Yeşil Bölge (2010)
Film Irak savaşında kaosun hüküm sürdüğü, hiç kimsenin birbirine güvenmediği, alınan her kararın beklenmedik sonuçlara yol açabileceği ilk günlerde geçiyor. 2003 yılında ABD önderliğinde Bağdat’ın işgâli sırasında, tebligat çavuşu Roy Miller (Damon) ve ordu müfettişlerinden oluşan ekibi, Irak çölünde depolandığından kuşkulanılan kitle imha silâhlarını bulmak üzere görevlendirilir. Bubi tuzaklı bir bölgeden diğerine geçen askerler, ölümcül kimyevi maddelerin peşine düşerler. Ancak bunun yerine, görevlerinin amacını taban tabana değiştirecek bir örtbas olayı ile karşılaşırlar.
Director:
Paul Greengrass
Writer:
Rajiv Chandrasekaran
Matt Damon Roy Miller |
|
Greg Kinnear Clark Poundstone |
|
Brendan Gleeson Martin Brown |
|
Amy Ryan Lawrie Dayne |
|
Khalid Abdalla Freddy |
|
Jason Isaacs Maj. Briggs |
|
Igal Naor General Al Rawi |
|
Said Faraj Seyyed Hamza |
|
Raad Rawi Ahmed Zubaidi |
|
Michael O'Neill Colonel Bethel |
|
Tommy Campbell Chopper Comms Commander |
|
Antoni Corone Col. Lyons |
|
Jerry Della Salla Wilkins |
|
Faycal Attougui Al Rawi Bodyguard |
|
Aymen Hamdouchi Ayad Hamza |
|
Nicoye Banks Perry |
|
Sean Huze Conway |
|
Michael J. Dwyer Met-D |
|
Edouard H.R. Gluck Met-D |
|
Brian Siefkes Met-D |
|
Adam Wendling Met-D |
|
Abdul Henderson Met-D |
|
Paul Karsko Met-D |
|
Robert Miller Met-D |
|
Eugene Cherry Met-D |
|
Alexander Drum Met-D |
|
Brian VanRiper Met-D |
|
Matthew Knott Met-D |
|
Nathan Lewis Met-D |
|
John Roberson Infantery Sergeant |
|
Troy Brown Soldier at WMD Site |
|
Bijan Daneshmand Zubaidi's Aide |
|
Bryan Reents Poundstone Aide |
|
Michael Judge JMOC Tech |
|
Patrick St. Esprit Military Intel 2 Star |
|
Allen Vaught Colonel Jonathan Vaught |
|
Paul Rieckhoff Gonzales |
|
Martin McDougall Brown's Aide |
|
Antoni Corone Colonel Lyons |
|
Timothy Ahern General at VTC |
|
Ben Sliney Bureaucrat at VTC |
|
Whitley Bruner Senior CIA Man at VTC |
|
Intishal Al Timimi Hawkish Iraqi |
|
Driss Roukhe Tahir al-Malik |
|
Muayad Ali Quasim |
|
Jamal Selmaoui Hawkish Aide |
|
Mohamed Kafi Iraqi Officer |
|
Kadhum Sabur Mystery Man |
|
Hillal Boubker Qasim Aide |
|
Soumaya Akaaboune Sanaa |
|
Thamou El Metouani Seyyed's Housekeeper |
|
Salah Eddine Elamari Seyyed's Son |
|
Naji El Jouhary Seyyed's Son |
|
Aroun Benchkaroun Seyyed's Son |
|
Hajar Machroune Seyyed's Daughter |
|
Scott Berendes TF221s |
|
Abdelkrim Assad TF221s |
|
Michael Diaz TF221s |
|
Tyler Christen TF221s |
|
Adam Mackey TF221s |
|
Ben Holland TF221s |
|
Jeffrey John Carisalez TF221s |
|
Jonathan Stone TF221s |
|
James Hodges TF221s |
|
Larry Lewis TF221s |
|
William Oakes Camp Cropper Tech |
|
Ziad Adwan Translator |
|
Ian Bendel Camp Cropper Guards |
|
Venie Joshua Camp Cropper Guards |
|
Miguel Berroa Camp Cropper Guards |
|
Peter Shayhorn Camp Cropper Guards |
|
Miguel Palaugalarza Camp Cropper Wardens |
|
Christopher Lilly Camp Cropper Wardens |
|
Sabir Ed-Dayab Iraqi Prisoner |
|
Omar Berdouni Righteous Ali |
|
Alex Moore CIA Techs |
|
Alistair Bailey CIA Techs |
|
Eric Loren CIA Techs |
|
Paul Cloutier Special Forces Tech |
|
Wallace Bagwell Alpha Leader 1 |
|
William Meredith CPA Presser |
|
James Wills Chopper Comms Tech |
|
Jered Bezemek Convoy Commander |
|
Johnny Nilsson Republican Palace Reporter |
|
Salman Hassan Zubaide Conference Speaker #1 |
|
Ammar Khdir Zubaide Conference Speaker #2 |
|
Youssif Falah-Jassem Zubaide Conference Speaker #3 |
|
Latif Al Anzi Zubaide Conference Speaker #4 |
Production | John Hubbard | Casting |
Production | Lloyd Levin | Producer |
Production | Amanda Mackey | Casting |
Production | Tim Bevan | Producer |
Production | Eric Fellner | Producer |
Production | Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Production | Dan Hubbard | Casting |
Writing | Brian Helgeland | Writer |
Costume & Make-Up | Christine Beveridge | Makeup Department Head |
Sound | Jon Olive | Music Editor |
Directing | Dan Bradley | Second Unit Director |
Production | Debra Hayward | Executive Producer |
Production | Liza Chasin | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Sammy Sheldon | Costume Design |
Editing | Alison Carter | First Assistant Editor |
Sound | Peter Burgis | Foley |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Sound | Anna MacKenzie | ADR & Dubbing |
Camera | Barry Ackroyd | Director of Photography |
Camera | Barry Ackroyd | Camera Operator |
Sound | James Harrison | Sound Effects Editor |
Crew | Cedric Proust | Stunt Coordinator |
Directing | Paul Greengrass | Director |
Production | Paul Greengrass | Producer |
Art | Dominic Watkins | Production Design |
Editing | Christopher Rouse | Editor |
Production | Christopher Rouse | Producer |
Production | Mairi Bett | Producer |
Production | Michael Bronner | Producer |
Production | Kate Solomon | Producer |
Crew | Ian Differ | Visual Effects Editor |
Writing | Rajiv Chandrasekaran | Screenplay |
Writing | Rajiv Chandrasekaran | Author |
Costume & Make-Up | Kay Georgiou | Hairstylist |
Visual Effects | Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Production | Sasha Harris | Unit Production Manager |
Crew | Markos Rounthwaite | Stunt Coordinator |
Crew | Gary Connery | Stunt Coordinator |
Art | Juan Pedro de Gaspar | Art Direction |
Costume & Make-Up | Nicole Young | Costume Supervisor |
Art | Lee Sandales | Set Decoration |
Sound | Simon Hayes | Production Sound Mixer |
Camera | Klemens Becker | Camera Operator |
Art | Sarah Robinson | Art Department Coordinator |
Crew | Patricia de la Uz | Transportation Coordinator |
Crew | Florian Emmerich | Second Unit Cinematographer |
Editing | Becki Ponting | Dialogue Editor |
Directing | Louise Wade | Script Supervisor |
Camera | Jasin Boland | Still Photographer |
Sound | Mark Taylor | Sound Effects Editor |
Sound | Jack Stew | Foley |
Crew | Jesper Kjölsrud | CG Supervisor |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Simon Allmark | Visual Effects Editor |
Camera | Jeremy Braben | Helicopter Camera |
Sound | Paul Hanks | Foley |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Other |
Crew | Mounir Badia | Picture Car Coordinator |
Visual Effects | Matthew Plummer | Visual Effects Producer |
Sound | Oliver Tarney | Supervising Sound Editor |
Sound | Simon Chase | ADR & Dubbing |
Visual Effects | Charlie Noble | Visual Effects Supervisor |
Editing | Rob Farris | Digital Intermediate |
Directing | Ceri Evans | Script Supervisor |
Sound | Chris Sturmer | Dolby Consultant |
Crew | David Vickery | CG Supervisor |
Editing | Patrick Malone | Digital Intermediate |
Camera | Roger Tooley | Steadicam Operator |
Crew | Julian Foddy | CG Supervisor |
Crew | Ali Bakkioui | Transportation Coordinator |
Editing | Laurent Treherne | Digital Intermediate |
Crew | Richard Diver | Visual Effects Editor |
Editing | Marie Fernandes | Digital Intermediate |
Crew | Peggy Mulloy | Unit Publicist |
Crew | Dan Neal | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Loulia Sheppard | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marilyn MacDonald | Makeup Artist |
Crew | Bruno Baron | Sequence Supervisor |
Crew | Matthew Smith | Sequence Supervisor |
Crew | Howard Berry | Visual Effects Editor |
Crew | Andrea Pirisi | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Péter Závorszky | Visual Effects Producer |
Camera | Jonathan Olley | Additional Photography |
Crew | Gary Humphrey | Security |
Sound | Kirsten Lane | Music Consultant |