James Stewart Paul Biegler |
|
Lee Remick Laura Manion |
|
Ben Gazzara Lt. Frederick Manion |
|
Arthur O'Connell Parnell Emmett McCarthy |
|
Eve Arden Maida Rutledge |
|
Kathryn Grant Mary Pilant |
|
George C. Scott Claude Dancer |
|
Orson Bean Dr. Matthew Smith |
|
Russ Brown George Lemon |
|
Murray Hamilton Alphonse Paquette |
|
Brooks West Dist. Atty. Mitch Lodwick |
|
Ken Lynch Det. Sgt. James Durgo |
|
John Qualen Deputy Sheriff Sulo |
|
Howard McNear Dr. Dompierre |
|
Alexander Campbell Dr. W. Gregory Harcourt |
|
Ned Wever Dr. Raschid |
|
Jimmy Conlin Clarence Madigan |
|
Royal Beal Sheriff Battisfore |
|
Joseph Kearns Lloyd Burke |
|
Don Ross Duane 'Duke' Miller |
|
Lloyd Le Vasseur Court Clerk |
|
James Waters Army Sergeant 1st Class |
|
Joseph N. Welch Judge Weaver |
|
Duke Ellington Pie Eye (uncredited) |
|
Irv Kupcinet Distinguished Gentleman (uncredited) |
|
Chuck Ramsay Orderly (uncredited) |
|
Mrs. Joseph Welch Juror (uncredited) |
Directing | Otto Preminger | Director |
Production | Otto Preminger | Producer |
Sound | Duke Ellington | Original Music Composer |
Camera | Sam Leavitt | Director of Photography |
Editing | Louis R. Loeffler | Editor |
Art | Boris Leven | Production Design |
Sound | Richard Carruth | Sound Designer |
Sound | Richard Carruth | Music Editor |
Sound | Jack Solomon | Sound Designer |
Sound | Jack Solomon | Sound |
Camera | Irving Rosenberg | Camera Operator |
Lighting | James Almond | Lighting Technician |
Writing | Wendell Mayes | Screenplay |
Production | Max Slater | Producer's Assistant |
Writing | John D. Voelker | Novel |
Crew | John D. Voelker | Technical Supervisor |
Costume & Make-Up | Harry Ray | Makeup Artist |
Directing | Hal W. Polaire | Assistant Director |
Directing | Ray Taylor Jr. | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Del Armstrong | Makeup Artist |
Art | Howard Bristol | Set Dresser |
Art | Saul Bass | Title Designer |
Editing | John Loeffler | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Myrl Stoltz | Hairdresser |
Production | Henry Weinberger | Production Manager |
Directing | David Silver | Assistant Director |
Camera | Gjon Mili | Still Photographer |
Editing | Michael Vittes | Assistant Editor |
Directing | Kathleen Fagan | Script Supervisor |
Crew | Irving W. Sindler | Property Master |
Sound | Don Hall | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Hope Bryce | Costume Design |
Costume & Make-Up | Hope Bryce | Costume Coordinator |
Camera | Al St. Hilaire | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Norman Pringle | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Paula Giokaris | Costume Design |
Costume & Make-Up | Vou Lee Giokaris | Costume Design |
Costume & Make-Up | Vou Lee Giokaris | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Madine Danks | Hairdresser |
Camera | Leo McCreary | Key Grip |
Costume & Make-Up | Michael Harte | Wardrobe Master |
Art | Ken Walton | Props |