Wayne'in Dünyası (1992)
Wayne's World henüz açılış sahnesinde izleyicinin gönlünü fethediyor. Baş karakterler Wayne ve Garth’ın kankalarıyla birlikte kafa sallayarak eşlik ettiği Bohemian Rhapsody’li otomobil sahnesi sinema tarihinin unutulmazlarından. Mike Myers ve Dana Carvey’nin Saturday Night Live adlı komedi programı için hazırladıkları skeçten yola çıkarak filme uyarladıkları Wayne’s World, evlerinin bodrum katında kablolu TV kanallarından birine rock, kadınlar ve hayat hakkında “geyik” bir program yapan iki “rockçı” arkadaşın hikayesini anlatıyor. İkili öncesinde programlarını gönüllerince yaparken, program bir televizyon yöneticisi tarafından satın alınınca işin seyri değişiyor ve hem sponsorluklar nedeniyle programın içeriği hem de ceplerine biraz para girince iki arkadaşın ilişkisi bozuluyor.
Director:
Penelope Spheeris
Writers:
Mike Myers, Bonnie Turner, Terry Turner.
Mike Myers Wayne Campbell |
|
Dana Carvey Garth Algar |
|
Rob Lowe Benjamin Kane |
|
Tia Carrere Cassandra |
|
Lara Flynn Boyle Stacy |
|
Donna Dixon Dreamwoman |
|
Chris Farley Security Guard |
|
Brian Doyle-Murray Noah Vanderhoff |
|
Michael DeLuise Alan |
|
Meat Loaf Tiny |
|
Robert Patrick Bad Cop / T-1000 |
|
Alice Cooper Alice Cooper |
|
Ed O'Neill Glen |
|
Colleen Camp Mrs. Vanderhoff |
|
Lee Tergesen Terry |
|
Kurt Fuller Russell Finley |
|
Mike Hagerty Davy |
|
Charles Noland Ron Paxton |
|
Ione Skye Elyse |
|
Frank DiLeo Frankie Sharp |
|
Robin Ruzan Waitress |
|
Frederick Coffin Officer Koharski |
|
Carmen Filpi Old Man Withers |
Art | Jay Hart | Set Decoration |
Art | Gregg Fonseca | Production Design |
Camera | Suzanne Tenner | Still Photographer |
Camera | Theo van de Sande | Director of Photography |
Writing | Mike Myers | Screenplay |
Writing | Mike Myers | Characters |
Editing | Malcolm Campbell | Editor |
Production | Hawk Koch | Executive Producer |
Production | Glenn Daniels | Casting |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Production | Barnaby Thompson | Associate Producer |
Crew | Allan Graf | Stunt Coordinator |
Directing | Allan Graf | Second Unit Director |
Sound | John Benson | Supervising Sound Editor |
Camera | David Hennings | "B" Camera Operator |
Sound | J. Peter Robinson | Original Music Composer |
Art | Gae S. Buckley | Set Designer |
Production | Lorne Michaels | Producer |
Camera | Robert M. Stevens | Second Unit Director of Photography |
Directing | Penelope Spheeris | Director |
Writing | Bonnie Turner | Screenplay |
Writing | Terry Turner | Screenplay |
Costume & Make-Up | Kathrine Gordon | Hairstylist |
Crew | Alisa Christensen | Stunts |
Costume & Make-Up | Thomas R. Burman | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Steve Kelso | Stunt Double |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Directing | Adell Aldrich | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Pat Tonnema | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Barbara Lorenz | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kimberly Guenther Durkin | Costumer |
Sound | Steve Mccroskey | Supervising Music Editor |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Earl Ghaffari | Additional Editor |
Sound | Michael Magill | Dialogue Editor |
Sound | Ken Dufva | Foley Artist |
Sound | Beth Sterner | Sound Effects Editor |
Sound | Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bob Newlan | Dialogue Editor |
Camera | Elizabeth Ziegler | Steadicam Operator |
Lighting | Jono Kouzouyan | Chief Lighting Technician |
Camera | Peter Mercurio | First Assistant "B" Camera |
Art | Robert Lucas | Leadman |
Production | Ned R. Shapiro | Location Manager |
Costume & Make-Up | Bari Dreiband-Burman | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Janet Sobel | Costumer |
Sound | Allen Hartz | Supervising ADR Editor |
Camera | Martin Schaer | Camera Operator |
Camera | Henry Tirl | First Assistant Camera |
Art | Kirk Corwin | Property Master |
Sound | Greg Curda | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Carol Meikle | Hairstylist |
Sound | Frank Howard | Sound Effects Editor |
Sound | Joseph A. Ippolito | Sound Effects Editor |
Sound | Simon Coke | Dialogue Editor |
Directing | John G. Scotti | Second Second Assistant Director |
Crew | Tony Vandenecker | Special Effects Coordinator |
Sound | Tom Nelson | Sound Mixer |
Sound | Tom Perry | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lisette Thomas | Set Designer |
Sound | Jerome R. Vitucci | Boom Operator |
Crew | James Thornsberry | Transportation Coordinator |
Crew | Tony Angelotti | Unit Publicist |
Sound | Maureen Crowe | Music Supervisor |
Directing | Joseph J. Kontra | Second Assistant Director |
Sound | Thomas W. Small | Assistant Sound Editor |
Editing | Brion McIntosh | Assistant Editor |
Art | Jim Stubblefield | Assistant Property Master |
Editing | Ann Trulove | Assistant Editor |
Crew | Hannah Kozak | Stunts |
Crew | Hannah Kozak | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Courtney Carell | Makeup Artist |
Directing | John Hockridge | First Assistant Director |
Sound | Pamela Bentkowski | Foley Supervisor |
Editing | Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Sound | Bob Baron | ADR Mixer |
Art | Dan Curry | Title Designer |
Editing | David Bryden | Color Timer |
Production | Serena Baker | Assistant Location Manager |
Editing | Ralph O. Sepulveda Jr. | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Mel Berns Jr. | Makeup Artist |
Production | Dinah Minot | Associate Producer |
Sound | Carolina Beroza | Assistant Sound Editor |
Production | Lynne White | Production Office Coordinator |
Crew | Vartan Chakarian | Craft Service |
Art | Peter A. Tullo | Assistant Property Master |