John Lithgow Paul Harrington |
|
Eric Roberts Reno Adams |
|
Mädchen Amick Lauren Harrington |
|
Richard Edson Billy Quayle |
|
Donald Moffat Frank Harrington |
|
David Ackroyd Tom Kerry |
|
Dan O'Herlihy Hamilton Fisk |
|
Jason Workman Whit Turner |
|
Claude Earl Jones Mayor |
|
Jack Axelrod Mario Columbard |
|
Bill McKinney Kolchak |
|
John Pyper-Ferguson Collins |
|
Mary Fanaro Darlene |
|
Danny Trejo Cuban |
|
Karen Chase Reporter |
|
Chuck Zito Jake |
|
Edward Bunker Old Con |
|
Jerry E. Wallace William |
|
Frances Buchsbaum Witchy Woman |
|
Kathleen Beaton Ruthie |
|
Jerry Heilbron Ernie, Safe Guard |
|
Said Faraj Clerk at 7-11 |
|
Hugo Napier Bank Officer |
|
Stuart McKinney Bank Guard |
|
Lana Levi Bank Teller |
|
Maureen Quinn Barbara |
|
Chuck Aronberg Chuck |
|
Morgan Reed Christopher |
|
Robin Swid Daughter |
|
George Christy Pawnbroker |
|
Peter Radon Colombian |
|
Chris Waldoch Carlos |
|
Brad Grunberg Daryl |
|
Robert Noble Dwayne |
|
Randall Kort Bartender |
|
Rick Dean Willy |
|
Daryce Richman Mayor's Wife |
|
Alfred Hitchcock Arresting Cop |
|
Melissa Oman Church Lady |
Art | David Lazan | Art Direction |
Production | Robyn Ray | Casting |
Production | Chad Oman | Co-Producer |
Camera | Kent L. Wakeford | Director of Photography |
Crew | Glenn Randall Jr. | Stunts |
Crew | Dick Warlock | Stunts |
Crew | John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Production | Kristy Carlson | Assistant Production Coordinator |
Editing | Monte Hellman | Additional Editing |
Editing | Carole Kravetz Aykanian | Editor |
Art | Jane Ann Stewart | Production Design |
Sound | Odin Benitez | Sound Effects Editor |
Production | Brad Krevoy | Producer |
Production | Steven Stabler | Producer |
Production | Steven Hewitt | Executive In Charge Of Production |
Costume & Make-Up | Dorothy Amos | Costume Design |
Production | Ed Mitchell | Casting |
Production | Tracie Graham-Rice | Line Producer |
Crew | Chuck Zito | Fight Choreographer |
Camera | J. Barry Herron | Underwater Director of Photography |
Costume & Make-Up | Ann Pala | Key Makeup Artist |
Crew | Stephen H. Sloan | Post Production Supervisor |
Art | John Coven | Storyboard Artist |
Crew | BJ Davis | Stunt Coordinator |
Production | Sharon Winkler | Production Coordinator |
Art | Lisa Denker | Set Decoration |
Directing | Roger La Page | First Assistant Director |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Directing | William Curran | Director |
Writing | William Curran | Writer |
Camera | Luc G. Nicknair | "B" Camera Operator |
Sound | Peter V. Meiselmann | Sound Recordist |
Production | Steven Jay Rubin | Publicist |
Crew | George Gale | Post Production Supervisor |
Sound | Dan Wool | Music |
Sound | Paul Ratajczak | Supervising Sound Editor |
Sound | Paul Ratajczak | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | John Lafferty | Additional Editing |
Crew | Matthew C. Blank | Thanks |
Directing | Lars P. Winther | Second Second Assistant Director |
Directing | Brenda Weisman | Script Supervisor |
Camera | Abe Perlstein | Still Photographer |
Sound | Peggy McAffee | Music Editor |
Sound | Peggy McAffee | Foley Recordist |
Art | Maria C. Connors | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Cheryl Markowitz | Makeup & Hair Assistant |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Crew | John Moio | Stunts |
Art | Paul Postal | Assistant Property Master |
Sound | Marcus Barone | Music Supervisor |
Crew | Joe Cosentino | Transportation Captain |
Sound | T.A. Moore Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Scott Cameron | First Assistant Director |
Art | Carla Weber | Assistant Set Decoration |
Production | Debra Marie Simon | Production Manager |
Camera | John A. Strubbe | Key Grip |
Sound | John LaPage | Boom Operator |
Art | Thomas Cooper | Property Master |
Production | Ross C. Day | Location Manager |
Camera | Nicholas K. Nicholsky III | Grip |
Art | Lance DeSpain | Set Dresser |
Camera | Evan A. Nesbitt | Additional First Assistant Camera |
Crew | Michael Burnette | Transportation Coordinator |
Sound | Roger Fearing | Sound Engineer |
Camera | John Priebe | Dolly Grip |
Crew | Monte Rex Perlin | Stunts |
Costume & Make-Up | Brenna Gibson | Wardrobe Assistant |
Camera | Eric Trageser | First Assistant Camera |
Lighting | Curtis Failor | Electrician |
Camera | Tom Jordan | Camera Loader |
Art | Amy Rost | Set Dresser |
Camera | Paul Taylor | Steadicam Operator |
Crew | Eddie Matthews | Stunts |
Costume & Make-Up | Peggy Hannaman | Key Hair Stylist |
Camera | Alicia Craft | Additional First Assistant Camera |
Crew | Scott Blackwood | Stunts |
Sound | Will Rogers | ADR Recordist |
Camera | Greg Hewett | Grip |
Directing | Ty Arnold | Second Assistant Director |
Sound | Wolf Schmidt | Sound Effects Editor |
Art | Jim McDonald | Construction Coordinator |
Directing | Veronica Alweiss | Second Second Assistant Director |
Camera | Jamie Sterba | Second Assistant Camera |
Crew | Dash Hart | Transportation Co-Captain |
Directing | Jack S. Krevoy | Second Second Assistant Director |
Production | Randy Unger | Location Manager |
Production | Mike Johnson | Extras Casting |
Production | Jennifer Sloan | Casting Assistant |
Directing | Jeff Crawford | Second Assistant Director |
Camera | George Steward | Best Boy Grip |
Lighting | Mark E. Trembath | Gaffer |
Lighting | D. Michael Dahlquist | Best Boy Electric |
Lighting | Sean T. Hannan | Electrician |
Art | Doug Morton | Art Department Coordinator |
Art | Carolyn Rodney | Assistant Set Decoration |
Art | Ryan Wilson | Leadman |
Art | Jeff Miller | Property Master |
Costume & Make-Up | Paul Girard | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Lauren Beck | Costumer |
Production | Alissa Arnold | Location Assistant |
Crew | Peter Popp | Craft Service |
Crew | Lon Saunders | Set Medic |
Editing | Pam Sharp | Assistant Editor |
Sound | Tim Kirk | Dialogue Editor |
Sound | Tim Kirk | ADR Editor |
Sound | Brett Solomon | Dialogue Editor |
Sound | Brett Solomon | ADR Editor |
Sound | Richard Aronson | ADR Recordist |