Anna Maxwell Martin Kay Langrish |
|
Claire Foy Helen Giniver |
|
Jodie Whittaker Vivian Pearce |
|
Anna Wilson-Jones Julia Standing |
|
Harry Treadaway Duncan Pearce |
|
JJ Feild Robert Fraser |
|
Liam Garrigan Reggie Nigri |
|
Claudie Blakley Nancy Carmichael |
|
Kenneth Cranham Horace Mundy |
|
Jenna Augen Iris Knight |
|
Neal Barry Mr Bryant |
|
Lucy Briers Binkie |
|
Richard Cambridge Policeman |
|
Chas Early Prisoner #1 |
|
Richard Huw James Imrie |
|
Caitlin Innes Edwards O'Neil |
|
Phill Langhorne Cyclist |
|
Colin Mace Hughes |
|
Stephen Matthews Auntie Vi |
|
Paul Ritter Mr Pearce |
|
Kris Saddler Airman |
|
Alex Waldmann Alec Jennings |
|
Leona Walker Orderly |
|
Phoebe Waller-Bridge Lauren |
|
Tom Weston-Jones Jack Brown |
Production | Hilary Salmon | Executive Producer |
Camera | David Katznelson | Director of Photography |
Writing | Sarah Waters | Novel |
Directing | Richard Laxton | Director |
Sound | Nina Humphreys | Original Music Composer |
Lighting | Andreas Kragh-Jacobsen | Gaffer |
Writing | Paula Milne | Screenplay |
Crew | Tom Lucy | Stunt Coordinator |
Crew | Stephanie Carey | Stunt Double |
Sound | Colin Martin | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Ann Tricklebank | Producer |
Sound | Ian Wilkinson | Dialogue Editor |
Production | Mally Chung | Unit Manager |
Costume & Make-Up | Louise Fisher | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Louise Fisher | Makeup Supervisor |
Sound | Pietro Dalmasso | Sound Effects Editor |
Sound | Chris Ashworth | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Pam Downe | Costume Designer |
Directing | Amanda Lean | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Stella O'Farrell | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Stella O'Farrell | Makeup Designer |
Production | Julia Crampsie | Casting Director |
Costume & Make-Up | Ilishio Lovejoy | Costume Standby |
Visual Effects | Tom Harris | Special Effects Supervisor |
Production | David Packham | Production Coordinator |
Editing | Philip Kloss | Editor |
Editing | Vincent Narduzzo | Colorist |
Art | Martin Boddison | Production Design |
Art | Mark Hudson | Art Direction |
Production | Rufus Andrews | Location Manager |
Camera | James Scott | Focus Puller |
Costume & Make-Up | Daphne Croker-Saunders | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Daphne Croker-Saunders | Hairstylist |
Directing | Lydia Currie | First Assistant Director |
Directing | Caroline Richards | Second Assistant Director |
Art | Nandie Narishkin | Standby Art Director |
Lighting | Paul Benson | Best Boy Electrician |
Costume & Make-Up | Charlotte Mitchell | Assistant Costume Designer |
Crew | Katy Bishop | Post Production Supervisor |
Camera | Paddy Blake | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Jacqueline Russon | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jacqueline Russon | Hairstylist |
Art | Peter Potter | Dressing Prop |
Production | Caroline McCarthy | Location Manager |
Production | Ian Conway | Production Runner |
Production | Daley Turner | Production Runner |
Production | Maria Hurley | Production Accountant |
Directing | Simon Whitby | Third Assistant Director |
Crew | Ciarron Clarkson | Floor Runner |
Camera | Tim Hyson | Clapper Loader |
Camera | Simon Fogg | Grip |
Camera | Meg De Koning | Camera Trainee |
Lighting | David Fowler | Electrician |
Lighting | David Keogh | Electrician |
Sound | Adam Margetts | Boom Operator |
Art | Bob Hutton | Standby Art Director |
Art | John Brown | Property Master |
Art | Mike Hennessey | Dressing Prop |
Art | Malcolm Chilcott | Standby Painter |
Costume & Make-Up | Hannah Summers | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Diana McDonald | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Diana McDonald | Hairstylist |
Editing | David Chisholm | Online Editor |
Editing | Victoria Stevens | Assistant Editor |
Editing | Anya Dillon | Assistant Editor |
Production | Carmel Maloney | Production Consultant |
Writing | Janet Tyler | Script Editor |
Production | Liz Stoll | Casting Director |
Production | Margaret Conway | Line Producer |