Mulan (1998)
Zirveleri karlarla kaplı dağların eteklerinde en az bir milyon Hun askerinin amansızca hücumları sürerken, bir avuç Çin askeri de ülkelerini cesurca savunmaya çalışmaktadır. Kılıçları çekmiş ve ölümü beklemeye başlamışlardır. Aralarındaki Ping adlı genç askerin aklına ansızın parlak bir fikir gelir. Doğru topun başına giderek karşı tepelere doğru ateş açar. Birden kıyamet kopar. Tepelrden aşağı devasa büyüklükte bir çığ inmeye başlar. Neye uğradıklarını şaşıran Hun askerleri bir anda darmadağın olurlar ve hücumlarını durdururlar. Ping imkansızı başarmış ve kahraman olmuştur.Tam anlamıyla cesur bir erkek olduğu düşünülen Ping aslında genç bir kızdır ve adı Mulan'dır...
Directors:
Tony Bancroft, Barry Cook.
Writers:
Rita Hsiao, Philip LaZebnik, Chris Sanders, Raymond Singer, Eugenia Bostwick-Singer.
Ming-Na Wen Mulan (voice) |
|
Eddie Murphy Mushu (voice) |
|
BD Wong Shang (voice) |
|
Miguel Ferrer Shan-Yu (voice) |
|
Harvey Fierstein Yao (voice) |
|
Freda Foh Shen Fa Li (voice) |
|
June Foray Grandmother Fa (voice) |
|
James Hong Chi Fu (voice) |
|
Miriam Margolyes The Matchmaker (voice) |
|
Pat Morita The Emperor (voice) |
|
Marni Nixon Grandmother Fa (singing voice) |
|
Soon-Tek Oh Fa Zhou (voice) |
|
Donny Osmond Shang (singing voice) |
|
Lea Salonga Mulan (singing voice) |
|
James Shigeta General Li (voice) |
|
George Takei First Ancestor (voice) |
|
Jerry Tondo Chien-Po (voice) |
|
Gedde Watanabe Ling (voice) |
|
Frank Welker Khan / Cri-Kee (voice) |
|
Matthew Wilder Ling (singing voice) |
|
Tom Amundsen Additional Voices (voice) |
|
Arminae Austen Additional Voices (voice) |
|
Mary Kay Bergman Additional Voices (voice) |
|
Susan Boyd Additional Voices (voice) |
|
Julianne Buescher Additional Voices (singing voice) |
|
Steve Bulen Additional Voices (voice) |
|
Corey Burton Additional Voices (voice) |
|
Mitch Carter Additional Voices (voice) |
|
Robert Clotworthy Additional Voices (voice) |
|
David Cowgill Additional Voices (voice) |
|
Sally Dworsky Additional Voices (voice) |
|
Beth Fowler Additional Voices (voice) |
|
Donald Fullilove Additional Voices (voice) |
|
Elisa Gabrielli Additional Voices (voice) |
|
Jack Gilpin Additional Voices (voice) |
|
Sandie Hall Additional Voices (voice) |
|
Richard Steven Horvitz Additional Voices (voice) |
|
Linda Kerns Additional Voices (voice) |
|
Matthew Labyorteaux Additional Voices (voice) |
|
Conan Lee Additional Voices (voice) |
|
Dana Lee Additional Voices (voice) |
|
Edie Lehmann Boddicker Additional Voices (voice) |
|
Luisa Leschin Additional Voices (voice) |
|
Christina Ma Additional Voices (voice) |
|
Susan McBride Additional Voices (voice) |
|
Haunani Minn Additional Voices (voice) |
|
Edie Mirman Additional Voices (voice) |
|
Mark Moseley Additional Voices (voice) |
|
Patrick Pinney Additional Voices (voice) |
|
Peter Renaday Additional Voices (voice) |
|
Maurita L. Thornburgh (voice) |
|
John Walcutt Additional Voices (voice) |
|
Claudette Wells Additional Voices (voice) |
|
Jack Angel Ancestor (voice) (uncredited) |
|
Jeff Bennett Ancestor (voice) (uncredited) |
|
Bob Bergen Horse (voice) (uncredited) |
|
Rodger Bumpass Guards (voice) (uncredited) |
|
George Dvorsky (voice) (uncredited) |
|
Bill Farmer Huns (voice) (uncredited) |
|
Merwin Foard Additional Voices (uncredited) |
|
Phil Proctor Ancestors (voice) (uncredited) |
|
Chris Sanders Little Brother (voice) (uncredited) |
Writing | David Reynolds | Story |
Sound | Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Visual Effects | Peter DeSève | Character Designer |
Writing | Rita Hsiao | Screenplay |
Sound | Lon Bender | Sound Designer |
Writing | Philip LaZebnik | Screenplay |
Writing | Lorna Cook | Story |
Writing | Burny Mattinson | Story |
Crew | Aaron Blaise | Supervising Animator |
Directing | Tony Bancroft | Director |
Directing | Barry Cook | Director |
Writing | Chris Sanders | Screenplay |
Writing | Raymond Singer | Screenplay |
Writing | Eugenia Bostwick-Singer | Screenplay |
Production | Pam Coats | Producer |
Writing | Joe Grant | Story |
Writing | Chris Williams | Story |
Writing | Barry Johnson | Story |
Writing | John Sanford | Story |
Sound | Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Tim Hodge | Story |
Crew | José Luis Gil | Actor's Assistant |
Sound | Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Matthew Wilder | Songs |
Writing | Thom Enriquez | Story |
Visual Effects | Dave Kupczyk | Animation |
Production | Kendra Haaland | Associate Producer |
Writing | Ed Gombert | Story |
Editing | Michael Kelly | Editor |
Writing | Julius Aguimatang | Story |
Visual Effects | Caroline Cruikshank | Animation |
Visual Effects | Craig R. Maras | Animation |
Visual Effects | David 'Joey' Mildenberger | Visual Effects Supervisor |
Art | Hans Bacher | Production Design |
Visual Effects | Rob Bekuhrs | Animation Supervisor |
Visual Effects | James Baker | Animation |
Visual Effects | Brian Ferguson | Lead Animator |
Art | Ric Sluiter | Art Direction |
Visual Effects | Shawn Keller | Lead Animator |
Visual Effects | Dave Tidgwell | Visual Effects Supervisor |
Production | Robert S. Garber | Associate Producer |
Writing | Floyd Norman | Story |
Crew | Rui Paulo | Actor's Assistant |
Writing | David Zippel | Lyricist |
Crew | Ángel Fernández Sebastián | Translator |
Crew | Rita Salgueiro | Translator |