Jack Black Jerry |
|
Yasiin Bey Mike |
|
Danny Glover Mr. Fletcher |
|
Mia Farrow Ms. Kimberley |
|
Melonie Diaz Alma |
|
Irv Gooch Wilson |
|
Chandler Parker Craig |
|
Arjay Smith Manny |
|
Marcus Carl Franklin James |
|
Blake Hightower Kid 2 |
|
Amir Ali Said Kid 3 |
|
Paul Dinello Mr. Rooney |
|
Sigourney Weaver Ms. Lawson |
|
Heather Lawless Sherry |
|
Kid Creole West Coast Video Employee Passaic |
|
Matt Walsh Officer Julian |
|
Basia Rosas Andrea |
|
P.J. Byrne Mr. Baker |
|
Quinton Aaron Q |
|
Gio Perez Randy |
|
Tomasz Soltys Carl |
|
David Slotkoff Jack |
|
Frank Heins Patrick |
|
Karolina Wydra Gabrielle Bochenski |
|
Harvey Hogan Video Store Customer |
|
Ted McElwee Video Store Customer |
|
Walter Helbig Video Store Customer |
|
Victor Dickerson Man in Video Store #1 |
|
David M. Sheppard Man in Video Store #2 |
|
Marc Alan Austen Man in Video Store #3 |
|
Paul Barman Young Man Watching TV |
|
Karen Spitzer Young Woman Watching TV |
|
Allie Woods Jr. Doctor Bent |
|
McKinley Page Brother McDuff |
|
Francisco Fabian Simon from the Copy Shop |
|
Kishu Chand Alma's Sister |
|
Ann Longo Miss Falewicz's Friend |
|
Parrie Hodges Miss Falewicz's Friend/Fats' Mom |
|
Jon Glaser West Coast Video Employee NYC |
|
Marceline Hugot City Hall Employee |
|
John Tormey Demolition Chief |
|
Frank Girardeau Officer Gary |
Writing | Michel Gondry | Screenplay |
Directing | Michel Gondry | Director |
Production | Michel Gondry | Producer |
Camera | Ellen Kuras | Director of Photography |
Camera | Christopher Norr | "A" Camera Operator |
Production | Jeanne McCarthy | Casting |
Production | Julie Fong | Producer |
Editing | Jeff Buchanan | Editor |
Production | Georges Bermann | Producer |
Sound | Jean-Michel Bernard | Original Music Composer |
Sound | Dan Korintus | Dialogue Editor |
Art | Dan Leigh | Production Design |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Sound | Paul Hsu | Supervising Sound Editor |
Sound | Paul Hsu | Sound Re-Recording Mixer |
Art | James Donahue | Art Direction |
Production | Guy Stodel | Executive Producer |
Art | Ron von Blomberg | Set Decoration |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Sound | Marissa Littlefield | Supervising ADR Editor |
Crew | Kendall McCarthy | Post Production Supervisor |
Crew | Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Sound | Jeffrey Stern | Dialogue Editor |
Production | Nicole Abellara Hallman | Casting Associate |
Directing | Mary Cybulski | Script Supervisor |
Sound | George A. Lara | Foley Mixer |
Art | Russell Barnes | Art Department Coordinator |
Production | Gwen Bialic | Production Supervisor |
Sound | Mary Ellen Porto | ADR Editor |
Sound | Reilly Steele | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Raffi Adlan | Associate Producer |
Sound | Frank Kern | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Marjorie Durand | Makeup Department Head |
Art | Jeff Butcher | Property Master |
Camera | Abbot Genser | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Suzy Mazzarese-Allison | Hair Department Head |
Sound | Lisa J. Levine | ADR Editor |
Sound | Pawel Wdowczak | Sound Mixer |
Camera | Sandy Hays | Steadicam Operator |
Sound | Tass Filipos | Music Editor |
Sound | Paul Sacco | Dolby Consultant |
Sound | Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Lighting | John C. Nadeau | Gaffer |
Art | Fred Merusi | Construction Coordinator |
Sound | Jamie Baker | Foley Supervisor |
Crew | Tim Rossiter | Special Effects Coordinator |
Sound | Gina Alfano | ADR Editor |
Crew | Dennis Kelly | Transportation Co-Captain |
Crew | Russell Berg | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Roz Music | Makeup & Hair |
Crew | Henry S. Avelin | Transportation Captain |
Costume & Make-Up | Kashka Banjoko | Hairstylist |
Sound | Jeanne Gilliland | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Rahel Afiley | Costume Design |
Costume & Make-Up | Tobe West | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tonya Huskey | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Kishu Chand | Costume Design |