ซานตาคลอส คุณพ่อยอดอิทธิฤทธิ์ 2 (2002)
Director:
Michael Lembeck
Writers:
Ed Decter, John J. Strauss, Ken Daurio, Cinco Paul, Don Rhymer, Leo Benvenuti.
Tim Allen Scott Calvin |
|
Elizabeth Mitchell Carol Newman |
|
David Krumholtz Bernard |
|
Eric Lloyd Charlie Calvin |
|
Judge Reinhold Neil Miller |
|
Wendy Crewson Laura Miller |
|
Spencer Breslin Curtis |
|
Liliana Mumy Lucy Miller |
|
Danielle Woodman Abby |
|
Art LaFleur Tooth Fairy |
|
Aisha Tyler Mother Nature |
|
Kevin Pollak Cupid |
|
Jay Thomas Easter Bunny |
|
Michael Dorn Sandman |
|
Christopher Attadia Engineer Elf #1 |
|
Curtis Butchart Elf Center |
|
Jamal Allen Elf Quarterback |
|
Alexander Pollock Richie / Elf Tight End |
|
Bryce Hodgson Engineer Elf #2 |
|
Molly Shannon Tracy |
|
Carmen Aguirre Spanish Teacher |
|
Leanne Adachi Grace |
|
Blu Mankuma John Pierce |
|
Andrew Stone Picardo |
|
Kenya Jo Kennedy Pamela |
|
Janne Mortil Pamela's Mother |
|
Alexandra Purvis Danielle |
|
Fred Keating Security Guard |
|
Fred Ewanuick Seismic Interpreter |
|
Dan Joffre C-130 Pilot |
|
J. B. Bivens Engineer |
|
Alexander Hoy Elf with Kangaroo |
|
Bart Anderson Hangdog Teacher |
|
Beverley Elliott Female Teacher |
|
D. Neil Mark Teacher |
|
Ted Cole Teacher |
|
Nicole Leroux Teacher |
|
Michael P. Northey Teacher |
|
Alejandro Abellan Teacher |
|
June B. Wilde Teacher |
|
Charles Payne Teacher |
|
Gary Jones Teacher |
|
Victor Brandt Reindeer |
|
Kath Soucie Chet (voice) |
|
Bob Bergen Comet (voice) |
|
Nicola Anderson Blind Date (uncredited) |
|
Anysha Berthot Molly Elf (uncredited) |
|
Peter Boyle Father Time (uncredited) |
|
Caroline Chan Elf (uncredited) |
|
Myles Jeffrey Elf (uncredited) |
|
Connor Matheus Elf (uncredited) |
|
Valerie Tian Elf (uncredited) |
|
Beatrice Zeilinger Teacher |
|
Vinicius Zorin-Machado Restaurant Patron (uncredited) |
|
Patrick Dorn Elf (uncredited) |
Production | Jackie Burch | Casting Director |
Art | Tony Burrough | Production Design |
Camera | Adam Greenberg | Director of Photography |
Writing | Ed Decter | Screenplay |
Writing | John J. Strauss | Screenplay |
Sound | George S. Clinton | Original Music Composer |
Editing | David Finfer | Editor |
Production | Jeffrey Silver | Producer |
Production | Robert F. Newmyer | Producer |
Crew | Edward A. Warschilka | Editorial Staff |
Crew | Ken Kirzinger | Stunt Coordinator |
Writing | Ken Daurio | Screenplay |
Writing | Cinco Paul | Screenplay |
Art | Sandy Cochrane | Supervising Art Director |
Directing | Michael Lembeck | Director |
Writing | Steve Rudnick | Story |
Production | Brian Reilly | Producer |
Production | Richard Baker | Executive Producer |
Production | Rick Messina | Executive Producer |
Production | James Miller | Executive Producer |
Production | William W. Wilson III | Executive Producer |
Writing | Don Rhymer | Screenplay |
Art | Peter Lando | Set Decoration |
Writing | Leo Benvenuti | Screenplay |
Sound | Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Bruce Franklin | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Tom Woodruff Jr. | Makeup Effects Designer |
Sound | Frankie Pine | Music Supervisor |
Visual Effects | Sarah McMurdo | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Alec Gillis | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Connie Parker | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Barry R. Koper | Prosthetic Supervisor |
Costume & Make-Up | Ingrid Ferrin | Costume Design |
Camera | David Crone | Camera Operator |
Camera | David Crone | Steadicam Operator |
Sound | Mike Flicker | Music Editor |
Sound | Matt Friedman | Music Editor |
Sound | George Watters II | Supervising Sound Editor |
Camera | Joseph Lederer | Still Photographer |
Directing | Cristina Weigmann | Script Supervisor |
Sound | Robert L. Sephton | Sound Designer |
Sound | Robert L. Sephton | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Debra Wiebe | Hairstylist |
Editing | Allen Hartz | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Ian C. Ballard | Hairstylist |
Sound | Donald J. Malouf | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Bonnie Clevering | Hairstylist |
Art | Sheila Haley | Art Direction |
Art | Gwendolyn Margetson | Art Direction |
Sound | R.J. Palmer | Sound Effects Editor |
Sound | F. Hudson Miller | Sound Effects Editor |
Production | Wendy Williams | Unit Production Manager |
Sound | David Husby | Sound mixer |
Visual Effects | Carrie Richardson | Visual Effects Coordinator |
Crew | Laura Lee Connery | Stunts |
Visual Effects | Mike Borrett | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Sandra Almond | Visual Effects Producer |
Directing | David Klohn | Second Assistant Director |
Visual Effects | David Yrisarri | Visual Effects Coordinator |
Editing | Scott Wesley Ross | Assistant Editor |
Visual Effects | Colin Cunningham | Visual Effects |
Directing | Eddy Santos | Second Assistant Director |
Visual Effects | John Gajdecki | Visual Effects Supervisor |
Crew | Suzi Stingl | Stunts |
Costume & Make-Up | Hayley Miller | Key Makeup Artist |