Robert Duvall Gen. Dwight D. Eisenhower |
|
Lee Remick Kay Summersby |
|
Dana Andrews Gen. George C. Marshall |
|
J.D. Cannon Gen. Walter Bedell Smith |
|
Paul Gleason Gen. Ernest "Tex" Lee |
|
Laurence Luckinbill Maj. Richard Arnold |
|
Darren McGavin Gen. George S. Patton |
|
Wensley Pithey Winston Churchill |
|
Ian Richardson FM Sir Bernard Montgomery |
|
Stephen Roberts Franklin Delano Roosevelt |
|
William Schallert Gen. Mark Clark |
|
Wolfgang Preiss FM Alfred Jodl |
|
Bonnie Bartlett Mamie Eisenhower |
|
Charles H. Gray Gen. Lucian Truscott |
|
Lowell Thomas Self |
|
Vernon Dobtcheff Gen. Charles DeGaulle |
|
Richard Herd Gen. Omar N. Bradley |
|
K Callan Mrs. Westerfield |
|
Terence Alexander Gen. Arthur Tedder |
|
Charles Gray Gen. "Freddie" de Guingand |
|
Clifton Jones Sgt. Hunt |
|
Michael Malnick Gen. Strong |
|
Vincent Marzello Mickey McKeogh |
|
Francis Matthews Noel Coward |
|
Patricia Michael Gertrude Lawrence |
|
Major Wiley Sgt. Moaney |
|
Jonathan Banks 1st Sergeant |
|
William Boyett Gen. Ward Hoffenberg |
|
Anne Clements Cockney Mum |
|
Patrick Culliton Young Lieutenant |
|
David de Keyser FM Sir Alan Booke |
|
Clifford Earl Lord Mountbatten |
|
Don Fellows Gen. Carl Spaatz |
|
Mitchell Group 2nd Sergeant |
|
Lise Hilboldt Jean Dixon |
|
Peter Hobbs Admiral with Pointer |
|
Ronald Leigh-Hunt Gen. Pagel |
|
James Keane Corporal |
|
Julia McKenzie Sybil Bryan |
|
Richard McKenzie Col. Offenheim |
|
Maurice Marsac Gen. Henri Giraud |
|
Joe Unger Private |
|
Lloyd Alan 3rd Sergeant |
|
Redmond Gleeson Riley |
|
Robert James Capt. Burns |
|
Joe Altieri Band Master |
|
William Glover British War Correspondent |
Art | Rick Simpson | Set Decoration |
Art | Peter Murton | Art Direction |
Camera | Freddie Young | Director of Photography |
Art | Ward Preston | Art Direction |
Directing | Melville Shavelson | Director |
Production | Melville Shavelson | Executive Producer |
Writing | Melville Shavelson | Writer |
Sound | Fred Karlin | Music |
Editing | Bill Lenny | Editor |
Camera | Archie R. Dalzell | Director of Photography |
Editing | John Woodcock | Editor |
Directing | Boris Sagal | Director |
Crew | Marge Champion | Choreographer |
Production | Bill McCutchen | Producer |
Crew | Miriam Nelson | Choreographer |
Editing | Kent Schafer | Editor |
Writing | Kay Summersby Morgan | Book |