Kahramanın Sonu (1962)
Senatör Ranse Stoddard, Vahşi Batı’da bulunan Shinbone şehrine, arkadaşı Tom Doniphon’un cenazesi için geri döner. Shinbone’da senatörün ne yaptığını merak eden bir gazeteciye, kariyerinin “Liberty Valance’ı vuran adam” olarak nasıl başladığını anlatır. Silahların hukuk kurallarının yerine geçtiği Shinbone’a, Batı'ya kanunu getirme amacı bulunan bir avukat olarak gelir. Bir posta arabası kanundışı şekilde zapt edildiğinde Rense, Liberty Valance tarafından vahşice dövülür. Ranse, Valance’ı adalete getirmenin bir yolunu bulmaya çalışırken Shinbone halkına okuma yazma da öğretir. Sonunda bir silah alarak Valance’ın karşısına dikilir.
Director:
John Ford
Writers:
Willis Goldbeck, James Warner Bellah.
John Wayne Tom Doniphon |
|
James Stewart Ransom Stoddard |
|
Vera Miles Hallie Stoddard |
|
Lee Marvin Liberty Valance |
|
Edmond O'Brien Dutton Peabody |
|
Andy Devine Marshal Link Appleyard |
|
Ken Murray Doc Willoughby |
|
John Carradine Maj. Cassius Starbuckle |
|
Jeanette Nolan Nora Ericson |
|
John Qualen Peter Ericson |
|
Willis Bouchey Jason Tully - Conductor |
|
Carleton Young Maxwell Scott |
|
Woody Strode Pompey |
|
Denver Pyle Amos Carruthers |
|
Strother Martin Floyd |
|
Lee Van Cleef Reese |
|
Robert F. Simon Handy Strong |
|
O. Z. Whitehead Herbert Carruthers |
|
Paul Birch Mayor Winder |
|
Joseph Hoover Charlie Hasbrouck - Reporter for 'The Star' |
|
Charles Akins Townsman (uncredited) |
|
John Barton Townsman (uncredited) |
|
Rudy Bowman Townsman (uncredited) |
|
Chet Brandenburg Townsman (uncredited) |
|
Jerry Brown Townsman (uncredited) |
|
George Bruggeman Townsman (uncredited) |
|
Noble 'Kid' Chissell Townsman (uncredited) |
|
Russell Custer Townsman (uncredited) |
|
Duke Fishman Townsman (uncredited) |
|
Fritz Ford Townsman (uncredited) |
|
Herman Hack Townsman (uncredited) |
|
Jack Kenny Townsman (uncredited) |
|
Richard LaMarr Townsman (uncredited) |
|
Jack Lilley Townsman (uncredited) |
|
Buddy Roosevelt Townsman (uncredited) |
|
Jack Tornek Townsman (uncredited) |
|
Sid Troy Townsman (uncredited) |
|
Ralph Volkie Townsman (uncredited) |
|
Max Wagner Townsman (uncredited) |
|
Blackie Whiteford Townsman (uncredited) |
|
Gertrude Astor Townswoman (uncredited) |
|
Helen Gibson Townswoman (uncredited) |
|
Eva Novak Townswoman (uncredited) |
|
Dorothy Phillips Townswoman (uncredited) |
|
Mario Arteaga Henchman (uncredited) |
|
Chuck Hayward Henchman (uncredited) |
|
Chuck Roberson Henchman (uncredited) |
|
Jack Williams Henchman (uncredited) |
|
Frank Baker Gambler (uncredited) |
|
William Henry Gambler (uncredited) |
|
Danny Borzage Musician (uncredited) |
|
Dick Cherney Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Chuck Hamilton Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Sam Harris Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Lars Hensen Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Tex Holden Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Stuart Holmes Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Jimmie Horan Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Jack Perrin Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Harry 'Snub' Pollard Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Robert Robinson Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Scott Seaton Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Rudy Sooter Statehood Audience Member (uncredited) |
|
Carl M. Leviness Statehood Council Member (uncredited) |
|
King Mojave Statehood Council Member (uncredited) |
|
Shug Fisher Kaintuck (uncredited) |
|
Ben Frommer Cantina Bartender (uncredited) |
|
Jack Pennick Jack - Bartender (uncredited) |
|
Phil Schumacher Bartender (uncredited) |
|
Tom Hennesy Buck Langhorn (uncredited) |
|
Bryan 'Slim' Hightower Shotgun (uncredited) |
|
Earle Hodgins Clute Dumfries (uncredited) |
|
Michael Jeffers Barfly (uncredited) |
|
Tom Smith Barfly (uncredited) |
|
Cap Somers Barfly (uncredited) |
|
Eddie Jauregui Drummer (uncredited) |
|
Charles Morton Drummer (uncredited) |
|
Ethan Laidlaw Party Member at Convention (uncredited) |
|
Anna Lee Mrs. Prescott - Widow in Stage Holdup (uncredited) |
|
Ted Mapes Highpockets (uncredited) |
|
Montie Montana Cowboy on Pinto Pony (uncredited) |
|
Slim Talbot Cowboy (uncredited) |
|
Bob Morgan Roughrider (uncredited) |
|
Charles Seel Election Council President (uncredited) |
|
Bud Cokes Townsman (uncredited) |
|
Jane Crowley Townswoman (uncredited) |
|
Larry Finley Bar X Man (uncredited) |
|
Finn Zirzow Cowboy (uncredited) |
Writing | Willis Goldbeck | Screenplay |
Production | Willis Goldbeck | Producer |
Crew | Charles Grenzbach | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Edith Head | Costume Design |
Editing | Stu Linder | Assistant Editor |
Art | Hal Pereira | Art Direction |
Art | Darrell Silvera | Set Decoration |
Art | Sam Comer | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Wally Westmore | Makeup Supervisor |
Directing | John Ford | Director |
Production | John Ford | Producer |
Sound | Cyril J. Mockridge | Original Music Composer |
Editing | Otho Lovering | Editor |
Sound | Leo Shuken | Orchestrator |
Camera | William H. Clothier | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Nellie Manley | Hair Supervisor |
Crew | Hal Needham | Stunts |
Writing | James Warner Bellah | Screenplay |
Art | Eddie Imazu | Art Direction |
Crew | Bob Morgan | Stunts |
Crew | Jack Williams | Stunts |
Writing | Dorothy M. Johnson | Story |
Costume & Make-Up | Ron Talsky | Costume Design |
Visual Effects | Farciot Edouart | Visual Effects |
Crew | John Epper | Stunts |
Directing | Wingate Smith | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Gary Morris | Makeup Artist |
Art | Gene Lauritzen | Construction Coordinator |
Sound | Jack Hayes | Orchestrator |
Visual Effects | Sarah McGrail | Imaging Science |
Camera | Carl Manoogian | Key Grip |
Sound | Irvin Talbot | Music |
Sound | Irvin Talbot | Conductor |
Crew | Eddie Jauregui | Stunts |
Sound | Philip Mitchell | Sound Recordist |
Directing | Bud Brill | Second Assistant Director |
Production | Don Robb | Unit Production Manager |