Winona Ryder Dinky Bossetti |
|
Jeff Daniels Denton Webb |
|
Stephen Tobolowsky Mayor Bill Klepler |
|
Dinah Manoff Evelyn Whittacher |
|
Laila Robins Elizabeth Zaks |
|
Thomas Wilson Brown Gerald Howells |
|
Joan McMurtrey Barbara Webb |
|
Graham Beckel Les Bossetti |
|
Frances Fisher Rochelle Bossetti |
|
Robby Kiger Beannie Billings |
|
Sachi Parker Libby Ohiemacher |
|
Micole Mercurio Louise Garweski |
|
John Short Ronald Reems |
|
Robin Thomas Scotty Sandholtzer |
|
Valerie Landsburg Miss Day Ashburn |
|
Rhonda Aldrich Charmaine the Hairdresser |
|
Ava Fabian Roxy Carmichael |
|
Carla Gugino Young Roxy |
|
Rob King Young Denton |
|
Daniel Fekete Denny, Jr. |
|
Beth Grant Lillian Logerfield |
|
Heidi Swedberg Andrea Stein |
|
Angela Paton Gloria Sikes |
|
Patrick McCollough David Skism |
|
Mark Arnott Bill Crampton |
|
Hal Havins Raymond Emirts |
|
Linda Cox Kathy Sherwin |
|
Kevin Skousen Gene Briskell |
|
Nada Despotovich Laurie Desmond |
|
John C. Moskoff Officer Tardo |
|
Ron Perkins Will Groom |
|
Hank Underwood Eddie Waters |
|
Raymond Hanis Man #1 at Center |
|
Tiffany Reinbolt Girl #1 on Bus |
|
Amy Moore Davis Girl #2 on Bus |
|
Ron Marlin Jr. Red Haired Boy on Bus |
|
Eugene Farrington Bus Driver |
|
Jim Pirri Jim Reese |
|
Terrence Evans Man #1 at Legion Hall |
|
Joe Nesnow Man #2 at Legion Hall |
|
Peter Strong Fisherman #2 |
|
Rocky Krakoff Kid #1 Throwing Buckeyes |
|
Carl Steven Kid #2 Throwing Buckeyes |
|
Frank Milewski 'Amen' Man |
|
Jennifer Loesch Baby Sarah Webb |
|
Laura Loesch Baby Sarah Webb |
|
Meg Harrington Laura Coiller |
|
Louise Yaffe Woman on Bench |
|
Eleanor Schiff Woman's Friend on Bench |
|
Damion Dietz Whipped Cream Boy |
|
Judith Saunders Linda Evans Look-Alike |
|
Janet Graham Sneeze Victim |
|
Karen Musette Libby's New Friend |
|
Richard Roylance Limo Driver at the Ball |
|
Joseph Cocuzzo Grandpa Crossing Street |
|
Joanne Cocuzzo Grandma Crossing Street |
|
Nancy Abrahams Fishing Family |
|
Joseph Abrahams Fishing Family |
|
Jamie Abrahams Fishing Family |
|
Stephen Burrows Dropjaw Party Guy |
|
Charlie Holliday Policeman |
|
Vince Trankina Woman's Husband |
Sound | Thomas Newman | Original Music Composer |
Production | Mali Finn | Casting |
Sound | Bill Bernstein | Music Editor |
Sound | Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Betsy Heimann | Costume Design |
Production | Penney Finkelman Cox | Producer |
Directing | Jim Abrahams | Director |
Editing | Bruce Green | Editor |
Art | Rosemary Brandenburg | Art Direction |
Art | John Myhre | Art Direction |
Production | Karen Leigh Hopkins | Executive Producer |
Writing | Karen Leigh Hopkins | Writer |
Art | Maria Nay | Set Decoration |
Camera | Paul Elliott | Director of Photography |
Editing | Alan Cody | Assistant Editor |
Sound | Melissa Etheridge | Original Music Composer |
Crew | James Melkonian | Thanks |
Sound | David J. Hudson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | G.W. Brown | ADR Editor |
Sound | John Kwiatkowski | Sound Effects Editor |
Sound | Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Sound | Joan Rowe | Foley |
Sound | Randy Vandegrift | Dialogue Editor |
Crew | Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Directing | John T. Kretchmer | First Assistant Director |
Sound | Jerry Trent | Foley |
Costume & Make-Up | Scott Williams | Hairstylist |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Art | Nina Ruscio | Art Direction |
Art | Dena Roth | Production Design |
Sound | George Doering | Musician |
Art | Cheri Paul | Property Master |
Crew | John Forrest Niss | Post Production Supervisor |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Crew | Debbie Evans | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Julie Hewett | Makeup Artist |
Directing | Judith Saunders | Script Supervisor |
Sound | Becky Mancuso-Winding | Music Consultant |
Camera | Bruce Alan Greene | Steadicam Operator |
Lighting | Louis DiCesare | Lighting Technician |
Camera | Gale M. Adler | Still Photographer |
Art | Tom Talbert | Set Decoration |
Camera | Richard Eliano | First Assistant Camera |
Sound | David Gertz | Sound Recordist |
Camera | Curtis Bradford | First Company Grip |
Camera | Monty Bass | Grip |
Lighting | Monty Bass | Electrician |
Sound | Tim Sexton | Music Consultant |
Production | Bryan Ellenburg | Post Production Coordinator |
Camera | Cobie Fair | Second Company Grip |
Camera | Malcolm Doran II | Grip |