Matthew Modine Louden Swain |
|
Linda Fiorentino Carla |
|
Ronny Cox Larry Swain |
|
Daphne Zuniga Margie Epstein |
|
Charles Hallahan The Coach |
|
Michael Schoeffling Kuch |
|
Harold Sylvester Gene Tanneran |
|
J.C. Quinn Elmo |
|
Madonna Singer |
|
Forest Whitaker Balldozer |
|
Gary Kasper Otto |
|
R. H. Thomson Kevin |
|
Raphael Sbarge Schmoozler |
|
Frank Jasper Shute |
|
Roberts Blossom Grandpa |
|
James Gammon Kuch's Dad |
|
Tom Elkins Announcer |
|
Jana Marie Hupp Sally |
|
Judith Hansen Elsie |
|
Sean Morgan Injured Salesman |
|
Andrew Shue Bar Patron (uncredited) |
Art | Jeff Haley | Art Direction |
Art | Jeff Haley | Set Decoration |
Production | Adam Fields | Executive Producer |
Production | Peter Guber | Producer |
Production | Jon Peters | Producer |
Costume & Make-Up | Susan Becker | Costume Design |
Sound | Greg Dillon | Sound Editor |
Production | Charles Okun | Unit Production Manager |
Camera | Owen Roizman | Director of Photography |
Production | Nancy Klopper | Casting |
Sound | William Randall | Sound Mixer |
Directing | Harold Becker | Director |
Costume & Make-Up | Cheri Minns | Makeup Artist |
Editing | Maury Winetrobe | Editor |
Directing | William M. Elvin | Second Assistant Director |
Camera | Stephen St. John | Steadicam Operator |
Sound | Christopher Franke | Original Music Composer |
Camera | Mike Benson | Camera Operator |
Writing | Darryl Ponicsan | Screenplay |
Production | Deborah Jelin Newmyer | Producer's Assistant |
Sound | Edgar Froese | Original Music Composer |
Directing | Thomas J. Mack | First Assistant Director |
Sound | David J. Hudson | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Bob Rose | Key Grip |
Art | Bill Malley | Production Design |
Sound | Robert Glass | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Production | David Israel | Location Manager |
Crew | Myron P. Shepherd | Transportation Coordinator |
Directing | June Samson | Script Supervisor |
Sound | Gordon Daniel | Supervising Sound Editor |
Sound | Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Eugene Marks | Music Editor |
Writing | Terry Davis | Novel |
Costume & Make-Up | Kim Samson | Hairstylist |
Sound | Gilbert D. Marchant | Sound Editor |
Crew | Joseph P. Mercurio | Special Effects |
Lighting | Hugo Cortina | Gaffer |
Costume & Make-Up | Robert Chase | Key Costumer |
Production | Pat Orseth | Location Casting |
Sound | David Stafford | Boom Operator |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Camera | Donald L. Hartley | Dolly Grip |
Crew | David Turner | Transportation Captain |
Art | Russell Goble | Property Master |
Production | Teresa Stokovic | Production Secretary |
Camera | Gary Van Auken | Best Boy Grip |
Production | Stan Weston | Executive Producer |
Art | Larry McGuire | Assistant Property Master |
Art | Greg Lynch | Leadman |
Costume & Make-Up | Susan Brewer | Costume Assistant |
Art | Robert DePatis | Construction Coordinator |