Kapıdaki Düşman (2001)
Yıl 1942. Naziler Rusya'da ölümcül bir harekata girişmiştir. Kruschev'in liderliğindeki Stalingrad vatandaşlarıysa cesur bir direnişe geçmiş, yerel halk kahramanı Vassili Zaitsev'in ışığıyla tek yumruk haline gelmiştir. Uzman bir keskin nişancı olan Vassili'nin gösterdiği kahramanlıklar en yakın arkadaşı politik subay Danilov tarafından yürütülen bir propaganda sayesinde efsaneleşmiştir. Vassili'yi durdurmak için Almanlar en iyi keskin nişancıları olan Albay Konig'i Stalingrad'a gönderirir...
Director:
Jean-Jacques Annaud
Writers:
Jean-Jacques Annaud, Alain Godard.
Jude Law Vassili Zaitsev |
|
Joseph Fiennes Commisar Danilov |
|
Rachel Weisz Tania Chernova |
|
Ed Harris Major König |
|
Bob Hoskins Nikita Khrushchev |
|
Ron Perlman Koulikov |
|
Eva Mattes Mother Filipov |
|
Gabriel Thomson Sacha Filipov |
|
Matthias Habich General Paulus |
|
Alexander Schwan Young Vassili Zaitsev |
|
Lenn Kudrjawizki Comrade in Train |
|
Gennadi Vengerov Russian NCO |
|
Dan van Husen Political Officer |
|
Ivan Shvedoff Volodya |
|
Sophie Rois Ludmilla |
|
Mario Bandi Anton |
|
Hans Martin Stier Red Army General |
|
Clemens Schick German NCO |
|
Hendrik Arnst Fat Colonel |
|
Claudius Freyer Aide de Camp |
|
Dietmar Nieder Blond Captain |
|
Bernd Lambrecht Captain with Lighter |
|
Jim Dowdall Stubborn Feldwebel |
|
Maxim Kovalevski Politruk / Sniper |
|
Peter Silbereisen Sweating Officer |
|
Markus Majowski Stammering Officer |
|
Robert Stadlober Spotter |
|
Gotthard Lange Corpse Robber |
|
Anna Böttcher Female Russian Typist |
|
Holger Handtke Paulus' Aide de Camp |
|
Marc Bischoff Stealing Photographer |
|
Mark Zak Russian Captain at Headquarters |
|
Thomas Petruo Russian Lieutenant |
|
Dmitri Alexandrov Comrade in Shelter |
|
David Pagel Pravda Interviewer |
|
Galina Dobberstein Izvestiya Interviewer |
|
Igor Rozinsky Krasnaya Zvezda Interviewer |
|
Sergei Tokarev Russian Reporter |
|
Tom Wlaschiha Soldier |
|
Marischka Schubarth Woman Plucking Eyebrows |
|
Natalya Bondar Woman Officer |
|
Dana Cebulla Athletic Female Sniper |
|
Piotr Papierz Politruk |
|
Jarek Wozniak Politruk |
|
Genia Makarov Politruk |
|
Werner Daehn Politruk |
|
Birol Ünel Politruk |
|
Grigori Kofmann Politruk |
|
Aleksei Nesterov Politruk |
|
Vladimir Vilanov Politruk |
|
Aleksei Volodin Junior Politruk |
|
Gennadi Tselbyansky Senior Politruk |
|
André Emanuel Kaminski Russian Trench Officer |
|
Michael Schenk Russian Officer |
|
Jury Cooper Russian NCO |
|
Manfred Witt Russian NCO |
|
Arslan Kodirov Chechen Sniper / Sniper / Russian Officer |
|
Axel Neumann Gaunt German Prisoner |
|
Morin Smole Sniper |
|
Inna Samain Sniper |
|
Keta Burowa Female Russian Radio Operator |
|
Toby Cockerell Russian Sharpshooter (uncredited) |
|
Jürgen G.H. Hoppmann Russian railroad worker / Polish railroad worker (uncredited) |
|
Kay Hunsicker Soldier (uncredited) |
|
Eddy Joseph Voice on Tannoy (voice) (uncredited) |
|
Martin Glyn Murray Narrator (voice) (uncredited) |
|
Valentin Plătăreanu General Schmidt (uncredited) |
|
Thomas Rösicke Russian Guard (uncredited) |
|
Mikhail Matveev Grandfather |
Costume & Make-Up | Janty Yates | Costume Design |
Production | John Hubbard | Casting |
Sound | James Horner | Original Music Composer |
Sound | James Horner | Conductor |
Writing | Jean-Jacques Annaud | Screenplay |
Directing | Jean-Jacques Annaud | Director |
Production | Jean-Jacques Annaud | Producer |
Writing | Alain Godard | Screenplay |
Production | Alain Godard | Executive Producer |
Editing | Steven Rosenblum | Additional Editor |
Camera | Robert Fraisse | Director of Photography |
Art | Wolf Kroeger | Production Design |
Production | Ros Hubbard | Casting |
Crew | Chantal Feghali | Post Production Supervisor |
Art | Jon Billington | Set Designer |
Sound | Martin Cantwell | Sound Effects Editor |
Art | Peter Francis | Art Direction |
Art | Steven Lawrence | Art Direction |
Art | Marco Bittner Rosser | Set Designer |
Art | Roxy Konrad | Art Department Coordinator |
Camera | Gerd Breiter | Camera Operator |
Lighting | Dietmar Haupt | Rigging Gaffer |
Sound | Kevin Tayler | Foley Recordist |
Production | Markus Bensch | Location Manager |
Production | Marcus Loges | Unit Manager |
Production | Anja Wedell | Assistant Production Coordinator |
Production | Iris Müller | Extras Casting |
Production | Roland Pellegrino | Executive Producer |
Production | Jörg Reichl | Executive Producer |
Production | John D. Schofield | Producer |
Production | Alisa Tager | Executive Producer |
Editing | Noëlle Boisson | Editor |
Editing | Humphrey Dixon | Editor |
Art | Simon Wakefield | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Gudrun Leyendecker | Costume Design |
Sound | Eddy Joseph | Sound Designer |
Sound | Andreas Biegler | Sound Editor |
Sound | Martin Müller | Production Sound Mixer |
Art | Julia Dehoff | Art Department Assistant |
Art | Joey Weber | Property Master |
Costume & Make-Up | Linda DeVetta | Hairstylist |
Art | Anja Müller | Location Scout |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Camera | Stefan Grandinetti | Second Assistant Camera |
Crew | Phil Adams | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Production | Yvonne Yaconelli | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Valeska Schitthelm | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Valeska Schitthelm | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Gitti Fuchs | Additional Wardrobe Assistant |
Camera | Geoff Boyle | Additional Photography |
Camera | Alex Bailey | Still Photographer |
Directing | Allen Smith | Second Unit Director |
Directing | Thomas Hezel | Script Supervisor |
Camera | Christian Almesberger | Helicopter Camera |
Camera | Christian Almesberger | Aerial Camera |
Costume & Make-Up | David Crossman | Costume Supervisor |
Art | Neil Lamont | Art Direction |
Visual Effects | Martin Body | Rotoscoping Artist |
Costume & Make-Up | Brigitte Friedländer-Rodriguez | Costume Supervisor |
Production | Annette Borgmann | Casting |
Camera | Klemens Becker | Camera Operator |
Art | Dominic Masters | Art Direction |
Visual Effects | Antony Bluff | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Michael Brink | Additional Visual Effects |
Crew | Richard Bain | Digital Effects Supervisor |
Editing | Etienne Boussac | Assistant Editor |
Camera | Sebastian Meuschel | Camera Operator |
Sound | Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Peter Dorme | Draughtsman |
Camera | Graham Hall | Assistant Camera |
Sound | Joe E. Rand | Music Editor |
Sound | James Wright | Dolby Consultant |
Visual Effects | Andy Stevens | Visual Effects Camera |
Sound | Jim Henrikson | Supervising Music Editor |
Costume & Make-Up | Mary Elizabeth Still | Costume Supervisor |
Art | Arthur Wicks | Property Master |
Visual Effects | Dominic Sidoli | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Alex Hope | Visual Effects Producer |
Art | Wolfgang Wrede | Painter |
Sound | Nick Lowe | ADR Editor |
Lighting | Ronald Schwarz | Gaffer |
Visual Effects | Matthew Plummer | Visual Effects Producer |
Production | Roman Avianus | Location Assistant |
Sound | Paul Carr | Foley Mixer |
Sound | Colin Ritchie | Dialogue Editor |
Camera | Sönke Hansen | Camera Operator |
Production | Klaus Große Darrelmann | Location Manager |
Crew | Jim Dowdall | Stunt Coordinator |
Crew | Paul J. Franklin | Sequence Supervisor |
Crew | Steven Sallybanks | Scenic Artist |
Visual Effects | Fredrik Sundqvist | Animation Supervisor |
Sound | Dina Eaton | Music Editor |
Crew | Patric Scott | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Hasso von Hugo | Key Hair Stylist |
Art | John Paterson | Construction Coordinator |
Sound | Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Albert Von De Thuman | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Sheila Dunn | Animation Supervisor |
Visual Effects | Matthew Holben | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Drew Jones | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Natascha Pfeiffer | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Frank Wegerhoff | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Sean Schur | Visual Effects Supervisor |
Crew | Phillip Grannuci | Stunt Coordinator |
Camera | Maher Maleh | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Carola Raum | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Sabine Groh | Set Costumer |
Production | Sabine Schulmeyer | Location Manager |
Art | Paul J. Hayes | Supervising Carpenter |
Production | Mark Stehli | Assistant Location Manager |
Visual Effects | Peter Talbot | VFX Director of Photography |
Visual Effects | Alexander Nowotny | 3D Artist |
Camera | Dieter Bähr | Key Grip |
Costume & Make-Up | Eike Neumann | Tailor |
Production | Kris Olson | Production Coordinator |
Camera | Johnny Feurer | Focus Puller |
Visual Effects | Uli Nefzer | Special Effects Supervisor |
Crew | Lothar Albrecht | Technical Supervisor |
Camera | Lars Richter | First Assistant Camera |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Crew | Jens Gaube | Carpenter |
Editing | Gérard Estival | Color Timer |
Directing | Basia Baumann | Second Second Assistant Director |
Sound | David Arch | Musician |
Production | Giulia Maura | Post Production Coordinator |
Camera | Jan Brun | Dolly Grip |
Production | Tish Johnson | Post Production Accountant |
Visual Effects | Ciaran Crowley | Matte Painter |
Sound | Peter Holt | Foley Editor |
Crew | Tabitha Dean | Visual Effects Editor |
Directing | Gerry Gavigan | First Assistant Director |
Directing | Paul Goldsmith | Assistant Director |
Crew | Heinz Werner Schneider | Transportation Captain |
Sound | Christian Wegner | Sound Mixer |
Production | Stephanie Dölker | Production Secretary |
Sound | Sophie Cornet | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Penny Leyton | CG Artist |
Sound | Cathi Black | Music Coordinator |
Art | Alexander Liebenthron | Props |
Crew | Michael Apling | Special Effects |
Crew | Andreas Augsburg | Stunts |
Lighting | Michael White | Electrician |
Camera | Sandro Eichler | Grip |
Crew | David Hörnle | Video Assist Operator |
Crew | Thomas Lauterkorn | Driver |
Production | Claudia Davids | Production Accountant |
Crew | Volker Beyer | Production Controller |
Crew | Paul I. Goldsmith | Set Production Assistant |
Crew | Daniel Pruß | Stand In |
Editing | Renate Siegl | Negative Cutter |
Production | Anna Schmigalla | Payroll Accountant |
Directing | Paul Taylor | Second Assistant Director |
Production | Michael Elson | Head of Production |
Production | Tanja Ploetz | Extras Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Almut Gramer | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sonja Mantel | Costume Set Supervisor |
Costume & Make-Up | Carmen Stahlhoven | Costumer |
Directing | Sabina Franke | Additional Second Assistant Director |
Art | Pierre Brayard | Key Set Painter |
Sound | Martin Zillger | Sound Assistant |
Crew | Jörg Brehm | Special Effects Assistant |
Crew | Manfred Arlt | Special Effects Technician |
Visual Effects | Sarah Soulsby | Compositing Artist |
Crew | J.J. Gordon | Dialogue Coach |
Visual Effects | Michael Illingworth | Digital Compositor |
Production | Jay Roberts | First Assistant Accountant |
Production | Georg Ilse | Production Assistant |
Production | Marcel Ahrens | Production Driver |
Production | Udo Happel | Production Executive |