Kızgın Boğa (1980)
Boksör Jakc la mottanın kendi ağzından anlattığı şampiyonluklardan bar komedyenliğine uzanan hırslı hayat hikayesi.Usta yönetmen Martin Scorsese'nin yönettiği bu film protesto amacıyla siyah-beyaz çekilmiştir,aynı zamanda sinema eleştirmenleri ve yönetmenleri tarafından tüm zamanların en iyi filmleri içinde ilk 10 sıradadır.
Director:
Martin Scorsese
Writers:
Paul Schrader, Mardik Martin.
Robert De Niro Jake LaMotta |
|
Cathy Moriarty Vickie LaMotta |
|
Joe Pesci Joey LaMotta |
|
Frank Vincent Salvy Batts |
|
Nicholas Colasanto Tommy Como |
|
Theresa Saldana Lenore |
|
Mario Gallo Mario |
|
Frank Adonis Patsy |
|
Joseph Bono Guido |
|
Frank Topham Toppy |
|
Lori Anne Flax Irma |
|
Charles Scorsese Charlie - Man with Como |
|
Don Dunphy Radio Announcer |
|
Bill Hanrahan Eddie Eagan |
|
Rita Bennett Emma - Miss 48's |
|
James V. Christy Dr. Pinto |
|
Bernie Allen Comedian |
|
Floyd Anderson Jimmy Reeves (Reeves Fight) |
|
Gene LeBell Ring Announcer (Reeves Fight) |
|
Harold Valan Referee (Reeves Fight) |
|
Victor Magnotta Fighting Soldier (Reeves Fight) |
|
Johnny Barnes Sugar Ray Robinson (First Robinson Fight) |
|
John Thomas Trainer (First Robinson Fight) |
|
Kenny Davis Referee (First Robinson Fight) |
|
Paul Carmello Ring Announcer (First Robinson Fight) |
|
Jimmy Lennon Sr. Ring Announcer (Second Robinson Fight / Dauthuille Fight) |
|
Bobby Rings Referee (Second Robinson Fight) |
|
Kevin Mahon Tony Janiro (Janiro Fight) |
|
Marty Denkin Referee (Janiro Fight) |
|
Shay Duffin Ring Announcer (Janiro Fight) |
|
Eddie Mustafa Muhammad Billy Fox (Fox Fight) |
|
Dick Whittington Ring Announcer (Fox Fight) |
|
Jack Lotz Referee (Fox Fight) |
|
Kevin Breslin Heckler (Fox Fight) |
|
Louis Raftis Marcel Cerdan (Cerdan Fight) |
|
Frank Shain Ring Announcer (Cerdan Fight) |
|
Coley Wallace Joe Louis (Cerdan Fight) |
|
Fritzie Higgins Woman with Vickie (Cerdan Fight) |
|
George Latka Referee (Cerdan Fight) |
|
Fred Dennis Cornerman #1 (Cerdan Fight) |
|
Robert B. Loring Cornerman #2 (Cerdan Fight) |
|
Johnny Turner Laurent Dauthuille (Dauthuille Fight) |
|
Vern De Paul Dauthuille's Trainer (Dauthuille Fight) |
|
Chuck Hassett Referee (Dauthuille Fight) |
|
Ken Richards Reporter at Phone Booth (Dauthuille Fight) |
|
Peter Fain Dauthuille Corner Man (Dauthuille Fight) |
|
Billy Varga Ring Announcer (Third Robinson Fight) |
|
Harvey Parry Referee (Third Robinson Fight) |
|
Ted Husing Ted Husing - TV Announcer (voice) (Third Robinson Fight) |
|
Michael Badalucco Soda Fountain Clerk |
|
Thomas Beansy Lobasso Beansy |
|
Paul Forrest Monsignor |
|
Peter Petrella Johnny |
|
Sal Serafino Tomassetti Webster Hall Bouncer |
|
Geraldine Smith Janet |
|
Mardik Martin Copa Waiter |
|
Maryjane Lauria Girl #1 |
|
Linda Artuso Girl #2 |
|
Peter Savage Jackie Curtie |
|
Daniel P. Conte Detroit Promoter |
|
Joe Malanga Bodyguard |
|
Sabine Turco Jr. Bouncer at Copa |
|
Steve Orlando Bouncer at Copa |
|
Silvio García Jr. Bouncer at Copa |
|
John Arceri Maitre 'D |
|
Joseph A. Morale Man at Table #1 |
|
James Dimodica Man at Table #2 |
|
Robert Uricola Man Outside Cab |
|
Andrea Orlando Woman in Cab |
|
Allan Malamud Reporter at Jake's House |
|
D.J. Blair State Attorney Bronson |
|
Laura James Mrs. Bronson |
|
Richard McMurray J.R. |
|
Mary Albee Underage I.D. Girl |
|
Lisa Katz Woman with I.D. Girl |
|
Candy Moore Linda |
|
Richard A. Berk Musician #1 |
|
Theodore Saunders Musician #2 |
|
Noah Young Musician #3 |
|
Nick Trisko Bartender Carlo |
|
Lou Tiano Ricky |
|
Bob Evan Collins Arresting Deputy #1 |
|
Wally K. Berns Arresting Deputy #2 |
|
Allen Joseph Jeweler |
|
Bob Aaron Prison Guard #1 |
|
Glenn Leigh Marshall Prison Guard #2 |
|
Martin Scorsese Barbizon Stagehand |
|
Vincent Barbi New Yorker (uncredited) |
|
Joseph Bergmann Sailor at Ballroom (uncredited) |
|
Scott Crawford Photographer (uncredited) |
|
Dennis Crosswhite Reporter (uncredited) |
|
Robert Dahdah Restaurant Doorman (uncredited) |
|
Vincent Di Paolo Police Officer (uncredited) |
|
Bruno DiGiorgi Soda Fountain Clerk (uncredited) |
|
Marty Farrell Heckler in Bar (uncredited) |
|
R. Michael Givens Photographer (uncredited) |
|
Charles Guardino New Yorker (uncredited) |
|
Bob Harks Boxing Match Spectator (uncredited) |
|
Chuck Hicks Cornerman (uncredited) |
|
Michael Charles Hill Boxing Fan (uncredited) |
|
Walt La Rue Cornerman (uncredited) |
|
Angelo Lamonea Cornerman (uncredited) |
|
David LeBell Mall Patron (uncredited) |
|
Tony Lip Nightclub Patron (uncredited) |
|
Bill Mazer Reporter (uncredited) |
|
Thomas Murphy J.R.'s Friend (uncredited) |
|
Gil Perkins Cornerman (uncredited) |
|
Jerry Schram Party Dancer (uncredited) |
|
Glenn Stanton Bar Hand (uncredited) |
|
John Turturro Man at Webster Hall Table (uncredited) |
|
McKenzie Westmore Jake's Daughter (uncredited) |
Directing | Martin Scorsese | Director |
Writing | Paul Schrader | Screenplay |
Camera | Michael Chapman | Director of Photography |
Writing | Mardik Martin | Screenplay |
Editing | Thelma Schoonmaker | Editor |
Production | Cis Corman | Casting |
Production | James D. Brubaker | Production Manager |
Costume & Make-Up | Jean Burt Reilly | Hairstylist |
Production | Hal W. Polaire | Associate Producer |
Art | Gene Rudolf | Production Design |
Art | Phil Abramson | Set Decoration |
Directing | Jerry Grandey | Assistant Director |
Crew | Budd Schulberg | Thanks |
Production | Irwin Winkler | Producer |
Costume & Make-Up | Richard Bruno | Costume Design |
Art | Carl Biddiscombe | Set Decoration |
Production | Robert Chartoff | Producer |
Costume & Make-Up | Michael Westmore | Makeup Artist |
Crew | Jimmy Nickerson | Stunt Coordinator |
Sound | Frank E. Warner | Sound Effects Editor |
Sound | Pietro Mascagni | Music |
Costume & Make-Up | Allen Payne | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marilyn Putnam | Costume Design |
Camera | Christine M. Loss | Still Photographer |
Production | Marty Eli Schwartz | Location Manager |
Sound | Robbie Robertson | Additional Soundtrack |
Directing | Allan Wertheim | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Mary Keats | Hairstylist |
Art | Frederic C. Weiler | Set Decoration |
Writing | Jake LaMotta | Book |
Lighting | Richard Quinlan | Gaffer |
Directing | Elie Cohn | Assistant Director |
Production | Donna Smith | Production Office Coordinator |
Camera | Brian Hamill | Still Photographer |
Directing | Henry J. Bronchtein | Other |
Directing | Joan Van Horn | Second Assistant Director |
Crew | Ed Arter | Transportation Captain |
Camera | Edward Gold | Camera Operator |
Art | Thomas Saccio | Property Master |
Art | Emily Ferry | Property Master |
Sound | Gary S. Gerlich | Sound Effects Editor |
Sound | Jim Henrikson | Music Editor |
Art | Kirk Axtell | Art Direction |
Directing | Hannah Scheel | Script Supervisor |
Crew | Peter Savage | Additional Writing |
Production | Peter Savage | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Verne Caruso | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Robert Iannaccone | Set Costumer |
Camera | Joe R. Marquette Jr. | Camera Operator |
Sound | Gary Ritchie | Sound Recordist |
Production | Marion Billings | Publicist |
Editing | George Trirogoff | Editorial Services |
Production | Christopher Cronyn | Location Manager |
Sound | Chester Slomka | Sound Effects Editor |
Camera | Dustin Blauvelt | First Assistant Camera |
Sound | Michael Evje | Sound Mixer |
Crew | Patrick Hogan | Driver |
Sound | Les Lazarowitz | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Mona Orr | Hairstylist |
Crew | George Alden | Transportation Captain |
Crew | Steven Burnett | Stunts |
Costume & Make-Up | Andrea E. Weaver | Set Costumer |
Crew | Bennie Moore | Stunts |
Production | Michael Neale | Location Manager |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Art | Alan Manser | Art Direction |
Sound | Walter A. Gest | Sound Recordist |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Camera | Eddie Ramirez | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Mike Maggi | Makeup Artist |