Piper Perabo Violet Sanford (Jersey) |
|
Maria Bello Lil |
|
Bridget Moynahan Rachel |
|
Tyra Banks Zoe |
|
Izabella Miko Cammie |
|
John Goodman Bill |
|
LeAnn Rimes LeAnn Rimes |
|
Adam Garcia Kevin O'Donnell |
|
Sarah Jane Morris Girl at the Surprise Party |
|
Melanie Lynskey Gloria |
|
Kaitlin Olson Bidding Customer |
|
Susan Yeagley Bidding Customer |
|
JJ Snyder Bidding Customer |
|
Jill Gettelson Bidding Customer |
|
Whitney Dylan Fiji Mermaid Worker |
|
Melody Perkins New Coyote |
|
Michael Weston Danny |
|
Chip Chinery Cop |
|
Nick Vallelonga Cop |
|
Michael Bay Photographer |
|
Del Pentecost Lou |
|
Jeremy Rowley William Morris Receptionist |
|
Ellen Cleghorne Music Publishing Receptionist |
|
John Fugelsang Richie the Booker |
|
Bud Cort Romero |
|
Frank Medrano Walt |
|
Elizabeth Beckwith Management Office Receptionist |
|
Diane Hudock Open Mic Woman |
|
Wali Collins Critch |
|
Nicole Ghastin Lyndsay Morgan |
|
Jonathan Klein Manager |
|
Alexandra Balahoutis Hostess |
|
Johnny Knoxville College Guy |
|
Chris Wylde College Guy |
|
Mandy Amano Dancing Girl in Bar |
|
Stephanie Hodge Dancing Girl in Bar |
|
Carla Alapont Dancing Girl in Bar |
|
Allison Ford Dancing Girl in Bar |
|
Kathy Nowrey Dancing Girl in Bar |
|
Joseph Patrick Kelly Coyote Ugly Bar Patron |
|
Greg Collins Coyote Ugly Bar Patron |
|
Stephen Snedden Customer - Fancy Drinks |
|
James T. Sale Finale Club Drunk |
|
Joe Bucaro III Finale Club Drunk |
Production | Jerry Bruckheimer | Producer |
Production | Chad Oman | Producer |
Editing | William Goldenberg | Editor |
Production | Bonnie Timmermann | Casting |
Art | Jon Hutman | Production Design |
Costume & Make-Up | Marlene Stewart | Costume Design |
Sound | Bob Badami | Music Supervisor |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunt Coordinator |
Art | Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Visual Effects | Steven Kirshoff | Special Effects Supervisor |
Crew | Danny Aiello III | Stunt Coordinator |
Art | Gae S. Buckley | Art Direction |
Directing | David McNally | Director |
Crew | Joe Bucaro III | Stunts |
Writing | Gina Wendkos | Writer |
Crew | Rosine 'Ace' Hatem | Stunts |
Crew | Alisa Christensen | Stunts |
Crew | Will Leong | Stunts |
Art | Ashley Burnham | Art Department Coordinator |
Crew | Laura Albert | Stunt Double |
Art | David Elliott | Construction Coordinator |
Crew | Carrick O'Quinn | Stunts |
Sound | Trevor Horn | Original Music Composer |
Crew | Danny Epper | Stunts |
Camera | Amir Mokri | Director of Photography |
Costume & Make-Up | John Casey | Costume Supervisor |
Crew | Chad Randall | Stunts |
Crew | Steve Picerni | Stunts |
Art | Ken Nelson | Construction Coordinator |
Crew | William H. Burton Jr. | Stunts |
Visual Effects | Donna Langston | Visual Effects Producer |
Crew | Joe D. Ramsey | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Shari Perry | Key Hair Stylist |
Directing | Mikayla Abromowitz | Script Supervisor |
Crew | Erik Rondell | Stunts |
Costume & Make-Up | Voni Hinkle | Hairstylist |
Sound | Kathy Nelson | Music Supervisor |
Sound | Monica Zierhut | Music Supervisor |
Production | Alison E. McBryde | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Juliet Ouyoung | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Sara Markowitz | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Valerie Manahan | Set Costumer |
Production | Vanessa Bendetti | Researcher |
Costume & Make-Up | Darla Albright | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ela Barczewska | Makeup Artist |
Crew | Angela Meryl | Stunts |
Crew | Janet Paparazzo | Stunts |
Directing | David Kelley | Second Assistant Director |
Crew | Gayle Hooker | Stunts |
Crew | Cinda-Lin James | Stunts |
Crew | Jeff Brockton | Stunts |
Crew | Joanne Lamstein | Stunt Double |
Crew | Amy Yanagisawa | Stunts |