Gary Sinise George C. Wallace |
|
Mare Winningham Lurleen Wallace |
|
Joe Don Baker Big Jim Folsom |
|
Angelina Jolie Cornelia Wallace |
|
Terry Kinney Billy Watson |
|
William Sanderson T.Y. Odum |
|
Mark Rolston Ricky Brickle |
|
Tracy Fraim Gerald Wallace |
|
Skipp Sudduth Al Lingo |
|
Ron Perkins Nicholas Katzenbach |
|
Mark Valley Bobby Kennedy |
|
Rob Roy Fitzgerald Alabama State Trooper #1 |
|
Clarence Williams III Archie |
|
Charles Bartlett Demonstrator |
|
Terrence Beasor Demonstrator |
|
Chuck A. Bernard Convention Speaker |
|
Scott Brantley Arthur Bremer |
|
Katherine Craig Girl at Party |
|
Tim Dowling Demonstrator |
|
Miata Edoga Demonstrator |
|
Kathryn Erbe Mrs. Folsom |
|
Julian Forbes Reporter |
|
Francis Guinan Klan Member #2 |
|
Randy Hall Mass. State Trooper |
|
Michael Harrington Doctor (Maryland) |
|
Steve Harris Neal |
|
Michael Haynes Cornelia’s Trooper #1 |
|
Vincent Henry Reporter |
|
Kent Houseman Guitarist |
|
Ron Hyatt Demonstrator |
|
Mel Jackson Eddie |
|
Jan Johannes General Graham |
|
Franklin Dennis Jones Jamison |
|
Robert Jones Man in Church |
|
Kathleen Kane Demonstrator |
|
Bobby Kirby James Hood |
|
Clancy Imislund Klan Member #1 |
|
Sabrina Mance Wallace Girl |
|
Jonathan Mumm TV Commentator |
|
Ketema Nelson Vivian Malone |
|
Race Nelson Cornelia’s Trooper #2 |
|
Kaye Phillips Choir Leader |
|
Briana Romero Cornelia as Child |
|
Chanel Ryan Wallace Girl |
|
Tiffany Salerno Velma |
|
Vernon Scott Demonstrator |
|
Liam Sullivan Reporter |
|
Don Blakely Loosh |
|
Cliff DeYoung Dr. Jeff McKinney |
|
Beau Billingslea Demonstrator |
Art | Arlan Jay Vetter | Set Designer |
Crew | Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Writing | Paul Monash | Story |
Writing | Paul Monash | Teleplay |
Crew | Bud Davis | Stunt Coordinator |
Editing | Antony Gibbs | Editor |
Directing | John Frankenheimer | Director |
Production | John Frankenheimer | Producer |
Costume & Make-Up | May Routh | Costume Designer |
Camera | Alan Caso | Director of Photography |
Production | Michael Z. Hanan | Production Designer |
Production | Mitch Engel | Line Producer |
Sound | Gary Chang | Original Music Composer |
Crew | Dennis Scott | Stunt Coordinator |
Production | Mark Carliner | Executive Producer |
Production | James Sbardellati | Line Producer |
Directing | James Sbardellati | First Assistant Director |
Directing | Peter Merwin | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Keith Sayer | Makeup Artist |
Production | Ethel Winant | Co-Producer |
Sound | Dwayne Avery | Dialogue Editor |
Sound | Greg Conway | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Janeen Schreyer | Makeup Department Head |
Production | Julian Krainin | Producer |
Writing | Marshall Frady | Novel |
Writing | Marshall Frady | Teleplay |
Costume & Make-Up | John E. Jackson | Makeup Artist |
Sound | Karola Storr | Supervising Sound Editor |
Directing | Thomas A. Keith | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Fríða Aradóttir | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Joani Yarbrough | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Jamie Kelman | Makeup Artist |
Sound | Mike Le Mare | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Patricia Androff | Key Makeup Artist |
Production | Iris Grossman | Casting |
Sound | Charles M. Wilborn | Production Sound Mixer |
Sound | Sherry Whitfield | Music Editor |
Costume & Make-Up | Rita Troy | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Cheryl Ann Nick | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bill Edwards | Costume Supervisor |
Sound | Terri Fricon | Music Supervisor |
Production | Ephraim 'Red' Schaffer | Unit Production Manager |
Directing | Maxine Bergen | Script Supervisor |
Art | Charles M. Lagola | Art Direction |
Costume & Make-Up | Shana Fruman | Hairstylist |
Editing | Sherrye Gibbs | Assistant Editor |
Sound | Edmund J. Lachmann | Dialogue Editor |
Sound | Gay DiFusco | Music Coordinator |