Chevy Chase Emmett Fitz-Hume |
|
Dan Aykroyd Austin Millbarge |
|
Steve Forrest General Sline |
|
Donna Dixon Karen Boyer |
|
Bruce Davison Ruby |
|
Terry Gilliam Dr. Imhaus |
|
Frank Oz Test Monitor |
|
Vanessa Angel Russian Rocket Crewperson |
|
Bernie Casey Colonel Rhumbus |
|
Charles McKeown Jerry Hadley |
|
William Prince Keyes |
|
Bob Hope Self |
|
Joel Coen Drive-In Security |
|
Sam Raimi Drive-In Security |
|
Martin Brest Drive-In Security |
|
Tom Hatten General Miegs |
|
James Daughton Bob Hodges |
|
Jim Staahl Bud Schnelker |
|
Bjarne Thomsen Russian Rocket Crewperson |
|
Sergey Rusakov Russian Rocket Crewperson |
|
Costa-Gavras Tadzhik Highway Patrolman |
|
Seva Novgorodtsev Tadzhik Highway Patrolman |
|
Stephen Hoye Captain Hefling |
|
Ray Harryhausen Dr. Marston |
|
Mark Stewart Ace Tomato Courier |
|
Sean Daniel Ace Tomato Driver |
|
Jeff Harding Fitz-Hume's Associate |
|
Heidi Sorenson Alice, Fitz-Hume's Supervisor |
|
Margo Random Reporter |
|
Douglas Lambert Reporter |
|
Christopher Malcolm Jumpmaster |
|
Terrance Conder Soldier #1 |
|
Matt Frewer Soldier #2 |
|
Tony Cyrus The Khan |
|
Gusti Bogok Dr. La Fong |
|
Derek Meddings Dr. Stinson |
|
Robert Paynter Dr. Gill |
|
Gurdial Sira The Khan's Brother |
|
Michael Apted Ace Tomato Agent |
|
B.B. King Ace Tomato Agent |
|
Larry Cohen Ace Tomato Agent |
|
Ricco Ross WAMP Guard |
|
Richard D. Sharp WAMP Technician |
|
Stuart Milligan WAMP Technician |
|
Sally Anlauf WAMP Technician |
|
John Daveikis Russian Border Guard |
|
Laurence Bilzerian Russian Border Guard |
|
Richard Kruk Russian Border Guard |
|
Heather Henson Teenage Girl |
|
Erin Folsey Teenage Girl |
|
Bob Swaim Special Forces Commander |
|
Nancy Gair Student (uncredited) |
|
Guy Standeven Reporter (uncredited) |
Art | Jim Morahan | Assistant Art Director |
Production | Brian Grazer | Producer |
Writing | Dan Aykroyd | Screenplay |
Production | Marion Dougherty | Casting |
Directing | John Landis | Director |
Sound | Samuel C. Crutcher | Sound Editor |
Sound | Elmer Bernstein | Original Music Composer |
Production | George Folsey Jr. | Producer |
Costume & Make-Up | Deborah Nadoolman | Costume Design |
Sound | Richard C. Franklin | Sound Editor |
Sound | Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Production | Bernie Brillstein | Executive Producer |
Crew | Brian Johnson | Special Effects |
Art | Peter Murton | Production Design |
Crew | Greg Powell | Stunts |
Crew | Greg Powell | Animal Coordinator |
Crew | Greg Powell | Animal Wrangler |
Art | Terry Ackland-Snow | Production Design |
Art | Terry Ackland-Snow | Supervising Art Director |
Crew | Paul Weston | Stunt Coordinator |
Production | Debbie McWilliams | Casting |
Sound | Ivan Sharrock | Sound Mixer |
Crew | Rocky Taylor | Stunts |
Editing | Lisa Zeno Churgin | Assistant Editor |
Production | Claude Hudson | Production Manager |
Camera | Robert Paynter | Director of Photography |
Editing | Malcolm Campbell | Editor |
Sound | Kathy Durning | Music Editor |
Writing | Lowell Ganz | Screenplay |
Writing | Babaloo Mandel | Screenplay |
Production | Sam Williams | Associate Producer |
Production | John Palmer | Production Manager |
Costume & Make-Up | Frank Griffin | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Linda DeVetta | Makeup Artist |
Camera | Brian West | Second Unit Director of Photography |
Editing | Andrew MacRitchie | Assistant Editor |
Production | Leslie Belzberg | Associate Producer |
Production | Janet L. Wattles | Production Accountant |
Production | Dan Allingham | Unit Production Manager |
Production | Dan Allingham | Production Supervisor |
Directing | Dusty Symonds | First Assistant Director |
Crew | David Forman | Stunts |
Camera | John Palmer | Camera Operator |
Crew | Max Landis | Thanks |
Visual Effects | Derek Meddings | Visual Effects Supervisor |
Crew | Queen Elizabeth II of the United Kingdom | Thanks |
Art | Hugh Scaife | Set Dresser |
Sound | Robert Knudson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Robert Glass | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Terry Forrestal | Stunts |
Crew | Clive Curtis | Stunts |
Crew | Stuart Fell | Stunts |
Visual Effects | Jim Michaels | Visual Effects Producer |
Crew | Ken Buckle | Stunts |
Sound | Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Alan Chuntz | Stunts |
Crew | Malcolm Weaver | Stunts |
Visual Effects | Ray Caple | Matte Painter |
Directing | David Garfath | Second Unit Director |
Crew | Lex Milloy | Stunts |
Camera | Keith Hamshere | Still Photographer |
Camera | Chic Anstiss | Camera Operator |
Art | John Paterson | Construction Manager |
Costume & Make-Up | Stephanie Kaye | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Pauline Heys | Makeup Artist |
Sound | Howard Neiman | Sound Editor |
Crew | Jason White | Stunts |
Sound | Larry Singer | Supervising ADR Editor |
Sound | Chuck Neely | Sound Editor |
Crew | Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Directing | Gareth Tandy | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Sue Wain | Wardrobe Supervisor |
Directing | Pamela Carlton | Script Supervisor |
Production | Nigel Goldsack | Location Manager |
Directing | David Sosna | First Assistant Director |
Camera | Ted Deason | Focus Puller |
Crew | Colin Skeaping | Stunts |
Directing | Nick Heckstall-Smith | Third Assistant Director |
Sound | Alan L. Nineberg | ADR Editor |
Camera | Tony Turner | Grip |
Sound | Christopher Palmer | Orchestrator |
Camera | David Budd | Focus Puller |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Crew | Gerard Naprous | Stunts |
Editing | Bob Noland | Color Timer |
Production | Marlene Butland | Production Coordinator |
Production | Peter Elford | Location Manager |
Camera | W.C. 'Chunky' Huse | Grip |
Sound | Jerry Stanford | Sound Editor |
Production | Stuart Neumann | Location Manager |
Editing | Margaret Adachi | Assistant Editor |
Sound | Larry Carow | Sound Editor |
Crew | Peter Brace | Stunts |
Production | Mohamed Seddik Bouabid | Line Producer |
Production | Christopher Knowles | Unit Manager |
Production | Rufus Andrews | Location Manager |
Editing | Anna Ksiezopolska | Assistant Editor |
Crew | Terry Cade | Stunts |
Editing | Pattye Rogers | Assistant Editor |
Sound | Donald Banks | Boom Operator |
Camera | Kenneth J. Withers | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Carole Bennett | Hairdresser |
Crew | B.J. Worth | Stunts |
Crew | Nick Wilkinson | Stunts |
Lighting | John May | Gaffer |
Sound | David Motta | Sound Assistant |
Crew | Michael DeLuna | Stunts |
Production | Pam Cornfeld | Production Coordinator |