucci | Carpenter |
Art | Phil Saccio | Set Dresser |
Crew | Jennifer Snoeyink | Scenic Artist |
Art | Steve Swanson | Set Dresser |
Sound | John Chamberlain | ADR Recordist |
Visual Effects | Mark Tureski | Visual Effects |
Production | Anthony Ortiz | Extras Casting |
Production | Carl Archibald | Location Assistant |
Production | Kevon Murphy | Location Assistant |
Production | Demond Stafford | Location Assistant |
Crew | Jesse Bodine | Production Office Assistant |
Production | Aaron Douglas | Accountant |
Crew | Jennifer Ehman | Intern |
Crew | Orlando Ferreyra III | Intern |
Crew | Kathleen Gallagher | Intern |
Crew | Mara Galus | Set Production Assistant |
Crew | Jill Goldstein | Legal Services |
Crew | Ariel Greene | Intern |
Production | Vanessa Jacobs | Assistant Production Coordinator |
Crew | Paul Johnson | Security |
Crew | Damon Keller | Intern |
Crew | Brian Lampf | Production Office Assistant |
Production | Susan Lawlor | Production Secretary |
Crew | Tony McKray | Security |
Crew | Kelly Mearkle | Production Office Assistant |
Crew | Macho Mendez | Security |
Crew | Jennifer Pietzryh | Set Medic |
Crew | Harris Smith | Intern |
Production | Michele Soddano | Assistant Accountant |
Crew | Thea St. Omer | Intern |
Crew | Eliza Thomas | Intern |
Crew | Daira Torres | Intern |
Crew | John Arena Jr. | Driver |
Crew | Ralph Astarita | Driver |
Crew | Tom Buckman Jr. | Driver |
Crew | Bill Buckman | Driver |
Crew | Christopher Cilento | Driver |
Crew | Danny Houghton | Driver |
Crew | Joe Irwin | Driver |
Crew | Bob Lansing | Driver |
Crew | Leonard Luizzi | Driver |
Crew | John Lynch Jr. | Driver |
Crew | Joe Mallon | Driver |
Crew | George Moran | Driver |
Crew | John Raffone | Driver |
Crew | Ed Stewart | Driver |
Crew | Francis Volpe | Driver |