Uzay Yolu X: Nemesis (2002)
Bilim-KurguAksiyonMaceraGerilim
Uzay Yolu serisinin onuncu sinema filmidir. Kumandan Riker ve Danışman Troi'nin düğününe katılmak üzere yola çıkan Kaptan Picard yönetimindeki Atılgan ekibi, aniden kendilerine verilen bir diplomatik görev yüzünden rotalarını Romulus gezegenine çevirirler. Romulus, Federasyon'un en eski ve zorlu düşmanı olan Romulan'ların gezegenidir. Atılgan'ın görevi, ilk kez anlaşmaya yeşil ışık yakmış Romulan'larla Federasyon adına görüşmektir. Fakat gezegene geldiklerinde, onları bir çok tehlikenin beklediğini ve dünyanın yokolmak üzere olduğunu görürler.
Director:
Stuart Baird
Writer:
John Logan
Patrick Stewart Captain Jean-Luc Picard |
|
Jonathan Frakes Commander William T. Riker |
|
Brent Spiner Lt. Commander Data |
|
LeVar Burton Lt. Commander Geordi La Forge |
|
Michael Dorn Lt. Commander Worf |
|
Gates McFadden Dr. Beverly Crusher |
|
Marina Sirtis Counselor Deanna Troi |
|
Ron Perlman The Reman Viceroy |
|
Tom Hardy Praetor Shinzon |
|
Dina Meyer Commander Donatra |
|
Jude Ciccolella Commander Suran |
|
Shannon Cochran Senator Tal'aura |
|
Kate Mulgrew Admiral Janeway |
|
Wil Wheaton Wesley Crusher |
|
Stuart Baird Scimitar Computer (voice) |
|
Alan Dale Praetor Hiren |
|
David Ralphe Commander |
|
Majel Barrett Computer (voice) |
|
Bryan Singer Kelly (uncredited) |
|
Whoopi Goldberg Guinan (uncredited) |
Crew | Ron Gress | Visual Effects Art Director |
Sound | Harry Cohen | Sound Designer |
Sound | Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Sound | Bub Asman | Supervising Sound Editor |
Art | John M. Dwyer | Set Decoration |
Camera | Jeffrey L. Kimball | Director of Photography |
Writing | John Logan | Screenplay |
Writing | John Logan | Story |
Sound | Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Production | Amanda Mackey | Casting |
Crew | Todd Bryant | Stunts |
Art | Herman F. Zimmerman | Production Design |
Production | Peter Lauritson | Producer |
Costume & Make-Up | Robert Blackman | Costume Design |
Production | Junie Lowry-Johnson | Casting |
Production | Marty Hornstein | Executive Producer |
Directing | Stuart Baird | Director |
Art | Cherie Baker | Art Direction |
Art | Donald B. Woodruff | Art Direction |
Art | Ronald R. Reiss | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Bob Ringwood | Costume Design |
Production | Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Editing | Dallas Puett | Editor |
Costume & Make-Up | Toni-Ann Walker | Hairstylist |
Sound | Scott G.G. Haller | Foley Editor |
Crew | William Ladd Skinner | Scenic Artist |
Crew | Joey Box | Stunts |
Crew | Charlie Brewer | Stunts |
Costume & Make-Up | Rick Stratton | Makeup Artist |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Visual Effects | Mark Owen Forker | Visual Effects Supervisor |
Sound | Kenneth Hall | Supervising Music Editor |
Art | Robert Woodruff | Set Designer |
Crew | Michael Klastorin | Unit Publicist |
Crew | Mark De Alessandro | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Michael Westmore | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Michael Westmore | Makeup Supervisor |
Art | Scott Herbertson | Set Designer |
Costume & Make-Up | Zoltan Elek | Makeup Artist |
Crew | Chris Palermo | Stunts |
Sound | Conrad Pope | Orchestrator |
Sound | Scott Curtis | Foley Editor |
Sound | Galen Goodpaster | Assistant Sound Editor |
Sound | David Grimaldi | Sound Effects Editor |
Art | Tom Southwell | Concept Artist |
Sound | Mark McKenzie | Orchestrator |
Sound | Paul C. Warschilka | Sound Effects Editor |
Crew | Eileen Weisinger | Stunts |
Crew | Dorian Kingi | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda Trainoff | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kathe Swanson | Hairstylist |
Sound | Joseph F. Brennan | Boom Operator |
Crew | Richard Kite | Cableman |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Artist |
Crew | Steve Kelso | Stunts |
Costume & Make-Up | Bart Mixon | Makeup Artist |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Directing | Doug Coleman | Second Unit Director |
Crew | Jon Braver | Stunts |
Crew | Jon Braver | Stunt Double |
Crew | Theo Kypri | Stunts |
Crew | Brian J. Williams | Stunt Double |
Crew | Daniel W. Barringer | Stunts |
Costume & Make-Up | Elaina P. Schulman | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Terry Baliel | Hairstylist |
Crew | Terry Jackson | Stunts |
Crew | Harry Wowchuk | Stunts |
Crew | Joey Anaya | Stunts |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunts |
Visual Effects | Joe Jackman | CG Animator |
Camera | Mark Meyers | Dolly Grip |
Sound | Fred Burke | Foley Editor |
Art | Robert Van Dyke | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | Jake Garber | Makeup Artist |
Crew | Tim Rigby | Stunts |
Production | Rick Berman | Producer |
Writing | Rick Berman | Story |
Writing | Brent Spiner | Story |
Crew | Glenn Cannon | Video Assist Operator |
Sound | Robin Harlan | Foley Artist |
Camera | Flemming Olsen | Second Unit Director of Photography |
Camera | Leo J. Napolitano | Camera Operator |
Sound | Randy Singer | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Elizabeth Rabe | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anthony J. Scarano | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Rochelle Best | Set Costumer |
Art | Steve Callas | Construction Foreman |
Art | Andrew Petrotta | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Joy Zapata | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Shawn McKay | Hairstylist |
Art | Sam Mendoza | Construction Foreman |
Art | William S. Maxwell III | Set Dresser |
Directing | Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Ellis Burman Jr. | Makeup Artist |
Sound | Sarah Monat | Foley Artist |
Crew | Tanner Gill | Stunts |
Crew | Keii Johnston | Stunts |
Sound | Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Alan Robert Murray | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Jill Rockow | Prosthetic Makeup Artist |
Camera | Sam Emerson | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lori Harris | Set Costumer |
Sound | Susan Kurtz | Dialogue Editor |
Sound | Mike Szakmeister | Dialogue Editor |
Visual Effects | Todd Isroelit | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Kenneth Jones | Visual Effects Supervisor |
Art | Martha Johnston | Set Designer |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | James Wright | Dolby Consultant |
Art | Penny Smartt-Juday | Art Department Coordinator |
Art | Jerry Moss | Property Master |
Crew | David Katz | Video Assist Operator |
Crew | Heather J. Morrison | Visual Effects Editor |
Sound | Frank Smathers | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Scott Rogers | Stunts |
Sound | William Cawley | Assistant Sound Editor |
Sound | Steve Mann | Sound Effects Editor |
Camera | Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Richard Schoen | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Judy Crown | Hairstylist |
Sound | Richard Corwin | Dialogue Editor |
Crew | Mark Eggenweiler | Visual Effects Editor |
Camera | Gregory J. Schmidt | Camera Operator |
Sound | James Simcik | Supervising ADR Editor |
Lighting | Dan Delgado | Chief Lighting Technician |
Sound | Jason King | Sound Effects Editor |
Camera | Daniel Nichols | First Assistant Camera |
Sound | Howard Neiman | Sound Effects Editor |
Crew | Chino Binamo | Stunts |
Editing | Scott Janush | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Julia L. Walker | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marsha Shearrill | Makeup Artist |
Crew | Sandy Berumen | Stunts |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Costume & Make-Up | Lumas Hamilton Jr. | Hairstylist |
Lighting | Martin Reder | Lighting Technician |
Lighting | William Cueto | Electrician |
Costume & Make-Up | Ora Green | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sandra Collier | Set Costumer |
Crew | Cesar Orozco | Propmaker |
Costume & Make-Up | Chris McBee | Hairstylist |
Lighting | Glen Magers | Electrician |
Sound | Thomas Causey | Sound Mixer |
Sound | Tammy Fearing | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Karen Asano-Myers | Key Hair Stylist |
Sound | Nick Vidar | Music Programmer |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Art | James M. Davis | Construction Foreman |
Art | Tom Jung | Storyboard Artist |
Visual Effects | Michael Kory | 3D Artist |
Visual Effects | Scott Edelstein | 3D Animator |
Camera | Eli Golub | Libra Head Technician |
Crew | Lisa Hoyle | Stunts |
Crew | Dana Dru Evenson | Stunts |
Costume & Make-Up | Diane Pepper | Hairstylist |
Crew | Marc Tantin | Propmaker |
Camera | Andy Bertelson | Grip |
Crew | Tony Angelotti | Stunts |
Costume & Make-Up | Lisa Meyers | Hairstylist |
Editing | Donald Freeman | Colorist |
Art | Richard Greenberg | Title Designer |
Art | Ralph Sarabia | Painter |
Crew | Markus Kurtz | CG Supervisor |
Lighting | Chris Pavlu | Electrician |
Art | Jamie Rama | Storyboard Artist |
Sound | Matthew C. May | Assistant Sound Editor |
Lighting | Greg Langham | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | June Westmore | Makeup Artist |
Editing | Jason Wasserman | Assistant Editor |
Art | Bert Rodriguez | Construction Foreman |
Sound | Thomas W. Small | Foley |
Sound | Tom Boyd | Musician |
Sound | James Thatcher | Musician |
Sound | Kevin Connolly | Musician |
Crew | Brennan Dyson | Stunt Double |
Crew | Clint Lilley | Stunts |
Visual Effects | Evangeline Monroy | Visual Effects Coordinator |
Crew | Mark Chadwick | Stunts |
Art | Jim Husbands | Leadman |
Crew | Jane Austin | Stunt Double |
Art | Richard J. Bayard | Construction Coordinator |
Lighting | Larry Sweet | Rigging Grip |
Art | Steve Fegley | Construction Foreman |
Art | Kenneth Sayers | Set Dresser |
Crew | Robert Schajer | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Lou Pecora | Digital Compositor |
Art | Gary Metzen | Painter |
Camera | Ralph Del Castillo | Grip |
Visual Effects | Aaron James McComas | 3D Animator |
Art | Kino Scialabba | Concept Artist |
Visual Effects | Kevin Gillen | CG Animator |
Sound | Noyan Cosarer | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Tina Hoffman | Makeup Artist |
Camera | Erik Hecomovich | Grip |
Costume & Make-Up | Earl Ellis | Makeup Artist |
Sound | James Wolvington | Sound Designer |
Crew | James Van Over | Scenic Artist |
Camera | Wayne Viespi | Grip |
Camera | Jason Wayne Ellis | Grip |
Costume & Make-Up | Rebecca De Morrio | Hairstylist |
Art | Ronald K. Nomura | Art Department Assistant |
Art | Mariano Díaz | Concept Artist |
Art | John Holcombe | Construction Foreman |
Art | Willard Livingston | Construction Foreman |
Art | Michael Van Dyke | Construction Foreman |
Art | Monica Fedrick | Graphic Designer |
Art | David Tully | Greensman |
Crew | Shawn Baden | Scenic Artist |
Crew | Rick Sternbach | Scenic Artist |
Crew | Tom Mahoney | Scenic Artist |
Art | Ahna Packard | Set Designer |
Art | Robert Gray | Set Dresser |
Art | Joe Pinkos | Set Dresser |
Camera | Layna McAllister | Assistant Camera |
Lighting | Frank Mathews | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Hector Gutierrez | Dolly Grip |
Lighting | Lukas Henrey | Electrician |
Lighting | David Kaiser | Electrician |
Lighting | Christopher J. Lama | Electrician |
Lighting | Jim Rose | Electrician |
Camera | Richard Jones | Grip |
Camera | Amber Maahs | Grip |
Camera | Glen Purdy | Grip |
Camera | Ignacio Woolfolk | Grip |
Camera | Alex Cruz | Grip |
Camera | Chip Hart | Grip |
Lighting | Steven Serna | Rigging Grip |
Lighting | Jim Chase | Rigging Grip |
Visual Effects | Aladino V. Debert | 3D Animator |
Visual Effects | Jon-Marc Kortsch | 3D Animator |
Visual Effects | Matt Cordner | CG Animator |
Visual Effects | Keith Huggins | CG Animator |
Visual Effects | Jens Zalzala | CG Animator |
Crew | Bob Ahmanson | Pyrotechnician |
Crew | Thomas Zell | Pyrotechnician |
Visual Effects | Declan Quinn | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Anthony Franco | Costumer |
Costume & Make-Up | Keith M. Wegner | Costumer |
Costume & Make-Up | Kimberley Shull | Costumer |
Costume & Make-Up | Lis Bothwell | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Fran Murphy | Set Costumer |
Costume & Make-Up | David Mayreis | Set Costumer |
Editing | William J. Meshover | Assistant Editor |
Crew | John Alden | Stunts |
Crew | Paul Sklar | Stunt Double |
Crew | Brian Stewart | Stunts |
Crew | Jared S. Eddo | Stunts |
Crew | Erica Grace | Stunts |
Crew | Sonia Izzolena | Stunts |
Crew | Sonia Izzolena | Stunt Double |