Cesaret Kanatları (1999)
1999 yılında yayımlanan aynı adlı efsane video oyununun bilim kurgu filmidir. Hikaye Terran Konfederasyonu ve kedi gibi görünen yabancı ırk Kilrathi arasında bir yıldızlararası savaşın ortasında yaşanıyor. 27 yy'da, Terran Konfederasyonu Kilrathi İmparatorluğu ile savaş halindedir. Büyük bir astroid kümesi içinde gizlenmiş olan Terran konfederasyon üssüne saldıran kilrathiler dünya koordinatlarını ve NAVCOM hiperuzay birimini ele geçirirler. İlk görevlerinde Christopher Blair ve Todd Marshall yük gemisi Tiger Claw atanan genç pilotlarlardır, İlk görevlerini alırlar ve Terran Savaş gemisine doğru haraket ederler. Ulaştıklarında Blair in Pigrim olmasından dolayı kendini baskı altında hissetmeye başlar. Daha önce pigrimlerle Terranlar arasında savaş ve sabaotaj olayları çok yaşanmıştı.Kimsenin ona güvenmemesine rağmen Blair in yıldızlararası navigasyon ile ilgili özel yeteneklerini kullanarak dünyada konuşlanmış diğer Terran filosunu uyarmak için büyük bir mücadele içine girer.
Director:
Christopher Roberts
Writer:
Christopher Roberts
Freddie Prinze Jr. 1st Lt. Christopher Blair |
|
Saffron Burrows Lt. Cmdr. 'Angel' Devereaux |
|
Matthew Lillard Lt. Todd 'Maniac' Marshall |
|
Tchéky Karyo Cmmdre. James 'Paladin' Taggart |
|
Jürgen Prochnow Cdr. Paul Gerald |
|
David Suchet Capt. Jason Sansky |
|
David Warner Admiral Geoffrey Tolwyn |
|
Ginny Holder Lt. Rosie Forbes |
|
Hugh Quarshie Lt. Obutu |
|
Ken Bones Admiral Bill Wilson |
|
John McGlynn Richard Bellegarde |
|
Richard Dillane Lt. Hunter |
|
Mark Powley Lt. Polanski |
|
David Fahm Lt. Knight |
|
Simon MacCorkindale Flight Boss |
|
Mark Hamill Merlin (voice) |
|
Christopher Roberts Lt. Roberts - Rescue & Recovery Pilot |
Production | Suzanne Smith Crowley | Casting |
Camera | Thierry Arbogast | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Magali Guidasci | Costume Design |
Art | Peter Lamont | Production Design |
Sound | David Arnold | Original Music Composer |
Art | Ken Court | Art Direction |
Art | Richard Roberts | Set Decoration |
Art | Michael Ford | Set Decoration |
Editing | Peter Davies | Editor |
Art | Charles Dwight Lee | Supervising Art Director |
Sound | Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Sound | Tom Sayers | Foley Editor |
Sound | Gillian Dodders | Supervising ADR Editor |
Sound | Gillian Dodders | Supervising Dialogue Editor |
Sound | John Hayward | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Richard Pryke | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Alan Tomkins | Art Direction |
Visual Effects | Harry Wiesenhaan | Special Effects Supervisor |
Writing | Christopher Roberts | Screenplay |
Directing | Christopher Roberts | Director |
Costume & Make-Up | Tiny Nicholls | Wardrobe Supervisor |
Sound | Kevin Kiner | Original Music Composer |
Production | Donna Burkons | Producer |
Production | Joseph Newton Cohen | Producer |
Sound | Peter Baldock | Supervising Sound Editor |
Art | Simon Bowles | Art Direction |
Art | Mark Harris | Art Direction |
Art | James Hambidge | Art Direction |
Costume & Make-Up | Nicole Young | Assistant Costume Designer |
Production | Gilly Poole | Casting |
Art | Simon Lamont | Art Direction |
Sound | Gerard McCann | ADR Editor |
Camera | Roger Simonsz | Camera Operator |
Editing | Guy Williams | Digital Intermediate |
Crew | Nik Williams | Animatronics Supervisor |
Directing | Sue Field | Script Supervisor |
Art | Barry Wilkinson | Property Master |
Visual Effects | David Altenau | Visual Effects Supervisor |
Camera | Etienne Braun | Still Photographer |
Sound | Dina Eaton | Music Editor |
Sound | Mark Heslop | Sound Editor |
Visual Effects | Thomas Dadras | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jennifer Wollan | Visual Effects Editor |
Camera | Alessandro Bolognesi | Steadicam Operator |
Visual Effects | David Taritero | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Kevin Andrew Smith | Visual Effects Technical Director |
Crew | Michael McNeill | Sequence Supervisor |
Sound | Barklie K. Griggs | Music Supervisor |
Sound | Graham V. Hartstone | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Meinir Stoutt | Production Manager |
Lighting | Eric Wobma | Best Boy Electric |
Crew | Mark Lambert | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Pat Hay | Makeup Supervisor |
Camera | Tom Ryan | First Assistant Camera |
Crew | Chris Olivia | Sequence Supervisor |
Crew | Edward Wiesenhaan | Special Effects Coordinator |
Editing | Wayne Smith | First Assistant Editor |
Visual Effects | Seth Lippman | Visual Effects Technical Director |
Art | Katrina Duce | Art Department Coordinator |
Art | Peter Williams | Construction Coordinator |
Lighting | Claude Hirsch | Gaffer |
Crew | Graham Johnston | Video Assist Operator |
Camera | Jean-François Roqueplo | Key Grip |
Crew | Henry Eshelman | Unit Publicist |
Visual Effects | Erik Strauss | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Chris Brown | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Scott Peterson | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Dane Picard | Visual Effects Technical Director |
Sound | Miriam Ludbrook | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Vivian Nowak | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Stephen Rose | Hairstylist |