Gary Oldman Joe Orton |
|
Alfred Molina Kenneth Halliwell |
|
Vanessa Redgrave Peggy Ramsay |
|
Wallace Shawn John Lahr |
|
Lindsay Duncan Anthea Lahr |
|
Julie Walters Elsie Orton |
|
James Grant William Orton |
|
Frances Barber Leonie Orton |
|
Janet Dale Mrs Sugden |
|
Dave Atkins Mr Sugden |
|
Margaret Tyzack Madame Lambert |
|
Eric Richard Education Officer |
|
William Job RADA Chairman |
|
Rosalind Knight RADA Judge |
|
Angus MacKay RADA Judge |
|
Linda Spurrier RADA Instructor |
|
Charlotte Wodehouse Janet |
|
Helena Michell Orton's Friend |
|
Sean Pertwee Orton's Friend |
|
Liam De Staic Brickie |
|
Charles McKeown Mr Cunliffe |
|
Selina Cadell Miss Battersby |
|
Bert Parnaby Magistrate |
|
Antony Carrick Counsel |
|
Neil Dudgeon Policeman |
|
Richard Wilson Psychiatrist |
|
Christopher Guinee Publisher |
|
Stevan Rimkus Kenneth |
|
Michael Müller BBC Actor 1 |
|
Anthony Douse BBC Actor 2 |
|
John Kane Director |
|
Steven Mackintosh Simon Ward |
|
Garry Cooper Actor 1 – Mr Sloane |
|
Roger Lloyd Pack Actor 2 |
|
Joanne Connelly Stage Manager |
|
John Moffatt Wigmaker |
|
Philippa Davies Peggy Ramsey's Secretary |
|
David Cardy Brian Epstein |
|
Julie Legrand Gallery Owner |
|
Noel Davis Philip |
|
Jane Blackburn Woman in Gallery 1 |
|
Stella Richman Woman in Gallery 2 |
|
Neville Phillips Man in Gallery |
|
Jonny Phillips Youth Outside Lavatory |
|
Richard Ireson Man Outside Lavatory |
|
Ahmed Elgheur Moroccan Boy 1 |
|
Moktar Dagmouni Moroccan Boy 2 |
|
Sian Thomas Marilyn Orton |
|
Stephen Bill George Barnett |
|
Karl Johnson Douglas Orton |
|
David Bradley Undertaker |
|
Simon Adams Undertaker's Boy |
|
James Duggan Labourer |
|
Max Stafford-Clark Awards Chairman |
|
Mark Brignal Beatles Chauffeur |
|
Joan Sanderson Anthea's Mother |
|
Neville Smith Police Inspector |
|
Spencer Leigh Constable |
|
John Salthouse Chauffeur |
|
Robin Hooper Mortuary Attendant |
|
Derek Jarman Patrick Proktor (uncredited) |
|
Derek Lyons Library Patron (uncredited) |
Editing | Mick Audsley | Editor |
Art | Hugo Luczyc-Wyhowski | Production Design |
Costume & Make-Up | Bob Ringwood | Costume Design |
Directing | Stephen Frears | Director |
Production | Debbie McWilliams | Casting |
Camera | Oliver Stapleton | Director of Photography |
Sound | Stanley Myers | Original Music Composer |
Sound | Rosie Straker | Boom Operator |
Writing | Alan Bennett | Screenplay |
Production | Zakaria Alaoui | Production Manager |
Art | Philip Elton | Art Direction |
Writing | John Lahr | Book |
Production | Ann Wingate | Production Manager |
Crew | Simon Moseley | Floor Runner |
Production | Lorraine Goodman | Production Coordinator |
Camera | David Morgan | Focus Puller |
Directing | Penny Eyles | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Peter Owen | Wig Designer |
Sound | Peter Maxwell | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Ray Barrett | Construction Manager |
Directing | Lee Cleary | Second Assistant Director |
Lighting | Martin Duncan | Genetator Operator |
Editing | Annabel Ware | First Assistant Editor |
Production | Deborah Harding | Production Secretary |
Sound | Tony Jackson | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Patrick Wheatley | Wardrobe Supervisor |
Directing | Michael Zimbrich | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Elaine Carew | Makeup Supervisor |
Lighting | Dominic Seal | Electrician |
Art | Ray Perry Sr. | Property Master |
Crew | John Spottiswood | Scenic Artist |
Camera | Jonathan Earp | Assistant Camera |
Camera | Britt Harrison | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Sally Harrison | Hairstylist |
Sound | Brian Trenerry | Sound Editor |
Art | Jeanne Vertigan | Property Buyer |
Crew | Joan Washington | Dialogue Coach |
Camera | Sarah Quill | Still Photographer |
Lighting | Malcolm Davies | Gaffer |
Sound | Simon Hayter | Boom Operator |
Crew | Joanna Campling | Unit Publicist |
Directing | Adam Walton | Third Assistant Director |
Art | Julie Sheppard | Assistant Art Director |
Sound | Judi Lee-Headman | Boom Operator |
Sound | Katrina Sheldon | Dialogue Editor |
Production | Andrew Brown | Producer |