Steve Martin Harris K. Telemacher |
|
Victoria Tennant Sara McDowel |
|
Richard E. Grant Roland Mackey |
|
Marilu Henner Trudi |
|
Sarah Jessica Parker SanDeE |
|
Susan Forristal Ariel |
|
Kevin Pollak Frank Swan |
|
Sam McMurray Morris Frost |
|
Patrick Stewart Mr. Perdue |
|
Andrew Amador Bob, News Anchor |
|
Gail Grate Gail |
|
Eddie De Harp Maitre D' at Brunch |
|
M.C. Shan Rap Waiter at L'Idiot |
|
Frances Fisher June |
|
Iman Cynthia |
|
Tommy Hinkley Ted |
|
Larry Miller Tom |
|
Anne Crawford Sharon |
|
Samantha McCoy Sheila |
|
Thornton Simmons Man |
|
Dennis Dragon Crook |
|
Richard Stahl Bank Executive |
|
Aaron Lustig Boring Speaker |
|
Julianna McCarthy Woman |
|
Time Winters Floss Waiter at L'Idiot |
|
Pierre Epstein Chef |
|
Wesley Thompson Jesse |
|
George Plimpton Straight Weatherman |
|
David Glyn Price Pilot |
|
Wesley Mann Tony |
|
Mark Steen Tod PA |
|
Jaime Gomez Tod PA |
|
Amy Wallace Tod PA |
|
Cheryl Baker Changing Room Woman |
|
May Boss Old Woman |
|
Scott Johnston Co-Pilot |
|
Robert Lind Chainsaw Juggler |
|
Tony Marsico Hard Rock Patron |
|
Burt Nacke Cameraman |
|
Mary Pedersen Airline Ticket Agent |
|
Matt Stetson Spokesmodel Teacher |
|
Paula Abdul Roller Skater in Front of Tail O' the Pup (uncredited) |
|
Brian Banowetz Bellman (uncredited) |
|
Sean Michael Beyer Parking Valet (uncredited) |
|
Michael E. Burgess Waiter (uncredited) |
|
Chevy Chase Carlo Christopher (uncredited) |
|
Tina Cote Extra (uncredited) |
|
Larry Echerer Boy in Yard (uncredited) |
|
Woody Harrelson Harris' Boss (uncredited) |
|
Terry Jones Sara's Mother (voice) (uncredited) |
|
Rick Moranis Gravedigger (uncredited) |
|
Robert Picardo Voicephone (voice) (uncredited) |
|
Cindra Skotzko Dressing Room Girl (uncredited) |
|
Terri Wilson Stage Hand (uncredited) |
Sound | Richard Portman | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Richard A. Harris | Editor |
Production | Mario Kassar | Executive Producer |
Production | Mindy Marin | Casting |
Directing | Mick Jackson | Director |
Camera | Andrew Dunn | Director of Photography |
Sound | Mark P. Stoeckinger | Supervising Sound Editor |
Production | Daniel Melnick | Producer |
Sound | Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Writing | Steve Martin | Screenplay |
Production | Steve Martin | Executive Producer |
Sound | Peter Rodgers Melnick | Original Music Composer |
Art | Lawrence Miller | Production Design |
Art | Charles William Breen | Art Direction |
Art | Chris Butler | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Rudy Dillon | Costume Design |
Production | Michael I. Rachmil | Producer |
Directing | Pamela Alch | Script Supervisor |
Crew | Joe Dunne | Stunt Coordinator |
Crew | Alan E. Lorimer | Special Effects Coordinator |
Camera | Marcia Reed | Still Photographer |
Editing | Jane Kass | First Assistant Editor |
Production | Chris Coles | Unit Production Manager |
Sound | James E. Webb | Production Sound Mixer |
Sound | Andy Napell | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jerry Ariganello | Location Manager |
Sound | Kathleen Bennett | Music Editor |
Production | Amy Wallace | Casting Assistant |