Sheena (1984)
Director:
John Guillermin
Writers:
David Newman, Lorenzo Semple Jr..
Tanya Roberts Sheena |
|
Ted Wass Vic Casey |
|
Donovan Scott Fletcher ("Fletch") |
|
Elizabeth of Toro Shaman |
|
France Zobda Countess Zanda |
|
Trevor Thomas Prince Otwani |
|
Clifton Jones King Jabalani |
|
John Forgeham Colonel Jorgensen |
|
Errol John Bolu |
|
Sylvester Williams Juka |
|
Bob Sherman Grizzard |
|
Michael Shannon Phillip Ames |
|
Nancy Paul Betsy Ames |
|
Kathryn Gant Child Sheena |
|
Kirsty Lindsay Young Sheena |
|
Nick Brimble Wadman |
|
Paul Gee Blau |
|
Dave Cooper Anders |
|
Tim Ward-Booth Helicopter Pilot |
|
Wilbur Nyabungo Pilot |
|
Oliver Litondo Haromba |
|
Louis Mahoney Elder 1 |
|
Shane Mwigerere Elder 2 |
|
Tom Mwangi African Native |
|
Margarita Ndisi Receptionist |
|
Joseph Olita 1st Policeman |
|
Lenny Juma 2nd Policeman |
|
William Allot Prison Sergeant |
|
Lucy Wangiu Gishomo Old Lady |
|
Mick Ndisho Mechanic |
Editing | Ray Lovejoy | Editor |
Production | Jane Feinberg | Casting |
Production | Mike Fenton | Casting |
Production | Maggie Cartier | Casting |
Writing | David Newman | Screenplay |
Writing | David Newman | Story |
Directing | John Guillermin | Director |
Art | Malcolm Middleton | Art Direction |
Art | Peter Murton | Production Design |
Sound | Michael Clifford | Music Editor |
Directing | Callum McDougall | Third Assistant Director |
Sound | Don Sharpe | Supervising Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Stefano Fava | Makeup Supervisor |
Writing | Lorenzo Semple Jr. | Screenplay |
Writing | Leslie Stevens | Story |
Camera | Pasqualino De Santis | Director of Photography |
Sound | Richard Hartley | Original Music Composer |
Sound | Richard Hartley | Conductor |
Sound | Derek Trigg | Sound Editor |
Production | Christian Ferry | Associate Producer |
Production | Yoram Ben-Ami | Executive Producer |
Art | John Wood | Assistant Art Director |
Camera | Franco Bruni | Camera Operator |
Directing | Jack Couffer | Second Unit Director |
Sound | Pat Gilbert | Assistant Sound Editor |
Production | Paul Aratow | Producer |
Costume & Make-Up | Annalisa Nasalli-Rocca | Costume Design |
Crew | Roy Scammell | Stunt Coordinator |
Art | Arthur Wicks | Property Master |
Art | Ian Watson | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Gloria Fava | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Christine Allsopp | Makeup Artist |
Directing | Caroline Sax | Continuity |
Camera | Jimmy Turrell | Camera Operator |
Lighting | Laurie Shane | Gaffer |
Crew | Brian Hathaway | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Peter Hutchinson | Special Effects Supervisor |
Camera | David Farrell | Still Photographer |
Production | Jak King | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Bernard Gough | Hairdresser |
Sound | Brian Simmons | Sound Mixer |
Lighting | Fiorangelo Plocco | Gaffer |
Directing | Bill Mizel | Second Assistant Director |
Directing | Patrick Clayton | First Assistant Director |
Production | Danny ben Menahem | Unit Manager |
Sound | Paula Connor | Assistant Sound Editor |
Camera | Aldo Colanzi | Key Grip |
Lighting | Luciano Leoni | Gaffer |
Camera | Cesare Allione | Camera Operator |
Production | Liz Kerry | Production Coordinator |
Production | Alan Rinzler | Associate Producer |
Production | Peter Cotton | Location Manager |
Production | Matthew Kipoin | Location Manager |
Directing | Tom Mwangi | Assistant Director |
Sound | Gary Weir | Boom Operator |
Crew | Robert Nugent | Special Effects Coordinator |
Production | Joy Helman | Publicist |
Sound | Paul Smith | Sound Editor |
Editing | Phil Sanderson | Assistant Editor |
Sound | David Sharpe | Assistant Sound Editor |
Sound | Sarah Thomas | Assistant Sound Editor |
Crew | Mike Potter | Stunts |