William Devane Major Charles Rane |
|
Tommy Lee Jones Johnny Vohden |
|
Linda Haynes Linda Forchet |
|
James Best Texan |
|
Dabney Coleman Maxwell |
|
Lisa Blake Richards Janet |
|
Luke Askew Automatic Slim |
|
Lawrason Driscoll Cliff |
|
James Victor Lopez |
|
Cassie Yates Candy |
|
Jordan Gerler Mark |
|
Jane Abbott Sister |
|
Jerry Brown Patrolman 1 |
|
Jacque Burandt Bebe |
|
Anthony Castillo Street Urchin |
|
Charles Escamilla T Bird |
|
Rudy T. Gonzales Bartender |
|
Robert K. Guthrie Reporter 3 |
|
Ray Gutierrez Tex-Mex |
|
Randy Mark Herman Sanchez |
|
Michael Nakamura The Torturer |
|
Pete Ortega Melio |
|
Paul A. Partain Brother-in-Law |
|
James Conner Pribble Patrolman 2 |
|
Cheyenne Rivera Gato |
|
Carol Sowa Betty Ann |
|
Robert Raymond Reyes Reporter 2 |
|
Arturo R. Tamez Jr. Bartender |
|
Bob Tisdale Mr. Williams |
|
Autry Ward Texan 2 |
|
West Ward Card Player |
|
William Vance White Bob |
|
Michael R. Witte Reporter 1 |
|
Alan Wong Billa |
|
Janet Quist (uncredited) |
Camera | Jordan Cronenweth | Director of Photography |
Production | Jane Feinberg | Casting |
Production | Mike Fenton | Casting |
Writing | Paul Schrader | Writer |
Writing | Paul Schrader | Story |
Production | Lawrence Gordon | Executive Producer |
Camera | Thomas Del Ruth | Camera Operator |
Editing | Frank P. Keller | Editor |
Sound | Barry De Vorzon | Original Music Composer |
Production | Samuel Z. Arkoff | Executive Producer |
Directing | John Flynn | Director |
Writing | Heywood Gould | Writer |
Directing | Joseph Lenzi | Assistant Director |
Production | Norman T. Herman | Producer |
Art | Stephen Myles Berger | Art Direction |
Production | David Sheldon | Production Executive |
Crew | Autry Ward | Stunts |
Crew | Steve Ward | Stunts |
Sound | Greig McRitchie | Orchestrator |
Sound | Gene Corso | Sound Effects |
Directing | Frank Tudisco | Script Supervisor |
Directing | Richard Alexander Wells | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nancy McArdle | Wardrobe Coordinator |
Art | Mark Wade | Property Master |
Crew | Richard O. Helmer | Special Effects |
Costume & Make-Up | Charlene Roberson | Makeup Artist |
Sound | Donald F. Johnson | Sound Mixer |
Sound | Jay Alfred Smith | Music Editor |
Sound | Jay M. Harding | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Ron Veto | Grip |
Editing | Cliffe Oland | Assistant Editor |
Production | Elaine Gyorke | Producer's Assistant |
Production | Tony Wade | Production Manager |