Steve Guttenberg Colton West |
|
Nia Peeples Olivia West |
|
Patrick Renna Chris |
|
Carlos Bernard Interrogator |
|
Michael Winslow Marty |
|
Marion Ramsey Teddie |
|
Leslie Easterbrook Doris |
|
Ralph Garman Pirate Jack |
|
Danny Woodburn Arni |
|
Noah Hunt Wyatt West |
|
Diana Hopper Jordan |
|
Time Winters Dr. Eric Von Struble |
|
Ian Ziering Fin Shepard |
|
Leigh Whannell Darren |
|
Zac Goodspeed Travis |
|
Leeann Tweeden Sue Schnell |
|
Jessica McMillin Maggie |
|
Felisha Cooper Britney |
|
Ruben Pla Tour Guide |
|
Jon Mack Entertainment Reporter |
|
Kyle Jordan Military Commander |
|
Arnold Chun Japanese Man |
|
Jon Edwin Wright Anchorman |
|
Suraya Fadel Reporter |
|
Ben Maccabee Lt. Rico Dan |
|
Alexandra Fritz Tour Bus Passenger (uncredited) |
|
Joe Randazzo Grip |
|
James Wan Tour Bus Passenger |
|
Michael Varrati Tour Bus Passenger |
|
D.J. 'Shangela' Pierce Neils Elman (uncredited) |
Production | Lisa M. Hansen | Executive Producer |
Production | Paul Hertzberg | Executive Producer |
Production | Neil Elman | Executive Producer |
Writing | Neil Elman | Writer |
Visual Effects | Lynne Southerland | Visual Effects Producer |
Directing | Mike Mendez | Director |
Editing | Mike Mendez | Editor |
Writing | Mike Mendez | Writer |
Sound | Chris Ridenhour | Original Music Composer |
Production | Anthony Fankhauser | Producer |
Camera | Richard J. Vialet | Director of Photography |
Art | Deguie Sanabria | Set Decoration |
Camera | Dean Smollar | Steadicam Operator |
Production | Paul Ruddy | Casting |
Crew | Eric Sweeney | Stunt Double |
Writing | Ashley O'Neil | Writer |
Costume & Make-Up | Ambre Wrigley | Costume Design |
Art | Allison Schenker | Production Design |
Costume & Make-Up | Ren Rohling | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Charlotte Orlove | Makeup Department Head |
Visual Effects | Trey Stokes | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Doca Mladenovic | Visual Effects Supervisor |
Art | Jason Stebbings | Art Direction |
Crew | Michael J. Sarna | Stunt Coordinator |
Production | Adam Driscoll | Co-Producer |
Camera | Jason Lester | Still Photographer |
Camera | Brian DeCroce | First Assistant Camera |
Lighting | Lee Narby | Chief Lighting Technician |
Directing | Sarah Willgrube | Script Supervisor |
Directing | Josh Long | First Assistant Director |
Editing | Robert Días | Editor |
Art | Joe Ventress | Art Direction |
Camera | Jessica L. Lopez | Additional Camera |
Visual Effects | Peter Hyoguchi | Pre-Visualization Supervisor |
Crew | Carlos C. Duarte | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Danielle Cundiff | Set Costumer |
Directing | Anna Humphries | Script Supervisor |
Camera | David Tayar | Second Unit Director of Photography |
Camera | Matt Susterich | Key Grip |
Visual Effects | Joe Toole | Animation Supervisor |
Visual Effects | Kamil Khan | Animation Supervisor |
Visual Effects | Muhammad Anas Ali | Modeling |
Visual Effects | Shahzaib Khan | Modeling |
Visual Effects | Zeljko Tasic | Modeling |
Visual Effects | Zoe Kevork | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Tijana Zivkovic | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Mohammad Bilal | Visual Effects Supervisor |
Crew | Chip Mefford | Stunts |
Crew | Angele Caron | Stunts |
Directing | Terrisha Kearse | Second Assistant Director |
Directing | John J. Tierney | Second Assistant Director |