Kristy McNichol Mary Groda-Lewis |
|
Matt Clark Fannie Groda |
|
David Paymer David Lewis |
|
Rachel Ticotin Rachel Martin |
|
Piper Laurie Christine Groda |
|
Leslie Wing Jill |
|
Wayne Robson Dr. Sitton |
|
Dorothy Dells Beatrice Symes |
|
David Sage Dr. Miller |
|
Romy Walthall Jeanine |
|
Lycia Naff Delia |
|
David Faustino Christopher |
|
Sarah Partridge Barbara |
|
Ron Recasner Bernard Fuller |
|
Tamu Blackwell Eugenia |
|
Shana Lane-Block Iris |
|
Terry David Mulligan Dr. Powers |
|
Jackson Davies Mr. Yates |
|
Tom Heaton Gerald Crowhurst |
|
Kate Robbins Jan |
|
Sheila Moore Dr. Hofflund |
|
Todd Duckworth Dr. Grovner |
|
Tom McBeath Dr. Pearl |
|
Christianne Hirt Natalie |
|
Lossen Chambers Tanya |
|
Twyla-Dawn Vokins Beth |
|
Sharon Wahl Secretary |
|
Gabrielle Rose Julie Trenton |
|
Karen Elizabeth Austin Proper Lady |
|
Peter Yunker Richard |
|
Pam Dangelmaier SDS Teenager |
|
Stephen Chang Karate Instructor |
|
Frances Flanagan Nurse Osco |
|
Ruby Montgomery Nurse Curtis |
|
Joseph Golland Dr. McWright |
|
David Mitchelle Optometrist |
|
Robert Prowse Soldier (uncredited) |
|
Jacob Rupp Driver (uncredited) |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Production | David Rubin | Casting Associate |
Directing | Robert Day | Director |
Sound | Robert Drasnin | Original Music Composer |
Editing | Ray Daniels | Editor |
Camera | Frank Stanley | Director of Photography |
Lighting | John S. Bartley | Gaffer |
Directing | Peter Schindler | Assistant Director |
Production | Lynne Carrow | Casting |
Production | Fitch Cady | Unit Production Manager |
Production | Stanley Hough | Supervising Producer |
Costume & Make-Up | Christopher Ryan | Costume Design |
Crew | Jacob Rupp | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Frances Harrison Hays | Costume Supervisor |
Crew | Cosmas P. Bolger | Post-Production Manager |
Sound | Robert Takagi | Music Editor |
Production | Ellis A. Cohen | Producer |
Art | Michael S. Bolton | Art Direction |
Sound | Sam Horta | Sound Editor |
Camera | Dave Gordon | Grip |
Camera | Cyrus Block | Camera Operator |
Camera | David Crone | Steadicam Operator |
Camera | Chris Helcermanas-Benge | Still Photographer |
Crew | Ian 'Moss' Urquhart | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Susan Boyd | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Sandy Cooper | Makeup Artist |
Directing | Pattie Robertson | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Phyllis Newman | Makeup Artist |
Sound | Ralph Parker | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Jean-Pierre Huchez | Hairstylist |
Directing | Lee Knippelberg | Assistant Director |
Art | Bill Thumm | Property Master |
Production | Catherine Howard | Production Coordinator |
Production | Scott F. Mathers | Location Manager |