Dominique Fishback Angel |
|
John Earl Jelks John Lamere |
|
Max Casella Marcus |
|
James McDaniel Danny - Parole Officer |
|
Tatum Marilyn Hall Abby |
|
Jill Rene Young Angel |
|
Nastashia Fuller Angel's Mother |
|
Vickie Warehime Shower Guard |
|
Kit Flanagan Judge |
|
Victor Cruz Defense Attorney |
|
Debbie Campbell State Attorney |
|
Erin Darke Rita Smith |
|
Lawrence Bingham Reception Officer |
|
James Ciccone Store Attendant |
|
Angel Bismark Curiel Young Store Attendant |
|
Elizabeth Crawley Bus Stop Girl 1 |
|
Amari Givens Bus Stop Girl 2 |
|
Jenna Lam Bus Stop Girl 3 |
|
Josiah Gabriel Chief |
|
Jeté Laurence Erica |
|
Cymbal Byrd Maya |
|
John B. McCann Ticket Agent |
|
Jenny L. Saldaña Waitress |
|
Camilla Harden Eva |
|
Lucia Ryan Josca |
|
Journee Brown Lena |
|
Katt Masterson Gas Station Cashier |
|
Antu Yacob Lena's Mom |
|
Lovie Marie Allen Scared Straight Teen (uncredited) |
|
Satchel Eden Bell Smirking Girl (uncredited) |
|
Laurence Blum Man in Car 1 (uncredited) |
|
Juliet Brett Courtney - Cashier (uncredited) |
|
Leon Gonzalez Prison Guard (uncredited) |
|
Denisa Juhos Susan (uncredited) |
|
Kayleigh LaMaina Security Guard (uncredited) |
|
Lillani Y. Robinson Scared Straight Teen / Inmate (uncredited) |
|
Kayciblu Wright Scared Straight Teen (uncredited) |
Production | Laray Mayfield | Casting |
Production | Danielle Renfrew Behrens | Producer |
Directing | Jordana Spiro | Director |
Production | Jordana Spiro | Executive Producer |
Writing | Jordana Spiro | Writer |
Writing | Daniel Kitrosser | Script Consultant |
Crew | Nathan Halpern | Additional Music |
Camera | Luis Armada | Key Grip |
Production | David Boies III | Executive Producer |
Art | Giselle Eng | Assistant Property Master |
Crew | Daniel Spencer | Legal Services |
Sound | Ryan Collison | Foley Mixer |
Sound | Chris Foster | Supervising Sound Editor |
Sound | Chris Foster | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Valeria De Felice | Production Design |
Sound | Leslie Bloome | Foley Artist |
Production | Julie Schubert | Casting |
Crew | Paul Brennan | Legal Services |
Production | Jonathan Montepare | Producer |
Directing | Laura Klein | First Assistant Director |
Sound | Matthew Robert Cooper | Original Music Composer |
Sound | Kyle McKeveny | Music Supervisor |
Sound | Heather Gross | Sound Effects Editor |
Production | Tatiana Bears | Line Producer |
Crew | Jae Greene | Stunt Coordinator |
Art | Frank Baran | Set Decoration |
Editing | Carolyn Cury | Digital Intermediate Producer |
Sound | Joe Rudge | Music Consultant |
Writing | Jessica Chandler | Story Consultant |
Camera | Jeong Park | Still Photographer |
Production | Yvonne Huff | Associate Producer |
Sound | Joanna Fang | Foley Artist |
Camera | Paul Perez-Galan | Best Boy Grip |
Crew | Bohdan Bushell | Special Effects Coordinator |
Crew | Bohdan Bushell | Pyrotechnician |
Production | Jenifer Westphal | Executive Producer |
Production | Jason Delane Lee | Associate Producer |
Writing | Angelica Nwandu | Writer |
Editing | Taylor Levy | Editor |
Editing | Rachael Black | Digital Intermediate Assistant |
Sound | Finn Pfeffer | Boom Operator |
Sound | Nick Seaman | Foley Mixer |
Production | Bill Harnisch | Executive Producer |
Production | Ruth Ann Harnisch | Executive Producer |
Production | John Boccardo | Associate Producer |
Production | Robert A. Compton | Associate Producer |
Production | Joshua A. H. Harris | Associate Producer |
Production | Jeff Rodman | Associate Producer |
Art | Claire Wiener | Set Dresser |
Production | Larry Taube | Executive Producer |
Lighting | Danny Ballester | Electrician |
Costume & Make-Up | Begonia Berges | Costume Design |
Production | Joanna Levinger | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Missy Mickens | Wardrobe Supervisor |
Editing | Sean Dunckley | Digital Intermediate Colorist |
Camera | Kate Nahvi | Additional Second Assistant Camera |
Production | Alvaro R. Valente | Producer |
Production | Donna Gruneich | Executive Producer |
Production | Stephanie DeVaan | Associate Producer |
Production | Kevin Gruneich | Executive Producer |
Camera | Hatuey Viveros Lavielle | Director of Photography |
Art | Katie Fleming | Art Direction |
Costume & Make-Up | Isata Allen | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Isata Allen | Hair Department Head |
Directing | Kat Hess | Second Assistant Director |
Visual Effects | Andrew Sherman | Visual Effects |
Lighting | Felipe Vara de Rey | Gaffer |
Sound | Jay Fisher | ADR Mixer |
Editing | Mateo Márquez | Digital Intermediate Assistant |
Sound | Matt Rigby | Dialogue Editor |
Production | Nick Covell | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Lia Parks | Additional Hairstylist |
Crew | Matthew Hadley | Production Office Assistant |
Editing | PJ Norton | Assistant Editor |
Production | David Stone | Executive Producer |
Production | Patty Quillin | Executive Producer |
Production | Matthew C. Spitzer | Executive Producer |
Crew | Matthew C. Spitzer | Set Medic |
Production | Leonard Haas | Associate Producer |
Production | Lara Costa Calzado | Unit Production Manager |
Directing | Michael Kefeyalew | Script Supervisor |
Camera | Yuri Inoue | First Assistant Camera |
Camera | Corey Stein | Second Assistant Camera |
Camera | Devon Catucci | Steadicam Operator |
Camera | Jake Westphal | Digital Imaging Technician |
Camera | Rob Agulo | Additional First Assistant Camera |
Camera | Curran Banach | Additional Second Assistant Camera |
Camera | JP Pacca | Additional Second Assistant Camera |
Camera | Christopher Waggoner | Still Photographer |
Lighting | Jonathan Alvarez | Best Boy Electric |
Lighting | François Ray | Electrician |
Sound | David Thompson | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Paige Brigante | Wardrobe Intern |
Costume & Make-Up | Meagan Gorham | Additional Hairstylist |
Art | Nichole McMinn | Property Master |
Art | Ulysses Ruiz | Set Dresser |
Art | Melissa Murry | Set Dresser |
Art | Jonas Lafortezza | Additional Set Dresser |
Art | Joe Poschung | Additional Set Dresser |
Art | Nicole Schwaninger | Additional Set Dresser |
Art | Bruno Vernaschi | Additional Set Dresser |
Art | Amalia Astin | Additional Set Dresser |
Production | Peter Hart | Location Manager |
Production | Nathaniel Carota | Production Accountant |
Production | Michele Miller | Production Accountant |
Production | Joe Fragassi | Production Accountant |
Crew | Federica Gianni | Production Office Assistant |
Production | Chief Coultman | Key Production Assistant |
Crew | Philip Piediscalzo | Set Production Assistant |
Production | Harper Thomas | Production Assistant |
Production | Matthew Thompson | Production Assistant |
Crew | Justin Adjokatcher | Production Intern |
Crew | Ines Emquies | Production Intern |
Crew | James Kolsby | Production Intern |
Crew | Eugene Pikulin | Legal Services |
Crew | Luke Pendley | Armorer |
Crew | Joseph Latson | Post Production Supervisor |
Sound | Nora Linde | Foley Editor |
Editing | Matt Hubert | Digital Intermediate Producer |
Editing | Kevin Szczepanski | Digital Intermediate Editor |
Art | Loren Kane | Title Designer |