The China Syndrome (1979)
Director:
James Bridges
Writers:
James Bridges, Mike Gray, T.S. Cook.
Jane Fonda Kimberly Wells |
|
Jack Lemmon Jack Godell |
|
Michael Douglas Richard Adams |
|
Scott Brady Herman De Young |
|
James Hampton Bill Gibson |
|
Peter Donat Don Jacovich |
|
Wilford Brimley Ted Spindler |
|
Richard Herd Evan McCormack |
|
Daniel Valdez Hector Salas |
|
Stan Bohrman Pete Martin |
|
James Karen Mac Churchill |
|
Michael Alaimo Greg Minor |
|
Donald Hotton Dr. Lowell |
|
Khalilah Ali Marge |
|
Paul Larson D.B. Royce |
|
Ron Lombard Barney |
|
Tom Eure Tommy |
|
Nick Pellegrino Borden |
|
Daniel Lewk Donny |
|
Allan Chinn Holt |
|
Martin Fiscoe Control Guard |
|
Alan Kaul TV Director |
|
Michael Mann TV Consultant |
|
David Eisenbise Technical Director |
|
Frank Cavestani News Reporter |
|
Reuben Collins Sportscaster |
|
E. Hampton Beagle Mort |
|
David Pfeiffer David |
|
Lewis Arquette Hatcher |
|
Dennis McMullen Robertson |
|
Rita Taggart Rita Jacovich |
|
James Hall Harmon |
|
Carol Schlanger Waitress |
|
Trudy Lane Alma Spindler |
|
Jack Smith Jr. Tom |
|
David Arnsen KXLA Cameraman |
|
Betty Harford Woman at Demonstration |
|
Donald Bishop Hearings Chairman |
|
Al Baietti Pro-Nuclear Witness |
|
Diandra Morrell Sasha |
|
Darrell Larson Young Demonstrator |
|
Roger Pancake Gate Guard |
|
Joe Lowry Security Agent |
|
Harry M. Williams Fire Rescue |
|
Dennis Barker Jaws of Life |
|
Joseph Garcia Highway Patrolman |
|
James Kline Jim |
|
Alan Beckwith Technician |
|
Clay Hodges SWAT Squad Leader |
|
Val Clenard Self |
|
Robert A. Bowen Camera Operator (uncredited) |
|
Robert Buckingham Party Guest (uncredited) |
|
John Philip Dayton Young Photographer (uncredited) |
|
Paul DeCeglie Man at Meeting (uncredited) |
|
Peter Eastman Reporter (uncredited) |
|
Bart Greene Man at Meeting (uncredited) |
|
Michael Jeffers Board Member (uncredited) |
|
Stephen M. Kienzle Swat Shooter (uncredited) |
|
Paul LeClair Board Member (uncredited) |
|
Monty O'Grady Party Guest (uncredited) |
|
Ray Pourchot Man at Meeting (uncredited) |
|
Hank Robinson Reporter (uncredited) |
|
George Simmons Waiter (uncredited) |
|
Robert S. Woods Man (uncredited) |
Directing | Barrie M. Osborne | Second Assistant Director |
Production | Stanzi Stokes | Casting Assistant |
Production | Michael Douglas | Producer |
Sound | Samuel C. Crutcher | Assistant Sound Editor |
Art | George Jenkins | Production Design |
Costume & Make-Up | Aggie Guerard Rodgers | Costumer |
Art | William Ladd Skinner | Set Designer |
Costume & Make-Up | Donfeld | Costume Design |
Production | Marty P. Ewing | Production Assistant |
Writing | James Bridges | Screenplay |
Directing | James Bridges | Director |
Writing | Mike Gray | Screenplay |
Writing | T.S. Cook | Screenplay |
Production | Bruce Gilbert | Executive Producer |
Production | James Nelson | Unit Production Manager |
Production | James Nelson | Associate Producer |
Camera | James Crabe | Director of Photography |
Editing | David Rawlins | Editor |
Production | Sally Dennison | Casting |
Art | Arthur Jeph Parker | Set Decoration |
Sound | Fred J. Brown | Sound Effects Editor |
Camera | Reynaldo Villalobos | Additional Camera |
Visual Effects | Richard Edlund | Visual Effects Camera |
Production | James A. Dennett | Production Manager |
Sound | Michael Boddicker | Musician |
Sound | Dan Wallin | Scoring Mixer |
Art | R. Chris Westlund | Leadman |
Directing | Joel Chernoff | Second Unit Director |
Crew | Craig Pinkard | Transportation Coordinator |
Directing | Marshall Schlom | Script Supervisor |
Camera | Robert Isenberg | Assistant Camera |
Sound | Gene Corso | Sound Effects Editor |
Sound | Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Sound | Les Fresholtz | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Arthur Piantadosi | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jim Henrikson | Music Editor |
Crew | Bryce Guy Williams | Stunt Double |
Art | Terry E. Lewis | Property Master |
Camera | Peter Sorel | Still Photographer |
Art | William Maldonado | Construction Coordinator |
Production | Eileen Peterson | Publicist |
Costume & Make-Up | Kaye Pownall | Hairstylist |
Crew | Bruce Mattox | Special Effects Assistant |
Costume & Make-Up | Eddie Marks | Costumer |
Directing | Kim Kurumada | First Assistant Director |
Sound | Willie D. Burton | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Don Schoenfeld | Makeup Artist |
Visual Effects | Matthew Yuricich | Matte Painter |
Art | Rudy Reachi | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Bernadine M. Anderson | Makeup Artist |
Sound | Mary McGlone | Sound Effects Editor |
Crew | Henry Millar Jr. | Special Effects |
Art | S. Bruce Wineinger | Construction Foreman |
Camera | Robert Duggan | Best Boy Grip |
Production | Bruce Nahin | Production Assistant |
Lighting | Daryl Smith | Best Boy Electric |
Sound | Lorane Mitchell | Sound Effects Editor |
Editing | Francesca Emerson | Assistant Editor |
Crew | Robert W. Harris | Cableman |
Lighting | James O. Blair | Gaffer |
Camera | Tom Prophet Jr. | Key Grip |
Camera | Mike Sweeten | Camera Operator |
Camera | John Szajner | Second Assistant Camera |
Production | Douglas E. Stoll | Location Manager |
Crew | Edward Baken | Transportation Captain |
Production | Ronnie Kramer | Production Secretary |