Stephen Dorff Ritchie |
|
Sean Pertwee Mr. Groznyi |
|
Jamie Foreman Peter |
|
David Heap Auctioneer |
|
Alan Smyth Hugo |
|
Greg Jeloudov Thug 2 |
|
Russell Smith Yuri |
|
Bronagh Gallagher Sonya |
|
Jaime Murray Anna |
|
Hugh O'Conor Dmitry |
|
Igor Kistol Thug 1 |
|
Geoff Bell Boris |
Production | Christopher Figg | Executive Producer |
Art | Jon Bunker | Production Design |
Editing | Jeremy Gibbs | Editor |
Production | Gillian Hawser | Casting |
Production | Donald Paul Pemrick | Casting |
Production | Dean E. Fronk | Casting |
Production | Steve Richards | Producer |
Production | Thomas Fischer | Producer |
Production | Gary Hamilton | Executive Producer |
Camera | Bryan Loftus | Director of Photography |
Production | Terence Ryan | Producer |
Directing | Kit Ryan | Director |
Writing | Raymond Friel | Writer |
Writing | Derek Boyle | Writer |
Writing | Eamon Friel | Writer |
Production | Alan Balladur | Producer |
Production | Jonathan Deckter | Executive Producer |
Production | Richard Lockhart | Executive Producer |
Visual Effects | Paul McGuinness | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Paul McGuinness | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Erika Ökvist | Costume Design |
Crew | Joe Condren | Stunt Coordinator |
Camera | Stephen Murphy | Steadicam Operator |
Lighting | Tony Devlin | Gaffer |
Directing | Caroline Sax | Script Supervisor |
Production | Howard Gibbins | Line Producer |
Crew | John McKenna | Armorer |
Production | Ken Tuohy | Producer |
Art | Eleanor Wood | Art Direction |
Art | Adrienne McGrane | Assistant Art Director |
Sound | Ross Fitzsimons | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Christine Giugno | Makeup Artist |
Sound | Ray Cross | Sound Mixer |
Directing | Charlie Watson | First Assistant Director |
Directing | Catherine Dunne | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Barbara Conway | Makeup Artist |
Sound | Conor O'Toole | Boom Operator |
Directing | Nick Thomas | Third Assistant Director |
Camera | Oisín Kelly | Grip |