John Travolta Sam Baily |
|
Dustin Hoffman Max Brackett |
|
Mia Kirshner Laurie Callahan |
|
Alan Alda Kevin Hollander |
|
Robert Prosky Lou Potts |
|
Blythe Danner Mrs. Banks |
|
William Atherton Dohlen |
|
Ted Levine Lemke |
|
Milton Davis Jr. The Kids |
|
Bill Nunn Cliff Williams |
|
John Landis Doctor |
|
William O'Leary CTN Junior Executive |
|
Jay Leno Jay Leno |
|
Lucinda Jenney Jenny |
|
Tammy Lauren Miss Rose |
|
Kyla Pratt The Kids |
|
Raymond J. Barry Dobbins |
|
Akosua Busia Diane |
|
Ebbe Roe Smith Bartholomew |
|
Scanlon Gail Bob |
|
Charlie Holliday Banker |
|
Kevin Cooney Principal |
|
Susan Segal Tabloid Reporter |
|
Richard Portnow Brackett's Agent |
|
Michèle-Barbara Pelletier Max's Mother |
|
Velina Brown Bonnie's Mother |
|
Patricia Smith Jenny's Mother |
|
Richard Gross FBI Agent |
|
Allan A. Apone Makeup Man (uncredited) |
|
David Clennon Street Preacher |
|
Larry King Larry King (uncredited) |
|
Anthony Aibel News Reporter (uncredited) |
Directing | Costa-Gavras | Director |
Editing | Françoise Bonnot | Editor |
Sound | Thomas Newman | Original Music Composer |
Sound | Bertrand Lenclos | Sound Designer |
Production | Amanda Mackey | Casting |
Production | Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Costume & Make-Up | Deborah Nadoolman | Costume Design |
Sound | Bill Bernstein | Music Editor |
Production | Wolfgang Glattes | Executive Producer |
Production | Wolfgang Glattes | Unit Production Manager |
Production | Arnold Kopelson | Producer |
Production | Anne Kopelson | Producer |
Crew | Bud Davis | Stunt Coordinator |
Art | Jan Pascale | Set Decoration |
Production | Jonathan D. Krane | Executive Producer |
Art | Catherine Hardwicke | Production Design |
Camera | Patrick Blossier | Director of Photography |
Production | Stephen Joel Brown | Executive Producer |
Writing | Tom Matthews | Screenplay |
Writing | Tom Matthews | Story |
Writing | Eric Williams | Story |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Michelle Bühler | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nancy Tong | Hairstylist |
Sound | Pauline Dairou | Dialogue Editor |
Camera | Chris Squires | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Robert Ryan | Makeup Artist |
Directing | Pamela Alch | Script Supervisor |
Sound | Jessica Gallavan | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Susan V. Kalinowski | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Janis Clark | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nina Paskowitz | Key Hair Stylist |
Sound | Michèle Boëhm | Sound Effects Editor |
Visual Effects | François Vagnon | VFX Supervisor |
Production | Linda Warren | Associate Producer |
Sound | Thomas Pasatieri | Orchestrator |
Visual Effects | Christian Guillon | Visual Effects Producer |
Camera | Emmanuel Vouniozos | Key Grip |
Crew | David P. Kelsey | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | June Westmore | Makeup Artist |
Art | Ben Morahan | Art Direction |
Directing | Julian Wall | First Assistant Director |
Directing | Dennis Maguire | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Kyle Thomson | Makeup Artist |
Directing | Kent Genzlinger | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Bob Ryan | Hairstylist |
Production | Maria Norman | Executive Assistant |