Lloyd Bridges Al Mitchell |
|
Raymond Burr Estes Hill |
|
Robert Fuller Matt Leigh |
|
Pat Hingle John Marsh |
|
E.G. Marshall Roy Snyder |
|
Yvette Mimieux Paula Harvey |
|
William Shatner Stuart Peters |
|
Paul L. Smith Jim Waterman / Victor Prescott |
|
Arthur Malet Southbound Conductor |
|
Harry Caesar Northbound Conductor |
|
Jacque Lynn Colton Mrs. Shanks |
|
Lane Smith John Carlson |
|
Sandy McPeak Hennessey |
|
Virginia Kiser | |
Rockne Tarkington | |
Michael Pataki Tate |
|
Peter Jason LeBoux |
|
Peter MacLean | |
Jerry Ayres Talmadge |
|
Julie Mannix Debbie Fox |
|
Steve Jerro Al |
|
Ron Prince Detective |
|
Dago Dimster David |
|
Carole Hemingway Newscaster |
|
Carl Gordon Foreman |
|
Eric Poppick Computer Expert |
|
Jason Ronard Ellis |
|
Herbert Bress Bartender |
|
Tony Matranga Policeman |
|
Norman Alexander Gibbs Steward |
|
James W. Gavin Helicopter Pilot |
|
Ross Reynolds | |
Ross Reynolds Helicopter Pilot |
Sound | Gerald Fried | Music |
Production | Michael McLean | Casting |
Camera | Fred J. Koenekamp | Director of Photography |
Directing | Richard C. Sarafian | Director |
Writing | David Ambrose | Writer |
Art | William Hiney | Art Direction |
Production | Frank von Zerneck | Producer |
Editing | Robert Florio | Editor |
Directing | Ira Shuman | Second Assistant Director |
Crew | Ross Reynolds | Pilot |
Crew | James W. Gavin | Pilot |
Sound | Robert Gravenor | Sound |
Crew | Tim Rossovich | Stunts |
Lighting | Gene Stout | Gaffer |
Costume & Make-Up | Madeline Sylos | Wardrobe Master |
Camera | Ed Morey | Camera Operator |
Crew | Louie Elias | Stunt Coordinator |
Crew | Jeri Kelley | Transportation Captain |
Production | Richard M. Rosenbloom | Executive In Charge Of Production |
Sound | John Mick | Music Editor |
Art | William A. Petrotta | Property Master |
Camera | Frank M. Holgate | Aerial Camera |
Costume & Make-Up | Les Berns | Makeup Artist |
Production | David Garcia Jr. | Associate Producer |
Sound | Terri Fricon | Music Supervisor |
Production | Karen Hendel | Casting |
Crew | Don Pulford | Stunts |
Crew | Franklin Scott | Stunts |
Production | Eve Light Honthaner | Production Coordinator |
Directing | John M. Poer | First Assistant Director |
Production | Tom Udell | Production Accountant |
Production | Lois B. Samuels | Production Secretary |
Production | Phillips Wylly Sr. | Unit Production Manager |
Production | Phillips Wylly Sr. | Associate Producer |
Directing | Kate Tilley | Second Assistant Director |
Crew | Gunter Jennings | Special Effects |
Crew | Jack Sussums | Prop Maker |
Crew | Pete Slagle | Prop Maker |
Art | Bill Webb | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Michael R. Faeth | Wardrobe Master |
Directing | Mae Hershon | Script Supervisor |
Crew | Jerry Goldman | Production Controller |
Production | Pat Lang | Production Assistant |
Editing | Deborah Armstrong | Assistant Editor |