Con O'Neill Joe Meek |
|
Kevin Spacey Major Banks |
|
Pam Ferris Mrs. Violet Shenton |
|
JJ Feild Heinz Burt |
|
James Corden Clem Cattini |
|
Tom Burke Geoff Goddard |
|
Mathew Baynton Ritchie Blackmore |
|
Shaun Evans Billy Kuy |
|
Ralf Little Chas Hodges |
|
Callum Dixon John Leyton |
|
Sid Mitchell Patrick Pink |
|
Justin Hawkins Screaming Lord Sutch |
|
Jess Conrad Larry Parnes |
|
Nigel Harman Jess Conrad |
|
Carl Barât Gene Vincent |
|
Rita Tushingham Medium |
|
Craig Vye Mitch Mitchell |
|
Tom Harper Alan Caddy |
|
Chas Hodges Mr Brolin |
|
Henry Lloyd-Hughes Teddy Boy |
|
Pandora Clifford Her Royal Highness |
|
John Leyton Sir Edward |
|
Marcus Brigstocke Alan Blaikley |
|
Joan Hodges Biddy Meek |
|
Michael Sarne Backstage Manager |
|
Joseph Millson Doctor |
|
Gary Whelan Detective |
|
Jake Arnott Board of Trade Man |
|
Jack Roth Youth |
|
Jon Lee Billy Fury |
|
Jimmy Carr Gentleman |
Directing | Nick Moran | Director |
Writing | Nick Moran | Writer |
Sound | Ilan Eshkeri | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Jo Grover | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Stephanie Collie | Costume Design |
Production | Kate Plantin | Casting |
Crew | Jamie Edgell | Stunt Coordinator |
Production | Adam Bohling | Producer |
Art | Russell De Rozario | Production Design |
Writing | James Hicks | Writer |
Production | David Reid | Producer |
Production | Dean O'Toole | Line Producer |
Sound | Ben Norrington | Dialogue Editor |
Crew | Andy Wareham | Stunts |
Art | Joe Howard | Art Direction |
Art | Richard Campling | Property Master |
Costume & Make-Up | Lizzie Lawson | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Lizzie Lawson | Makeup Designer |
Visual Effects | Louise Hussey | Visual Effects Producer |
Sound | Matthew Collinge | Sound Supervisor |
Sound | Paul Govey | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Peter Wignall | Director of Photography |
Sound | Danny Sheehan | Sound Supervisor |
Sound | Mark Verner | Foley Recordist |
Visual Effects | Jonathan Privett | Visual Effects Supervisor |
Editing | Erin McGookin | Digital Intermediate Producer |
Sound | Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dave Sloss | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | Rachael Speke | Makeup & Hair |
Lighting | Stuart Hurst | Gaffer |
Art | Steve Oakes | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Heather Leat | Wardrobe Supervisor |
Crew | Gary Arthurs | Stunts |
Sound | Gavin Rose | Dialogue Editor |
Production | Jo Gross | Production Coordinator |
Directing | Yasmin Rais | Script Supervisor |
Camera | Bill Kaye | Still Photographer |
Art | Louise Woodham | Assistant Art Director |
Editing | Alex Marsh | Editor |
Sound | Ben Greaves | Boom Operator |
Editing | Ian Cunningham | Assistant Editor |
Sound | Rob Prynne | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Vidya Krishnamurthy | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Kath Rayner | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Kath Rayner | Makeup Supervisor |
Crew | Steve Caswell | Stunts |
Crew | Hamish Jenkinson | Actor's Assistant |
Sound | Jamie Gambell | Production Sound Mixer |
Sound | Ann Marie Shields | Music Supervisor |
Production | Iain Mackenzie | Post Production Coordinator |
Production | Simon Jordan | Producer |