Jared Leto Mark David Chapman |
|
Lindsay Lohan Nancy Pitman |
|
Judah Friedlander Paul |
|
Ursula Abbott Jeri |
|
Mark Lindsay Chapman John Lennon |
|
Mariko Takai Yoko Ono |
|
Michael Sirow Joseph |
|
Kate Higgins Gloria |
|
Jeane Fournier Prostitute |
|
Brian O'Neill Patrick |
|
Jamie Tirelli Jose |
|
Roy Milton Davis Homeless Man |
|
Chuck Cooper Cabbie |
|
Le Clanché du Rand Helen |
|
Dan Schultz Steve |
Production | Amanda Mackey | Casting |
Production | Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Production | Robert Salerno | Producer |
Production | Sig De Miguel | Casting |
Production | Brad Wyman | Producer |
Camera | Tom Richmond | Director of Photography |
Production | Jared Leto | Executive Producer |
Sound | Lucy Sustar | Foley Mixer |
Art | Kalina Ivanov | Production Design |
Production | Gary Howsam | Executive Producer |
Sound | Anthony Marinelli | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Ane Crabtree | Costume Design |
Camera | Michael Simmonds | Second Unit Director of Photography |
Editing | Andrew Hafitz | Editor |
Directing | Thomas Fatone | First Assistant Director |
Production | Lewin Webb | Executive Producer |
Production | John Flock | Executive Producer |
Production | Alexandra Milchan | Producer |
Production | Naomi Despres | Producer |
Costume & Make-Up | Colleen Callaghan | Key Hair Stylist |
Sound | Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Brian Bell | Line Producer |
Production | Bergen Swanson | Unit Production Manager |
Directing | Jarrett Schaefer | Director |
Writing | Jarrett Schaefer | Writer |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Sound | Alan Freedman | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Maya Hardinge | Makeup Department Head |
Editing | Jim Makiej | Editor |
Costume & Make-Up | Evelyne Noraz | Makeup Artist |
Sound | Lawrence Loewinger | Sound Mixer |
Sound | Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gregg Barbanell | Foley Artist |
Sound | Eric Raber | Sound Effects Editor |
Directing | Kirsten Kearse | Script Supervisor |
Sound | Julie Pearce | Music Editor |
Art | Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Lighting | Shawn Greene | Gaffer |
Crew | Tim Pedegana | Post Production Supervisor |
Art | Joseph Proscia | Leadman |
Crew | Charlotte Fleck | Dialect Coach |
Sound | Robert Getty | Supervising Sound Editor |
Sound | Alec St. John | Supervising Sound Editor |
Sound | Jonathan Coomes | Foley Editor |
Lighting | Nina Kuhn | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Todd Tucker | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Tracy McKnight | Music Supervisor |
Art | Robert Zorella | Art Department Coordinator |
Production | Rick Chad | Executive Producer |
Camera | JoJo Whilden | Still Photographer |
Art | Amanda Carroll | Set Decoration |
Production | Derek Yip | Production Accountant |
Production | Danielle Blumstein | Production Coordinator |
Production | Gilbert Alloul | Executive Producer |
Crew | Michael Fennimore | Transportation Captain |
Production | Kate Bulpitt | Casting Associate |
Art | Randall Richards | Art Direction |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Amy Pickering | Key Costumer |
Sound | Bryant Musgrove | Boom Operator |
Directing | Patrick D. Gibbons | Second Assistant Director |
Sound | Bobby Johanson | ADR Engineer |
Writing | Jack Jones | Book |
Directing | Jason Rody | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Chris Ann Pappas | Assistant Costume Designer |
Production | Rafael Lima | Assistant Location Manager |
Production | Chris Marsh | Location Manager |
Directing | Jeffrey Lazar | First Assistant Director |
Art | Dominick Cocuzzo | Construction Grip |
Sound | Danielle Fiorello | Dialogue Editor |
Sound | Kris Chevannes | ADR Recordist |