Jodie Foster Penelope Longstreet |
|
Kate Winslet Nancy Cowan |
|
Christoph Waltz Alan Cowan |
|
John C. Reilly Michael Longstreet |
|
Elvis Polanski Zachary Cowan |
|
Eliot Berger Ethan Longstreet |
|
Joseph Rezwin Walter (voice) |
|
Nathan Rippy Dennis (voice) |
|
Tanya Lopert Michael's Mother (voice) |
|
Julie Adams Secretary (voice) |
|
Lexie Kendrick Jogger (voice) (uncredited) |
|
Roman Polanski Neighbor |
Art | Dean Tavoularis | Production Design |
Production | Oliver Berben | Co-Producer |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Writing | Roman Polanski | Screenplay |
Directing | Roman Polanski | Director |
Camera | Paweł Edelman | Director of Photography |
Editing | Hervé de Luze | Editor |
Costume & Make-Up | Milena Canonero | Costume Design |
Art | Jean-Michel Ducourty | Art Direction |
Production | Fiona Weir | Casting |
Production | Jaume Roures | Co-Producer |
Production | Martin Moszkowicz | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Jean-Max Guérin | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Didier Lavergne | Key Makeup Artist |
Production | Saïd Ben Saïd | Producer |
Writing | Yasmina Reza | Screenplay |
Writing | Yasmina Reza | Writer |
Sound | Suzana Peric | Music Editor |
Art | Franckie Diago | Set Decoration |
Production | Valérie Espagne | Additional Casting |
Sound | Jean-Marie Blondel | Sound Mixer |
Camera | Guy Ferrandis | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Patricia Colin | Costume Supervisor |
Directing | Sylvette Baudrot | Script Supervisor |
Production | Frédéric Blum | Line Producer |
Sound | Mélanie Blouin | Foley Editor |
Sound | Philippe Penot | Foley Artist |
Camera | Marcus Pohlus | Steadicam Operator |
Directing | Caroline Veyssière | Second Assistant Director |
Sound | Roberto Cappannelli | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dean Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Jean-Luc Russier | Makeup Artist |
Crew | Emma Davie | Unit Publicist |
Production | Piotr Reisch | Co-Producer |
Production | Javier Méndez | Executive Producer |
Production | Marisa Fernández Armenteros | Associate Producer |
Production | Eva Garrido | Associate Producer |
Art | Martinus Van Lunen | Construction Manager |
Crew | Abraham Goldblat | Post Production Supervisor |
Sound | Didier Lesage | Foley Recordist |
Crew | Georges Demétrau | Special Effects |
Crew | Michael Katims | Translator |
Visual Effects | Mikaël Tanguy | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Frédéric Moreau | Visual Effects Designer |
Camera | Antonin Gendre | Key Grip |
Costume & Make-Up | Elisa Costa | Makeup Artist |
Sound | Thomas Desjonquères | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Laurent Bozzi | Makeup Artist |
Directing | Anna Zenowicz | Script Supervisor |
Production | Géraldine Sérafini | Production Coordinator |
Visual Effects | Emilien Lazaron | VFX Editor |
Directing | Ralph Remstedt | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Anais Lavergne | Makeup Artist |
Production | Geneviève Acien | Additional Casting |
Production | Vincent Lefeuvre | Unit Manager |
Sound | Guillaume D'Ham | Assistant Sound Editor |
Camera | Zbigniew Gustowski | Focus Puller |