กระซิบรักไว้บนฟากฟ้า (1993)
Director:
Nora Ephron
Writers:
Nora Ephron, David S. Ward, Jeff Arch.
Tom Hanks Sam Baldwin |
|
Meg Ryan Annie Reed |
|
Bill Pullman Walter |
|
Ross Malinger Jonah Baldwin |
|
Rosie O'Donnell Becky |
|
Gaby Hoffmann Jessica |
|
Rita Wilson Suzy |
|
Victor Garber Greg |
|
Rob Reiner Jay |
|
Tom Riis Farrell Rob |
|
Carey Lowell Maggie Baldwin |
|
Barbara Garrick Victoria |
|
Le Clanché du Rand Barbara Reed |
|
Kevin O'Morrison Cliff Reed |
|
David Hyde Pierce Dennis Reed |
|
Valerie Wright Betsy Reed |
|
Frances Conroy Irene Reed |
|
Tom Tammi Harold Reed |
|
Calvin Trillin Uncle Milton |
|
Caroline Aaron Dr. Marcia Fieldstone |
|
Linda Wallem Loretta |
|
LaTanya Richardson Jackson Harriet |
|
Tom McGowan Keith |
|
Steve Mellor Wyatt |
|
Marguerite Schertle Baltimore Waitress |
|
Dana Ivey Claire |
|
Brian McConnachie Bob |
|
Matt Smith Mailman |
|
Amanda Maher Clarise |
|
Victor Morris Seattle Maitre D' |
|
Philip Mihalski Seattle Waiter |
|
Donald J. Lee Jr. Seattle Detective |
|
Mary A. Kelly Nervous Woman on Airplane |
|
Diane Sokolow Tiffany Saleswoman |
|
Hannah Cox Jessica's Mother |
|
Rich Hawkins Jessica's Father |
|
Tamara Plank Stewardess |
|
Michael Badalucco New York Taxi Dispatcher |
|
Jeff Mazzola New York Taxi Dispatcher |
|
Philip Levy Taxi Driver |
|
Julie Janney Cynthia |
|
Tony Zazula Maitre D' |
|
John Boylan Elevator Man |
|
Robert Livingston Elevator Man |
|
Butch Stevenson Valet |
|
Sidney Armus Information Booth Man |
|
Philip Anagnos Car Driver (uncredited) |
|
Jason Bortz Baltimore Mail Clerk (uncredited) |
|
Scott Duthie Tourist (uncredited) |
|
William Rossman Driver (uncredited) |
|
Nick Taylor Bartender (uncredited) |
Art | Clay A. Griffith | Set Decoration |
Production | Juliet Taylor | Casting |
Production | Lynda Obst | Executive Producer |
Production | James W. Skotchdopole | Associate Producer |
Directing | James W. Skotchdopole | First Assistant Director |
Sound | Dan Korintus | Sound Editor |
Production | Eve Battaglia | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Judy L. Ruskin | Costume Design |
Camera | Jeff Cronenweth | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Leonard Engelman | Makeup Artist |
Writing | Nora Ephron | Screenplay |
Directing | Nora Ephron | Director |
Sound | Marc Shaiman | Original Music Composer |
Camera | Sven Nykvist | Director of Photography |
Crew | Conrad E. Palmisano | Stunt Coordinator |
Art | Charlie Daboub | Set Designer |
Writing | David S. Ward | Screenplay |
Writing | Jeff Arch | Screenplay |
Writing | Jeff Arch | Story |
Production | Gary Foster | Producer |
Production | Jane Bartelme | Associate Producer |
Editing | Robert M. Reitano | Editor |
Art | Jeffrey Townsend | Production Design |
Production | Laura Rosenthal | Casting Associate |
Production | Patrick Crowley | Executive Producer |
Production | Patrick Crowley | Unit Production Manager |
Production | Delia Ephron | Associate Producer |
Art | Gershon Ginsburg | Art Direction |
Art | Charley Beal | Art Direction |
Production | Aleen Keshishian | Casting Assistant |
Crew | Paul A. Levin | Post Production Supervisor |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Al Cerullo | Pilot |
Costume & Make-Up | Colleen Callaghan | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Sharon Ilson | Key Makeup Artist |
Art | Brick Mason | Storyboard Artist |
Directing | Donald J. Lee Jr. | Second Assistant Director |
Art | Jeff Mazzola | Property Master |
Camera | Bruce McBroom | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Kimberly Adams | Assistant Costume Designer |
Art | Suzan Wexler | Assistant Art Director |
Art | Daren Dochterman | Production Illustrator |
Production | Mitchell E. Dauterive | Production Coordinator |
Art | James Mazzola | Property Master |
Lighting | Richmond L. Aguilar | Chief Lighting Technician |
Crew | Judith M. Brown | Studio Teacher |
Camera | Randy Nolen | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Heidi Shulman | Key Costumer |
Editing | Richard Friedlander | First Assistant Editor |
Sound | Ira Spiegel | Sound Editor |
Sound | Louis Bertini | Sound Editor |
Sound | Bitty O'Sullivan-Smith | Sound Editor |
Art | Wendy Skerritt | Art Department Coordinator |
Art | Michael McCombe | Greensman |
Costume & Make-Up | Sally Roberts | Costumer |
Sound | Dan Edelstein | Assistant Sound Editor |
Sound | Stan Bochner | Sound Editor |
Sound | Eytan Mirsky | Assistant Sound Editor |
Production | Dow Griffith | Location Manager |
Sound | David Wahnon | Assistant Sound Editor |
Camera | Kevin Jewison | Camera Operator |
Sound | Kirk Francis | Production Sound Mixer |
Directing | Mary A. Kelly | Script Supervisor |
Sound | Michael Kirchberger | Supervising Sound Editor |
Sound | Warren Shaw | Apprentice Sound Editor |
Crew | Robert T. Chestnut | Transportation Captain |
Sound | Nicholas Meyers | Music Editor |
Editing | Bob Kaiser | Color Timer |
Sound | Paul P. Soucek | Assistant Sound Editor |
Lighting | Paul Caven | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Harold Collins | Construction Coordinator |
Production | Jennifer Campbell | Assistant Production Coordinator |
Sound | Mychal D. Smith | Boom Operator |
Camera | Gene Kearney | Key Grip |
Production | Tamara Bally | Production Accountant |
Crew | Kay Colvin | Cableman |
Crew | Betsy Sokolow-Sherman | Unit Publicist |
Writing | Ramsay McLean | Lyricist |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Crew | Bob Riggs | Special Effects Coordinator |
Sound | Harriet Fidlow | ADR Editor |
Crew | Dennis W. Milliken | Transportation Coordinator |
Crew | Barbara Anne Klein | Stunts |
Production | Judy Pursley | Assistant Accountant |
Directing | Maggie Murphy | Second Second Assistant Director |
Sound | Jeffrey Pollack | Music Consultant |
Production | Amy Caton-Ford | Extras Casting |
Camera | Joe Hicks | Dolly Grip |
Camera | Jack Bauer | Best Boy Grip |
Production | Diane L. Langone | Post Production Accountant |
Camera | Marty Oppenheimer | Second Unit Director of Photography |
Sound | Richard Q. King | Assistant Sound Editor |