Jerry O'Connell Joe |
|
Megan Ward Lily Dougherty |
|
Billy West Ralph Roach (voice) |
|
Reginald Hudlin Rodney Roach (voice) |
|
Willi One Blood Complaint Handler |
|
Tracy Vilar Complaint Handler |
|
Sandra 'Pepa' Denton Blank |
|
Robert Vaughn Senator Dougherty |
|
Shiek Mahmud-Bey Vladimir Bianco |
|
Jon Spencer Boss Hog Band Member |
|
Paul Bartel NEA Scout |
|
Tommy Hollis Boss Plumber |
|
Don Ho Alberto Bianco |
|
Jim Sterling Jesus Bianco / Voice of Cockroach |
|
David Huddleston P.I. Smith |
|
Vincent Pastore Apartment Broker #2 |
|
Scott Bigelow Boss Construction |
|
Moby Club DeeJay |
|
Dave Chappelle Cockroach (voice) |
|
Godfrey Cockroach (voice) |
|
Tim Blake Nelson Cockroach (voice) |
|
BD Wong Cockroach (voice) |
|
Lord Kayson Stick-Up Man #2 |
|
Alex Molina Stick-Up Man #3 |
|
Frank Bello Stick-Up Man #1 |
|
Jim Turner Walter Shit / Voice of Cockroach |
|
Wayman Ezell Apartment Broker #1 |
Editing | Peter C. Frank | Editor |
Sound | Carter Burwell | Music |
Production | Griffin Dunne | Executive Producer |
Visual Effects | Chris Wedge | Animation Director |
Visual Effects | Carlos Saldanha | Supervising Animation Director |
Lighting | John Kahrs | Lighting Design |
Visual Effects | Doug Dooley | Animation |
Art | Carol Spier | Production Design |
Camera | Peter Deming | Director of Photography |
Visual Effects | Randall Balsmeyer | Visual Effects Supervisor |
Crew | Tim Nordquist | Visual Effects Editor |
Art | Karin Wiesel | Set Decoration |
Production | Diana Phillips | Producer |
Art | Ed Check | Art Direction |
Writing | John Payson | Screenplay |
Directing | John Payson | Director |
Production | Bonni Lee | Producer |
Visual Effects | Peter Kuran | Visual Effects Supervisor |
Production | Meg Simon | Casting |
Crew | Nina Rappaport | Digital Effects Producer |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Dan Robinson | Animation |
Production | Abby Terkuhle | Executive Producer |
Production | Judy McGrath | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Patricia Regan | Makeup Artist |
Visual Effects | Matt McDonald | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Nathan J. Busch II | Hairstylist |
Crew | Sam Richards | Digital Effects Supervisor |
Crew | William R. Wright | Visual Effects Design Consultant |
Costume & Make-Up | Stephanie Maslansky | Costume Design |
Visual Effects | Michael Turoff | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Tom Bisogno | Modeling |
Crew | Richard Hadsell | Software Engineer |
Visual Effects | Aurelio Voltaire | Animation |
Crew | Leon Xiao | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Hank Liebeskind | Visual Effects |
Crew | Jan Carlee | Sequence Supervisor |
Visual Effects | Mitch Kopelman | Senior Visual Effects Supervisor |
Crew | Rhett Collier | Technical Advisor |
Visual Effects | Alexander Levenson | Modeling |
Crew | Chris Trimble | Technical Advisor |
Editing | Stephen Sobisky | Project Manager |
Camera | Michael Ringston | Assistant Camera |
Visual Effects | Linda J. Caldwell | Digital Compositor |
Visual Effects | John Siczewicz | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | Steve Talkowski | Animation |
Production | Christina Reyes | Producer's Assistant |
Visual Effects | Peter Carisi-de Lappe | Animation |
Visual Effects | David Figliola | Animation |
Visual Effects | Marc Lougee | Animation |
Visual Effects | Sean Lawrence Smith | Animation |