Goldie Hawn Helen Sharp |
|
Bruce Willis Dr. Ernest Menville |
|
Meryl Streep Madeline Ashton Menville |
|
Isabella Rossellini Lisle von Rhuman |
|
Ian Ogilvy Chagall |
|
Adam Storke Dakota |
|
Nancy Fish Rose |
|
Alaina Reed Hall Psychologist |
|
Michelle Johnson Anna |
|
Mary Ellen Trainor Vivian Adams |
|
William Frankfather Mr. Franklin |
|
John Ingle Eulogist |
|
Clement von Franckenstein Opening Man |
|
Petrea Burchard Opening Woman |
|
Jim Jansen Second Man |
|
Mimi Kennedy Second Woman |
|
Paulo Tocha Landlord |
|
Mark Davenport Eviction Cop |
|
Thomas Murphy Eviction Cop |
|
Michael Mills Police Officer |
|
Sonia Jackson Psychiatric Patient |
|
Jill C. Klein Psychiatric Patient |
|
Jean St. James Psychiatric Patient |
|
Debra Jo Rupp Psychiatric Patient |
|
Carol Ann Susi Psychiatric Patient |
|
Kay Yamamoto Psychiatric Patient |
|
Jacquelyn K. Koch Messenger Girl |
|
Anya Longwell Chagall Receptionist |
|
Stuart Mabray Chagall Security |
|
Colleen Morris Starlet |
|
Jonathan Silverman Jay Norman |
|
Meg Wittner Woman at Book Party |
|
Carrie Jean Yazel Girl at Dakota's |
|
Michael A. Nickles Lisle's Body Guard |
|
John Enos III Lisle's Body Guard |
|
Danny Lee Clark Lisle's Body Guard |
|
Fabio Lisle's Body Guard |
|
Joel Beeson Lisle's Body Guard |
|
Ron Stein Elvis |
|
Bonnie Cahoon Greta Garbo |
|
Stephanie Anderson Marilyn Monroe |
|
Bob Swain Andy Warhol |
|
Eric Clark James Dean |
|
Dave Brock Jim Morrison |
|
Lydia Peterkoch Blonde with Jim Morrison |
|
Phillip Irwin Cooper Coroner |
|
Ernest Harada Coroner |
|
Susan Kellermann Second Doctor |
|
Kevin Caldwell Medical Technician |
|
Alex Hernandez Medical Technician |
|
Donna Ekholdt Sobbing Nun |
|
Tammy Gantz Sobbing Nun |
|
Melissa Martin Sobbing Nun |
|
Jeff Adkins Dancer |
|
Cheryl Baxter Dancer |
|
Cameron English Dancer |
|
Edmond Alan Forsyth Dancer |
|
Bob Gaynor Dancer |
|
Don Hesser Dancer |
|
Michael Higgins Dancer |
|
Kenneth Hughes Dancer |
|
Kenneth Knaff Dancer |
|
Glean Lewis Dancer |
|
Keith McDaniel Dancer |
|
Charles McGowan Dancer |
|
Regan Patno Dancer |
|
Lacy Darryl Phillips Dancer |
|
Matt Sergott Dancer |
|
Paul Michael Thorpe Dancer |
|
Sergio Trujillo Dancer |
|
Randy Crenshaw Singer |
|
Jon Joyce Singer |
|
Jerry Whitman Singer |
|
Anthony S. Johnson Police Supervisor (uncredited) |
|
Mike O'Hearn Man (uncredited) |
|
Sydney Pollack Hospital Doctor (uncredited) |
|
Ai Wan Maid in Ancient Greece (uncredited) |
|
Richard Yett Valet (uncredited) |
Sound | Alan Silvestri | Original Music Composer |
Directing | Robert Zemeckis | Director |
Production | Robert Zemeckis | Producer |
Production | Steve Starkey | Producer |
Camera | Don Burgess | Second Unit Director of Photography |
Editing | Arthur Schmidt | Editor |
Costume & Make-Up | Deborah Hopper | Costumer |
Art | Rick Carter | Production Design |
Costume & Make-Up | Joanna Johnston | Costume Design |
Writing | David Koepp | Writer |
Sound | Rick Alexander | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Dean Cundey | Director of Photography |
Crew | Catherine Bell | Stunt Double |
Sound | Don Davis | Orchestrator |
Directing | Cherylanne Martin | Second Assistant Director |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Art | Jackie Carr | Set Decoration |
Sound | Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Art | William James Teegarden | Art Direction |
Production | Karen Rea | Casting |
Sound | Marilyn Graf | Foley Recordist |
Directing | Marty P. Ewing | First Assistant Director |
Production | Joan Bradshaw | Unit Production Manager |
Production | Joan Bradshaw | Co-Producer |
Crew | Tim Monich | Dialect Coach |
Crew | Walter Scott | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Ken Ralston | Visual Effects Supervisor |
Directing | Ken Ralston | Second Unit Director |
Art | Martin A. Kline | Production Illustrator |
Editing | Carin-Anne Strohmaier | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Dick Smith | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | J. Roy Helland | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | J. Roy Helland | Hairstylist |
Art | Lauren E. Polizzi | Set Designer |
Sound | William B. Kaplan | Production Sound Mixer |
Sound | Earl Sampson | Boom Operator |
Directing | Anne Rapp | Script Supervisor |
Camera | Raymond Stella | Camera Operator |
Sound | Jeff Clark | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Lance Anderson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lance Anderson | Prosthetics |
Art | Paul Sonski | Assistant Art Director |
Sound | Albert Gasser | Sound Editor |
Visual Effects | Tom Woodruff Jr. | Visual Effects |
Visual Effects | Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Camera | Clyde E. Bryan | First Assistant Camera |
Directing | Max Kleven | Second Unit Director |
Editing | David Orr | Color Timer |
Costume & Make-Up | Susan Germaine | Key Hair Stylist |
Crew | Debbie Lynn Ross | Stunts |
Production | Donna Ekholdt | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Jake Garber | Makeup Effects Designer |
Art | William Kemper Wright | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Barcie Waite | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Kevin Haney | Prosthetic Supervisor |
Costume & Make-Up | Kevin Haney | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Pamela Wise | Costume Supervisor |
Art | Elizabeth Lapp | Set Designer |
Sound | Hilda Hodges | Foley Artist |
Crew | Keii Johnston | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Scott Oshita | Makeup Effects Designer |
Art | John Zemansky | Property Master |
Sound | Kevin Bartnof | Foley Artist |
Sound | Andy D'Addario | Sound Re-Recording Mixer |
Art | John Berger | Set Designer |
Art | Lauren Cory | Assistant Art Director |
Art | Masako Masuda | Set Designer |
Crew | Robert Neilson | Transportation Coordinator |
Sound | Kenneth Karman | Music Editor |
Camera | Deana Newcomb | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Kathryn Blondell | Hairstylist |
Sound | Thomas Whiting | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Patricia Bercsi | Costumer |
Art | Bruce Fuselier | Set Dresser |
Sound | Donald J. Malouf | Supervising Sound Editor |
Sound | James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lee B. Drygas | Assistant Property Master |
Visual Effects | Wes Takahashi | Animation Supervisor |
Art | Craig B. Ayers Sr. | Greensman |
Sound | Carolyn Tapp | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Michael Mills | Makeup Artist |
Sound | Howard Neiman | Sound Editor |
Lighting | Mark Walthour | Chief Lighting Technician |
Art | Linda Berger | Assistant Art Director |
Sound | Jerry Edemann | Assistant Sound Editor |
Crew | Patti Hawn | Unit Publicist |
Sound | Larry Singer | ADR Supervisor |
Sound | Nils C. Jensen | Sound Editor |
Costume & Make-Up | E. Thomas Case | Makeup Artist |
Art | David Lowery | Production Illustrator |
Writing | Martin Donovan | Writer |
Camera | Jack Cooperman | Underwater Director of Photography |
Art | Max E. Brehme | Set Dresser |
Production | Jacqueline A. Shea | Production Coordinator |
Crew | D. G. Fisher | Cableman |
Art | Caroline Quinn | Art Department Coordinator |
Art | Tim Donelan | Leadman |
Art | Tom Cranham | Production Illustrator |
Camera | Ron Cardarelli | Key Grip |
Production | Janine Cavoto | Assistant Production Coordinator |
Crew | Tim Gonzales | Craft Service |
Production | Richard De Labio | Assistant Location Manager |
Camera | Sid Lucero | Best Boy Grip |
Lighting | Patrick Marshall | Rigging Gaffer |
Lighting | Bud Heller | Key Rigging Grip |
Art | Jeffrey Thomas | Greensman |
Visual Effects | Doug Smythe | Visual Effects |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Costume & Make-Up | Gilbert S. Hernandez | Costumer |
Art | Scott W. Leslie | Set Dresser |
Crew | Maylon Houston | Transportation Captain |
Costume & Make-Up | Diana Wilson | Costumer |
Art | Daniel R. Bentley | Assistant Property Master |
Camera | Marty Dobkousky | Grip |
Lighting | Mark Soucie | Lighting Technician |
Crew | Denise Lynne Roberts | Stunt Double |
Sound | Corinne Sessarego | ADR Editor |
Lighting | Raymond Michels | Rigging Grip |
Camera | Dave Wachtman | Dolly Grip |
Art | Erin M. Cummins | Assistant Art Director |
Camera | Jolanda R. Wipfli | Second Assistant Camera |
Camera | Jason Garcia | Camera Loader |
Sound | Larry Carow | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Shirley Crawford | Hairstylist |
Lighting | O'Shana Walker | Lighting Technician |
Art | Jerry Fitzpatrick | Construction Coordinator |
Sound | Angie Luckey | Assistant Sound Editor |
Lighting | Steve Chandler | Assistant Chief Lighting Technician |
Visual Effects | Geoff Campbell | CG Artist |
Editing | Stephen L. Meek | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Nadege Schoenfeld | Makeup Artist |
Production | Karlene Gallegly | Location Manager |
Costume & Make-Up | Greg Nelson | Makeup Artist |
Lighting | Keith Roverud | Lighting Technician |
Lighting | Ben O. Graham | Lighting Technician |
Camera | Steven Cardarelli | Grip |
Crew | Barbara Anne Klein | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Linda Redmon | Costumer |
Lighting | Anthony Wong | Lighting Technician |
Sound | Mike Boudry | Sound Recordist |
Art | Steve Miller | Greensman |
Directing | Dana J. Kuznetzkoff | Second Second Assistant Director |
Lighting | Edward R. Thompson Jr. | Lighting Technician |
Production | Kevin Landry | Production Accountant |
Art | Steven Jarrard | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Paul St. John | Costumer |
Lighting | Gary Sneed | Lighting Technician |
Lighting | John Zirbel | Lighting Technician |
Camera | John O'Grady | Grip |
Camera | Michael Ronald Heath | Grip |
Art | Richard Bruns | Construction Foreman |
Art | William Solomon | Standby Painter |
Crew | Ron Kelley | Transportation Co-Captain |
Sound | Sandra García | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | John Dods | Makeup Effects Designer |