Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (1937)
Kötü kalpli kraliçe, her gün sihirli aynasına dünyadaki en güzel kadının o olduğunu söyletir; fakat bir gün ayna dünyadaki en güzel kadının üvey kızı Pamuk Prenses olduğunu söyler. Kraliçe sinirlenir ve saray adamlarından birine Pamuk Prenses'i öldürmesini emreder.Saray adamı, Pamuk Prenses'i öldürmeye kıyamaz ve prensesin kaçmasına izin verir. Kaçarak ormana sığınan Pamuk Prenses, orman hayvanlarının yardımıyla ormanda yaşayan yedi cücenin evini bulur ve onlarla yaşamaya başlar. Fakat kraliçe prensesin ölmediğini öğrenir ve kendi planını uygulamaya koyar.Walt Disney'in yapımcısı olduğu film, Grimm Kardeşlerin herkes tarafından bilinen Pamuk Prenses masalından beyazperdeye uyarlandı.
Director:
David Hand
Writers:
Ted Sears, Richard Creedon, Otto Englander, Dick Rickard, Earl Hurd, Merrill De Maris, Dorothy Ann Blank, Webb Smith.
Adriana Caselotti Snow White (voice) (uncredited) |
|
Lucille La Verne Queen / Witch (voice) (uncredited) |
|
Harry Stockwell Prince (voice) (uncredited) |
|
Roy Atwell Doc (voice) (uncredited) |
|
Pinto Colvig Sleepy / Grumpy / Dopey (hiccups) (voice) (uncredited) |
|
Otis Harlan Happy (voice) (uncredited) |
|
Scotty Mattraw Bashful (voice) (uncredited) |
|
Billy Gilbert Sneezy (voice) (uncredited) |
|
Eddie Collins Dopey / Chipmunk and Squirrel Sneezes (voice) (uncredited) |
|
Moroni Olsen Magic Mirror (voice) (uncredited) |
|
Marion Darlington Birds (voice) (uncredited) |
|
Purv Pullen Birds (voice) (uncredited) |
|
Stuart Buchanan Huntsmen (voice) (uncredited) |
|
June Foray Animals (voice) (uncredited) |
|
Candy Candido Raven (voice) (uncredited) |
Production | Walt Disney | Producer |
Sound | Paul J. Smith | Original Music Composer |
Directing | David Hand | Director |
Writing | Jacob Grimm | Original Story |
Writing | Wilhelm Grimm | Original Story |
Writing | Ted Sears | Screenplay |
Writing | Richard Creedon | Screenplay |
Writing | Otto Englander | Screenplay |
Writing | Dick Rickard | Screenplay |
Writing | Earl Hurd | Screenplay |
Writing | Merrill De Maris | Screenplay |
Writing | Dorothy Ann Blank | Screenplay |
Writing | Webb Smith | Screenplay |
Sound | Frank Churchill | Original Music Composer |
Sound | Frank Churchill | Songs |
Sound | Leigh Harline | Original Music Composer |
Camera | Max Morgan | Camera Operator |
Visual Effects | Grim Natwick | Animation |
Visual Effects | James Algar | Animation |
Art | Samuel Armstrong | Background Designer |
Visual Effects | Art Babbitt | Animation |
Visual Effects | Jack Campbell | Animation |
Crew | Ben Sharpsteen | Post Production Supervisor |
Crew | Ben Sharpsteen | Sequence Supervisor |
Directing | Ben Sharpsteen | Co-Director |
Visual Effects | Bill Roberts | Animation |
Crew | Hamilton Luske | Supervising Animator |
Directing | Ford Beebe | Assistant Director |
Crew | Wilfred Jackson | Sequence Supervisor |
Directing | Wilfred Jackson | Co-Director |
Visual Effects | Eric Larson | Animation |
Visual Effects | David Swift | Animation |
Sound | Edward H. Plumb | Music |
Crew | Perce Pearce | Sequence Supervisor |
Directing | Perce Pearce | Co-Director |
Visual Effects | Wolfgang Reitherman | Animation |
Art | Ken Anderson | Art Direction |
Visual Effects | Frank Thomas | Animation |
Crew | William Cottrell | Sequence Supervisor |
Directing | William Cottrell | Co-Director |
Visual Effects | John Lounsbery | Animation |
Visual Effects | John Lounsbery | Animation Production Assistant |
Production | Joe Grant | Character Technical Supervisor |
Sound | Clarence Nash | Sound Effects |
Editing | Bill Melendez | Editor |
Visual Effects | Ward Kimball | Animation |
Visual Effects | Les Clark | Animation |
Sound | James MacDonald | Songs |
Sound | James MacDonald | Sound Effects |
Visual Effects | Bernard Garbutt | Animation |
Visual Effects | Milt Kahl | Animation |
Visual Effects | Robert Stokes | Animation |
Visual Effects | Stan Quackenbush | Animation |
Visual Effects | Ollie Johnston | Animation |
Visual Effects | Ollie Johnston | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Shamus Culhane | Animation |
Visual Effects | Al Eugster | Animation |
Visual Effects | Lester Novros | Animation Production Assistant |
Visual Effects | George Rowley | Animation |
Art | Merle Cox | Background Designer |
Visual Effects | Sandy Strother | Animation |
Crew | Bill Tytla | Supervising Animator |
Visual Effects | Marc Davis | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Clair Weeks | Animation Production Assistant |
Art | McLaren Stewart | Art Direction |
Art | Claude Coats | Background Designer |
Visual Effects | Marvin Woodward | Animation |
Visual Effects | Dick Lundy | Animation |
Art | Maurice Noble | Background Designer |
Visual Effects | Joshua Meador | Animation |
Visual Effects | John McManus | Animation |
Visual Effects | Cornett Wood | Animation |
Art | Kendall O'Connor | Art Direction |
Directing | Kendall O'Connor | Layout |
Visual Effects | Fred Moore | Animation |
Crew | Fred Moore | Supervising Animator |
Visual Effects | Riley Thomson | Animation |
Visual Effects | Bill Keil | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Amby Paliwoda | Animation |
Visual Effects | Hugh Fraser | Animation |
Visual Effects | Albert Hurter | Animation |
Production | Albert Hurter | Character Technical Supervisor |
Art | Charles Philippi | Art Direction |
Art | Mique Nelson | Background Designer |
Crew | Norman Ferguson | Supervising Animator |
Art | Hugh Hennesy | Art Direction |
Sound | Purv Pullen | Sound Effects |
Visual Effects | Fred Spencer | Animation |
Visual Effects | Cy Young | Animation |
Writing | Ferdinand Horvath | Characters |
Directing | Ferdinand Horvath | Layout |
Crew | Larry Morey | Sequence Supervisor |
Directing | Larry Morey | Co-Director |
Writing | Larry Morey | Lyricist |
Visual Effects | Louie Schmitt | Animation |
Directing | Louis Debney | Layout |
Visual Effects | Ugo D'Orsi | Animation |
Visual Effects | Robert Martsch | Animation |
Art | John Hubley | Art Direction |
Directing | John Hubley | Assistant Director |
Art | Harold Miles | Art Direction |
Directing | Mike Holoboff | Assistant Director |
Visual Effects | Campbell Grant | Animation |
Directing | Carl Fallberg | Assistant Director |
Sound | George Lowerre | Sound Engineer |
Editing | George Cave | Editorial Production Assistant |
Art | Terrell Stapp | Art Direction |
Visual Effects | Paul Busch | Animation |
Art | Gustaf Tenggren | Art Direction |
Visual Effects | Bob Broughton | Visual Effects |
Art | Tom Codrick | Art Direction |
Art | Hazel Sewell | Art Direction |
Art | Phil Dike | Background Designer |
Art | Ray Lockrem | Background Designer |
Costume & Make-Up | Virginia Lockwood | Costume Design |
Editing | I.J. Wilkinson | Assistant Editor |
Visual Effects | Tony Rivera | Animation |
Directing | Hal Adelquist | Assistant Director |
Sound | Paullean Rob | Sound Effects |
Sound | James MacDonald | Sound Effects |
Camera | Mickey Batchelder | Camera Operator |
Camera | Ken Moore | Camera Operator |