Dövüş Kulübü (1999)
Dövüş kulübünün ilk kuralı, dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır. Dövüş kulübünün ikinci kuralı da, kulüp hakkında konuşmamaktır... Filmin baş kişisi, sıradan hayatının girdaplarında bunalımlar geçiren bir sigorta müfettişi olan Jack, Kanserli olmadığı halde, uykusuzluğunu yenmek ve hayatına anlam katmak adına, kanserlilere moral destek sağlayan terapi gruplarına katılır. Orada, Marla Singer adlı bir kızla garip bir yakınlık kurar. Bir iş gezisi dönüşü ise, Tyler Durden adlı egzantrik karakterle tanışır. Durden, Jack'in olmak isteyip de olamadığı adam gibidir. Tyler'ın girişimleriyle bir yeraltı faaliyeti olarak başlayan dövüş kulübü, Jack'e hayatında yepyeni kapılar açacaktır... Ve tabii, bu kapılardan ister istemez Marla geçecektir... Fakat... Tyler Durden gerçekte kimdir?
Director:
David Fincher
Writer:
Jim Uhls
Edward Norton Narrator |
|
Brad Pitt Tyler Durden |
|
Helena Bonham Carter Marla Singer |
|
Meat Loaf Robert 'Bob' Paulson |
|
Jared Leto Angel Face |
|
Zach Grenier Richard Chesler (Regional Manager) |
|
Holt McCallany The Mechanic |
|
Eion Bailey Ricky |
|
Richmond Arquette Intern at Hospital |
|
David Andrews Thomas at Remaining Men Together |
|
George Maguire Group Leader at Remaining Men Together |
|
Eugenie Bondurant Weeping Woman - Onward and Upward |
|
Christina Cabot Group Leader - Partners in Positivity |
|
Sydney 'Big Dawg' Colston Speaker - Free and Clear |
|
Rachel Singer Chloe |
|
Christie Cronenweth Airline Check-In Attendant |
|
Tim DeZarn Federated Motor Co. - Inspector Bird |
|
Ezra Buzzington Federated Motor Co. - Inspector Dent |
|
Dierdre Downing-Jackson Business Woman on Plane |
|
Bob Stephenson Airport Security Officer |
|
Charlie Dell Doorman at Person Towers |
|
Rob Lanza Man in Suit |
|
David Lee Smith Walter |
|
Joel Bissonnette Food Court Maitre d' |
|
Evan Mirand 'Steph' |
|
Robby Robinson Next Month's Opponent |
|
Lou Beatty Jr. Cop at Marla's Building |
|
Thom Gossom Jr. Detective Stern |
|
Valerie Bickford Cosmetics Buyer |
|
Peter Iacangelo Lou |
|
Carl Ciarfalio Lou's Body Guard |
|
Stuart Blumberg Car Salesman |
|
Todd Peirce First Man at Auto Shop |
|
Mark Fite Second Man at Auto Shop |
|
Matt Winston Seminary Student |
|
Joon Kim Raymond K. Hessel |
|
Bennie Moore Bus Driver with Broken Nose |
|
Lauren Sánchez Channel 4 Reporter |
|
Pat McNamara Commissioner Jacobs |
|
Tyrone R. Livingston Banquet Speaker |
|
Owen Masterson Airport Valet |
|
David Jean Thomas Policeman |
|
Paul Carafotes Salvator - Winking Bartender |
|
Christopher John Fields Proprietor of Dry Cleaners |
|
Anderson Bourell Bruised Bar Patron #1 |
|
Scotch Ellis Loring Bruised Bar Patron #2 |
|
Michael Shamus Wiles Bartender in Halo |
|
Andi Carnick Hotel Desk Clerk |
|
Ed Kowalczyk Waiter at Clifton's |
|
Leonard Termo Desk Sergeant |
|
Van Quattro Detective Andrew |
|
Markus Redmond Detective Kevin |
|
Michael Girardin Detective Walker |
|
Michael Arturo BMW Salesman (uncredited) |
|
Greg Bronson Fight Spectator (uncredited) |
|
Matt Cinquanta Fighter (uncredited) |
|
Paul Dillon Irvin (uncredited) |
|
Eddie Hargitay Chanting Fighter (uncredited) |
|
Phil Hawn Banquet Guest (uncredited) |
|
Bruce Holman Waiter in Bridgeworth Suites Corporate Video (uncredited) |
|
Jawara Fight Patron Saying 'I don't know. What's going on?' (uncredited) |
|
Baron Jay Waiter (uncredited) |
|
Jim Jenkins Restaurant Maitre D' (uncredited) |
|
Kevin Scott Mack Passenger Clutching Armrest (uncredited) |
|
Trey Ore Fight Club Patron / Guy #2 in Video Store (uncredited) |
|
Louis Ortiz Fight Spectator (uncredited) |
|
Hugh Peddy Fight Club Man (uncredited) |
|
J.T. Pontino Fight Club Man (uncredited) |
|
Chad Randau Waiter (uncredited) |
|
Marcio Rosario Fighter (uncredited) |
|
Gregory Silva Riley Wilde - Fighter (uncredited) |
|
Brian Tochi Fight Bully (uncredited) |
|
Michael Zagst Support Group Member (uncredited) |
|
Marc Cinquanta Space Monkey (uncredited) |
|
Summer Moore Marla's Neighbor (uncredited) |
Production | Arnon Milchan | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Michael Kaplan | Costume Design |
Production | Art Linson | Producer |
Art | Alex McDowell | Production Design |
Art | Jay Hart | Set Decoration |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Visual Effects | Carlos Saldanha | Animation Supervisor |
Art | Sean Hood | Swing |
Directing | David Fincher | Director |
Costume & Make-Up | Rhona Meyers | Key Costumer |
Sound | Steve Boeddeker | Sound Effects Editor |
Writing | Chuck Palahniuk | Novel |
Writing | Jim Uhls | Screenplay |
Production | Ross Grayson Bell | Producer |
Production | Ceán Chaffin | Producer |
Sound | John King | Original Music Composer |
Sound | Michael Simpson | Original Music Composer |
Camera | Jeff Cronenweth | Director of Photography |
Editing | James Haygood | Editor |
Production | Laray Mayfield | Casting |
Sound | Ren Klyce | Sound Designer |
Sound | Ren Klyce | Sound Editor |
Sound | Richard Hymns | Sound Editor |
Sound | Richard Hymns | Sound Supervisor |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Production | Helen Pollak | Unit Production Manager |
Crew | David Leitch | Stunts |
Writing | Andrew Kevin Walker | Writer |
Crew | Richard Cetrone | Utility Stunts |
Art | Hugo Santiago | Set Designer |
Crew | Jimmy Nickerson | Stunts |
Directing | Mike Topoozian | First Assistant Director |
Art | Chris Gorak | Art Direction |
Production | Julie M. Anderson | Production Supervisor |
Camera | Conrad W. Hall | Camera Operator |
Art | Domenic Silvestri | Set Designer |
Lighting | Claudio Miranda | Gaffer |
Production | David McKimmie | Assistant Production Coordinator |
Sound | David Lucarelli | ADR Recordist |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Art | Seth Reed | Assistant Art Director |
Crew | Hiro Koda | Stunts |
Production | Mickie McGowan | ADR Voice Casting |
Art | P. Scott Bailey | Leadman |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Production | Joe Hartwick Jr. | First Assistant Accountant |
Crew | Carl Ciarfalio | Stunts |
Crew | Rob Bottin | Makeup Effects |
Crew | Myke Michaels | Stunts |
Production | Richard Schuler | Location Manager |
Art | Peter Ramsey | Storyboard Artist |
Editing | David Orr | Color Timer |
Crew | Denney Pierce | Stunts |
Crew | Jeff Imada | Stunts |
Production | Rich Thorne | Production Executive |
Editing | Michael Matzdorff | First Assistant Editor |
Crew | Johann Benét | Thanks |
Art | Dianne Chadwick | Art Department Assistant |
Sound | Tom Bellfort | ADR Editor |
Sound | Don Coufal | Boom Operator |
Sound | Todd Boekelheide | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Mary Works | Assistant Dialogue Editor |
Visual Effects | Dennis Berardi | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Wendy J. Greiner | Key Costumer |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Camera | Merrick Morton | Still Photographer |
Crew | P.J. Hanke | Additional Music |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Camera | Lisa Guerriero | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Margaret Prentice | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Randy Westgate | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jean Ann Black | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Elinor Bardach | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Wendy M. Craig | Set Costumer |
Art | Jeff Passanante | Construction Coordinator |
Sound | Hilda Hodges | Foley Artist |
Crew | Cliff Wenger | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Nicholas Brooks | Digital Compositors |
Sound | Brandon Proctor | Sound Mix Technician |
Art | Richard K. Buoen | Production Illustrator |
Crew | Darrin Prescott | Stunts |
Crew | Damon Caro | Fight Choreographer |
Crew | Damon Caro | Stunt Double |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | ADR Supervisor |
Crew | Francie Brown | Dialect Coach |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | David Wald | Stunts |
Crew | Chris O'Hara | Utility Stunts |
Sound | Richard Quinn | Dialogue Editor |
Art | Luis G. Hoyos | Set Designer |
Crew | Wayne Burnes | Special Effects Technician |
Art | Julia K. Levine | Set Designer |
Art | Eric Rosenberg | Graphic Designer |
Art | Kenneth Garrett | Sculptor |
Crew | Dave Robling | Transportation Coordinator |
Sound | David C. Hughes | Sound Effects Editor |
Crew | James M. Halty | Stunts |
Sound | Ewa Sztompke | Dialogue Editor |
Camera | Chris Haarhoff | Steadicam Operator |
Visual Effects | Andrea D'Amico | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Kevin Scott Mack | Visual Effects Supervisor |
Sound | Brian Richards | Music Editor |
Sound | David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Joëlle Taar | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Patricia Miller | Hairstylist |
Visual Effects | Kevin Tod Haug | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Fríða Aradóttir | Key Hair Stylist |
Visual Effects | Fiona Campbell Westgate | Rotoscoping Artist |
Art | Craig B. Ayers Sr. | Greensman |
Sound | Carolyn Tapp | Foley Recordist |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Visual Effects | Joshua I. Kolden | Visual Effects |
Crew | Rachel Wyn Dunn | Compositors |
Sound | Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Art | Collin Grant | Storyboard Artist |
Art | Tim R. Lafferty | Construction Foreman |
Production | John S. Dorsey | Associate Producer |
Editing | Alex Olivares | First Assistant Editor |
Production | Sande Alessi | Extras Casting |
Camera | John T. Connor | First Assistant Camera |
Crew | Lane Leavitt | Stunts |
Sound | Jeff Wexler | Sound Mixer |
Directing | Dina Waxman | Script Supervisor |
Production | Karen Meisels | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Terry Anderson | Set Costumer |
Art | Josue Clotaire Fleurimond | Conceptual Design |
Directing | Allen Kupetsky | Second Second Assistant Director |
Crew | Michael Runyard | Stunt Coordinator |
Production | Robb Earnest | Production Coordinator |
Art | Bill 'Kauhane' Hoyt | Standby Painter |
Lighting | Martin Bosworth | Rigging Gaffer |
Crew | Raymond Bulinski | Craft Service |
Production | Carey Ann Strelecki | Researcher |
Crew | Manny Demello | Driver |
Crew | Michael Herron | Set Production Assistant |
Crew | Jim Alfonso | Transportation Captain |
Camera | Steve Wolfe | Assistant Camera |
Crew | Frank Roughan | Transportation Captain |
Crew | Peter Mavromates | Post Production Supervisor |
Lighting | Kevin Brown | Lighting Technician |
Art | Tani Kunitake | Production Illustrator |
Lighting | Michael Arvanitis | Best Boy Electric |
Camera | Robert Mehnert | Aerial Camera |
Camera | Michael J. Coo | Key Grip |
Costume & Make-Up | Mirela Rupic | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Charles W. Belisle | Set Dressing Artist |
Art | Tammy DeRuiter | Painter |
Crew | Kieran Woo | Production Controller |
Crew | Wayne Tidwell | Video Assist Operator |
Art | Bryan Duff | Assistant Property Master |
Art | S. Quinn | Art Department Coordinator |
Art | Jack Robinson | Location Scout |
Costume & Make-Up | Greg Solomon | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Yann Blondel | CG Supervisor |
Camera | Gary Kanner | Camera Loader |
Crew | Karman Graham | Post Production Assistant |
Crew | Carrie Shaw | Production Office Assistant |
Crew | David B. Brenner | Propmaker |
Art | Roy 'Bucky' Moore | Property Master |
Crew | Katherine Jones | Set Medic |
Crew | Lucio I. Flores | Software Engineer |
Crew | Chad Keller | Stand In |
Crew | Leon Xiao | Systems Administrators & Support |
Lighting | Ronald A. Miller | Rigging Grip |
Production | Flint Maloney | Location Manager |
Production | Jim Davidson | Production Accountant |
Sound | Jessica Bellfort | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Jim Rutherford | 3D Animator |
Visual Effects | Lauren A. Littleton | Visual Effects Coordinator |
Sound | Misa Kageyama | Assistant Sound Designer |
Directing | Bob Wagner | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Julie L. Pearce | Key Makeup Artist |
Production | Christie Cean George | Casting Assistant |
Visual Effects | Ryan Laney | Visual Effects Technical Director |
Camera | Michael Brennan | Dolly Grip |
Art | Peter J. Kelly | Set Designer |
Visual Effects | Ron Frankel | Pre-Visualization Supervisor |
Production | Scott Ross | General Manager |
Camera | Craig Kohtala | Best Boy Grip |
Production | Eileen M. Dennis | Second Assistant Accountant |
Art | Danielle Simpson | Set Dressing Buyer |
Production | Chris Gutierrez | Assistant Location Manager |
Crew | Raymond Bongiovanni | In Memory Of |
Visual Effects | David Bailey | Matte Painter |
Production | Cindy Nevins | Payroll Accountant |
Production | Tanya Doyle | Production Assistant |
Production | Shaun Ryan | Production Driver |
Crew | Ryan Christopher Keys | Stunts |